کنترل ربات توسط ميمون از طريق سيگنال های مغزی

دانشمندان دانشگاه DUKE تونسته اند به يه ميمون ياد بدن چجوری يه بازوی روبوتيکی رو تنها با فرستادن سيگنالهای مغزی کنترل کنه. اين دانشمندان اول به ميمون ياد دادن چجوری با joystick بازوی ربات رو کنترل کنه تا از روی اون الگوی سيگنال های مغزی رو شناسايی کنن. joystick به بازو وصل نبوده، بلکه مغز ميمون از طريق يه کامپيوتر به بازو وصل بوده. اين کامپيوتر سيگنال های مغز ميمون رو پردازش ميکرده و از روی اين سيگنال ها دستورات لازم برای حرکت بازو رو استخراج ميکرده. joystick نقش واسطه داشته برای اينکه ميمون رو وادار کنه دستوراتی از مغزش به دستهای خودش بفرسته تا سيگنال هاش ضبط بشه.

در مرحله بعد اين joystick حذف شده و ميمون صرفا با اراده کردن تونسته بازو رو حرکت بده. اين جور کارها به درد معلولين حرکتی ميخوره که مغزشون سالمه اما سلولهای بافت های بدنشون قادر به فعاليت نيست يا اون عضو بدنشون قطع شده. اونها از اين طريق ميتونن يه عضو مصنوعی رو کنترل کنند. اين روش بخصوص برای دست مصنوعی خيلی اهميت داره.

برای ديدن يه فلش از نحوه کار اينجا رو کليک کنين...

برای خوندن اصل خبر برين اينجا...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

مينی کوپتر

سبک ترين و کوچکترين روبوت هليکوپتر دنيا ساخته شده توسط شرکت سيکو اپسون در نمايشگاهی در توکيو به معرض تماشای عموم گذاشته شده است. اين روبوت هفت سانت طول و ده گرم وزن داره. اگر چه خود ربات از راه دور کنترل ميشه اما نياز به سيم برای اتصال به منبع الکتريسيته داره.

برای مطالعه خبر اينجا رو کليک کنين...

جهت اطلاعتون کنترل هليکوپتر خيلی سخت تر از کنترل هواپيماست. بالهای هواپيما در پايدار نگهداشتنش تو هوا خيلی موثره. اما هليکوپتر فقط پره داره و پايداريش کمتره. به همين دليله که هواپيمای بدون سرنشين ساخته شده ولی هليکوپتر بدون سرنشين هنوز در حال ساخته. البته خب قابليت های پروازی هليکوپتر در عوضش بيشتره.

هنوز از جزييات اين پروژه اطلاعی ندارم ولی اين گروه سه سال رو اين کار کردن تا تونستن هليکوپتری بسازن که خودش رو توی هوا پايدار نگهداره. البته مسيرش توسط انسان کنترل ميشه.  يه گروه در دانشگاه زوريخ ده سال روی اين پروژه کار کردن و هليکوپتری ساختن که با جی پی اس مسيريابی ميکنه. کافيه شما مختصات جغرافيايی مقصد رو بهش بدين و اون بدون برخورد به مانعی خودش رو به مقصد ميرسونه.

يه گروه توی دانشگاه CMU هم روی اين موضوع کار ميکنند. در دانشگاه ما هم سمير بوعبدالله که دانشجوی دکتراست يک سالی ميشه که اين موضوع رو شروع کرده. عکس پايين پره های هليکوپتره و فعلا روی کنترل اين پره ها کار ميکنه.

جان کريستف هم روی هواپيمای بسيار سبک وزن پايين کار ميکنه. اين ربات همه چی رو سر خود داره. يعنی يه دوربين کوچولو، چند تا سنسور فاصله و باتری.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

مسابقه روبوتيک در امريکا

نوزده تيم شامل يه تيم از دبيرستانهای امريکا تونسته اند مرحله ارزيابی اوليه مسابقه بزرگ وزارت دفاع امريکا رو پشت سر بگذارند. در اين مسابقه که جايزه اون يک ميليون دلاره روبوت ها بايد مسير ۲۵۰ مايلی لس انجلس تا لاس وگاس رو به صورت مستقل و بدون کنترل از راه دور انسان طی کنند.

 البته مسير مسابقه خارج از جاده خواهد بود و رباتها بايد از کانالهای اب، گل و لاي، مسير های شيبدار و سنگلاخ کوهستانی عبور کنند. يک قسمت از مسير هم به گونه ای طراحی ميشه که جی پی اس در اون قسمت کار نکنه. 

بقيه اش رو از اينجا بخونين....

اطلاعاتی راجع به تيم های پذيرفته شده...

سايت رسمی مسابقه...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

نخستين زن دكتراي هوش مصنوعي

نخستين دانشجوي زن در رشته دكتراي كامپيوتر در گرايش هوش مصنوعي از دانشگاه صنعتي اميركبير فارغ‌التحصيل شد.
به گزارش ايسنا، مهرنوش شمس فرد دانشجوي دانشگاه صنعتي اميركبير در رشته مهندسي كامپيوتر با گرايش هوش مصنوعي با دفاع از پايان‌نامه دكتراي خود با عنوان طراحي مدل يادگير هستان شناسي به راهنمايي دكتر احمد عبدالله‌زاده از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شد و به عنوان نخستين دانشجوي زن در رشته دكتراي هوش مصنوعي در كشور فارغ‌التحصيل شد.
بقيه اش رو از اينجا بخونين... 
تبريک به خانم شمس فرد. ولی اخرش نفهميدم هستان شناسی ترجمه چيه. جهت اطلاع اين مهرنوش خانم همونيه که تو اولين کنفرانس کامپيوتر ايران تو دانشگاه شريف موقع ارائه مقاله اش غش کرد! نميدونستم رتبه اول کنکور بوده!

اون عکس بالا تزيينيه...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

روبوت گزارشگر

يک روبوت گزارشگر که هم اکنون در آمريکا در دست ساخت است،  می تواند برای تهيه گزارش به نقاطی برود که حتی "جان سيمپسون" خبرنگار پرسابقه بی بی سی قادر نيست در آنها پا بگذارد.

اين دستگاه که "کاوشگر افغانستان" نامگذاری شده است، برای سفر به مناطق جنگی طراحی شده است و می تواند از خطرناکترين محيط ها که برای گزارشگران واقعی قابل دسترسی نيست، عکس و صدا تهيه کرده و حتی به انجام مصاحبه بپردازد...

بقيه اش رو از اينجا بخونين...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

مساله ۸- احتمالات

اگه يه خانواده ای پسر داشته باشن، چقدر احتمال داره فرزند ديگه شون دختر باشه؟

جواب اين سوال اون قدرها که فکر ميکنين راحت نيست...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

شيوه تازه ای برای خلق رشته حيات

دانشمندان راه تازه ای برای ساختن رشته د. ان. آ يافته اند که اندام اصلی حيات در سلولهاست.

آنان رشته د. ان. آ يک ويروس را تنها ظرف دو هفته خلق کرده اند و می گويند با اين روش می توان اشکال تازه ای از حيات خلق کرد.

آنها رشته های کوچک د. ان. آ را برداشته و به هم پيوند زده اند تا ژنوم کامل يک ويروس خلق شود؛ ويروسی کاملاً بی خطر که برای دانشمندان شناخته شده است.

بازآفرينی ژنومهای ويروس در گذشته انجام شده بود.

سال گذشته گروه ديگری از دانشمندان يک ويروس فلج اطفال خلق کردند اما محققان می گويند روش تازه چنان سريع و دقيق است که می توان از آن برای خلق ژنوم باکتريها که بسيار پيچيده تر از ويروسها هستند استفاده کرد.

گروهی که شيوه تازه ای در خلق رشته د.ان.آ ابداع کرده است تيم تحت هدايت گرگ ونتر قرار دارد که در جريان رقابت برای کشف آرايش سلسله ژنوم انسانی به شهرت رسيد.

او کاربردهای مختلفی برای اين اندام مصنوعی از جمله توليد انرژی و پاکسازی محيط زيست از آلاينده ها پيش بينی می کند.

با اين حال، نگرانی داير بر احتمال استفاده از اين فن آوری برای خلق موجودات زنده خطرناک و جنگ افزار ميکروبی وجود دارد.

منبع بی بی سی

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

شترسواری که واقعا دولا دولا نميشود!

من بالاخره فهميدم پروژه رباتيکی که از قطر به دوستم پيشنهاد شده چيه. اصفهانی ها يه ضرب المثل دارن ميگن پيه که زياد مياد(گلاب به روتون) به ماتحت ميمالنش. اين هم شده قضيه اين عربای خاور ميانه و پول بادآورده نفتی که نميدونن چجوری حرومش کنن.

 قضيه از اين قراره که مسابقات شترسواری توی کشورهای عربی خيلی علاقمند داره و خيلی از اين شيخها کلی سرمايه گذاری ميکنن تو اين کار. مشکلشون اينه که بيشتر شترسوارها رو بچه ها تشکيل ميدن(شايد برای اينکه وزن سوارکار زياد نباشه و شتر راحت تر بدوه) و چون خطر زيادی برای بچه ها داره سازمان ملل بهشون اعتراض کرده. حالا دانشمندان قطری به اين نتيجه رسيدن که حقوق بشرشون تکميله و فقط همين يه قلم مونده ميخوان يه ربات درست کنن که شترسواری کنه(دروغ نميگم بخدا). يعنی ببندنش رو شتر و افسارش رو بدن دستش و اين ربات افسار شتر رو به شيوه مناسب تکون بده يا به وقت مناسب چند تا شلاق، حواله قمبل مبارک شتر بکنه.

خودشون يه ربات ساخته بودن برای امتحان بسته بودنش به شتر. دو دقيقه بعد از شتر افتاده، درب و داغون شده. خداييش مثل اينکه داره مشکلات خاور ميانه کم کم حل ميشه....

امروز يه سايت جالب فارسی پيدا کردم مربوط به باشگاه بعد هفتم. برای اونايی که داستانها و مقالات علمی تخيلی دوست دارن ميتونه جالب باشه. البته اين باشگاه يک انجمن اينترنتيه و محل فيزيکی نداره. يکی از موسسين اون هم وحيد بهلول از بچه های ورودی هفتاد و يک شريفه که به احتمال زياد بعضی از خواننده های اين وبلاگ اون رو ميشناسن.

باقی بقايتان...

تکميل: اين ربات قرار نيست يه ربات مستقل باشه و خودش حرکت شتر رو مديريت کنه! بلکه ملت بيکارٍ پول نفت به جيب(عجب صفت و موصوفی شد!) قراره در تصميم گيری اون سهيم باشن و اون رو از راه دور کنترل کنند. جالب تر اينکه پيش بينی ميکنن در سال بيش از ۴۰۰۰ دستگاه به فروش خواهد رفت! 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

معمای ۷- دستگاه معادلات

يه مادری ۲۱ سال از بچه اش بزرگتره. ۶ سال ديگه سنش ميشه ۵ برابر سن بچه اش ميشه. ميتونين بگين بابای بچه الان کجاست؟

با تشکر از شاهين...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

حل معمای حدس عدد

اول چند تا کامنت بامزه رو بذارم بخونين:

.......................................

...سلام من برات يه دردسر دارم ميتونی کمکم کنی و چند تا مقاله برای من در مورد رباتهای کنترل از راه دور در عمل جراحی يا رباتهای انعطاف پذير برام پيداکنی telerobotic suggest به ايميلم برام بفرست...

...سلام ...خوبی ...آخه اگه من بلد بودم سرچ کنم که خودم اين کارو ميکردم و من نمی تونم درمورد مطلبی که ميخوام کدوم نوشته ها به دردم ميخوره خوب و کدوماش مقاله است و من با ترجمه اون ميتونم سمينار خوبی داشته باشم(دانشجوی فوق ليسانسی که بلد نيست سرچ کنه چون اينگليسی بلد نيست)کمکش کنيد ...لطفا ادرس متن مقاله براش بفرستيد...!!!!!!

...چاکر همتون ام : به دنبال مقالهای در مورد بلبرنگ یا کلاچ یا کابل هستم . از یابنده تقاضادارم برای این حقیر بفرستد .حتمآ فارسی باشد. خدا به شما عوض بدهد . ترم اخری هستم شما را به خدا کمکم کنید .ایهالناس کمک...

.......................................

بابا ديگه جستجو کردن تو اينترنت که کاری نداره. چطور بلدين هر چی سايت سکسيه پيدا کنين. مقاله درسی تون رو نميتونين پيدا کنين؟ جهت اطلاع برای اونايی که کار علمی ميخوان بکنن دو سايت برای کارهای تحقيقيشون خيلی به درد ميخوره. يکی سايت گوگله و يکی هم اين سايت researchindex.com

راه حل معمای قبل ساده بود و احتمالا همه ميدونستيد: نکته رياضيش اينه که ده به توان n منهای يک بر نه بخشپذيره. در نتيجه تفاضل دو عدد که توانهای ده هستن هم بر ۹ بخشپذير ميشه.

حالا هر عدد فرضا 4 رقمی مثل ABCD رو میتونین به صورت زیر بنویسین:


10^3 a
+10^2 b
+10^1 c
+10^0 d

اگه ارقامش رو جابجا کنین و مثلا بشهDCBA و از بالایی کسرش کنین میشه

(10^3 - 10^0) a
+(10^2 - 10^1) b
+(10^1 - 10^2) c
+(10^0 - 10^3) d

و میبینین که این عدد بر 9 بخشپذیره. در نتیجه اگه یه رقمش حذف بشه میتونین اون رو حدس بزنین، به غیر از 0 یا 9 که نميدونين کدوم يکی بودن.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

ربات نمونه‌بردار مناطق آلوده

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس پژوهشي
نخستين ربات كاوشگر نمونه‌بردار مناطق آلوده به راديواكتيويته به همت جمعي از پژوهشگران جوان ايراني طراحي و ساخته شد.
جمشيد غفراني از مجريان اين طرح با اعلام اين مطلب به خبرنگار علمي پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: كاربرد عمده اين ربات كه حدود ‌٦٠٠ كيلوگرم وزن داشته و قابليت حركت در زمين‌هاي با شيب ‌٣٠ درجه را نيز دارند، در شناسايي و نمونه‌برداري از سنگ و خاك مناطق آلوده به تركيبات راديواكتيويته طبيعي مي‌باشد. نمونه اي از اين مناطق بيابان‌هاي حوالي يزد و قزوين هستند كه داراي منابع طبيعي اورانيوم مي‌باشد.
وي خاطر نشان كرد: با توجه به اينكه پرتوهاي تابش شده از سنگ و خاك اين قبيل مناطق براي سلامتي انسان فوق العاده خطرناك است، استفاده از اين ربات در كاوش اين مناطق از اهميت خاصي برخوردار است.
ربات طراحي شده به يك دستگاه آشكار ساز گايكرمولر مجهز است كه امكان تشخيص پرتو‌هاي آلفا، گاما و بتا را به آن مي‌دهد. البته نحوه طراحي ربات به صورتي است كه در صورت نياز مي‌توان آشكارسازهاي قويتر سنتيلاسيون را نيز بر روي آن نصب كرد.
وي در مورد سيستم محرك ربات كاوشگر گفت: اين سيستم محرك از دو الكترود و موتور با قدرت دو اسب بخار تشكيل شده است كه انرژي خود را از يك موتور ژنراتور ‌٥/٧ كيلو وات ديزلي به دست مي‌آورد.
خروجي‌هاي موتورها به دو عدد گيربكس كاهنده از نوع هزار با نسبت انتقال حركت ‌١ به ‌٢٠ و با قدرت حمل ‌٤٠٠ كيلوگرم ( به صورت عمودي) منتقل مي‌شود كه اين گيربكس‌ها خود نقش ترمز سيستم را نيز بر عهده دارد.
در اين سيستم دو محور از خروجي گيربكس ها خارج شده و با استفاده از چرخ زنجير نيروي خود را به اولين چرخ منتقل مي‌كند، اين چرخ با استفاده از يك سيستم چرخ زنجير ديگر، قدرت را به هر شش چرخ انتقال مي‌دهد و باعث گردش شش محور مختلف دستگاه مي‌شود.

فرخي نژاد مسئول بخش مكانيك سيستم‌هاي حركت و طراحي بازوهاي ربات از دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر نيز در مورد نحوه عملكرد اين بخش‌ها، گفت: بازو، از دو عدد سليندر پنوماتيكي و دو موتور DC تشكيل شده كه داراي سه درجه آزادي مي‌باشد. قدرت حمل اين بازو با فرض اينكه فشار هواي فشرده ‌٥ بار باشد حدود ‌٤٥ كيلوگرم است. در صورتي كه سنسور تشخيص مواد راديواكتيو، وجود تشعشعات را تشخيص بدهد دستگاه به اپراتور هشدار مي‌دهد كه اين امر بيانگر وجود تشعشعات در آن منطقه است. در اين وضعيت بازوي دستگاه بايد اقدام به نمونه برداري از منطقه نمايد.
وي افزود: در هنگام برداشتن نمونه از روي زمين مي‌توان به گريپر دستگاه، فرمان باز شدن داد، پس از CLAMP كردن نمونه، گريپر بسته شده و تمامي بازوها و سيلندرها به حالت صفر بر مي‌گردد. در اين هنگام با استفاده از سرو موتور ستون اصلي بازو به سمت راكتور دستگاه مي‌چرخد و پس از رسيدن به بالاي درب راكتور بلافاصله حركت موتور از كار مي‌افتد و درب راكتور باز مي‌شود كه در نتيجه مي‌توان گريپر را آزاد نمود و پس از نمونه برداري بازو به حالت اوليه خود باز مي‌گردد و درب راكتور بسته مي‌شود.


مجتبي دهنادي كاردان نرم افزار و طراح بخش‌هاي ارتباطي ربات از دانشگاه آزاد واحد تهران سما با اشاره به اينكه ربات از فاصله ‌٤٠ كيلومتري از راه دور قابل كنترل است، اظهار داشت: براي دستيابي به اين قدرت انتقال اطلاعات بالا از كارت Wireless از نوع Dliwk كه قابليت برنامه ريزي تحت DOS و ويندوز را دارد استفاده شده است. اين كارت داراي ‌٦٤ ورودي است كه ‌٣٢ ورودي خروجي از طريق خود كارت و ‌٣٢ ورودي خروجي ديگر از طريق كارت AX5003 به دو عدد كارت AX851 داده مي‌شود كه هر كدام از اين كارت‌ها داراي ورودي منبع تغذيه و ‌٣٢ ورودي خروجي مي‌باشد كه به صورت يك ترمينال بزرگ سيگنال‌ها را تقسيم مي‌كنند.

حامد حيدري گرجي كاردان نرم افزار و مسئول برنامه نويسي و هوش مصنوعي ربات كاوشگر و نمونه بردار راديو اكتيويته از دانشگاه آزاد واحد تهران سما، در مورد چگونگي حركت ربات گفت: ‌براي اين منظور با استفاده از موتورهاي الكتريكي مختلف شروع به حركت ربات كرديم، نيروي محركه دستگاه با استفاده از دو موتور تك فاز با دور خروجي هزار و ‌٤٥٠ دور تامين مي‌شود كه با كوپل شدن به يك گيربكس كاهنده، يك بيستم گشتاوري در حدود ‌٥٠٠ نيوتن متر اعمال مي‌نمايد و با سرعت تقريبي نيم متر در ثانيه به حركت خود ادامه مي‌دهد، كليه حركات و بازوها از يك كارت IO كه به كامپيوتر متصل است كنترل مي‌شود.
اين كار كه به يك واسطه سخت افزاري متصل مي‌باشد، قادر است تمامي حركات ربات را كنترل كرده و با استفاده از نرم افزار رايانه‌اي در مواقع برخورد با مواد پرتوزا عكس العمل لازم را انجام دهد.
گفتني است، طرح ساخت ربات كاوشگر نمونه بردار مناطق آلوده به راديواكتيوتيه با همكاري جمشيد غفراني، مجتبي دهنادي، حامد حيدري گرجي، علي رسوليان و علي فرخي نژاد زير نظر دكتر وصالي در دانشگاه شهيد رجايي انجام شده است.

با تشکر از مجتبی که اين خبر رو فرستادن...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

معما(۶)حدس عدد

اين معما رو تو وبلاگ زهرا ديدم. ببينين ميتونين حدس بزنين چه رابطه رياضی پشت اين معما نهفته است:

http://www.digicc.com/fido/

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

زندگی در کرات ديگر

تصوير بالا استروييدی رو نشون ميده که مثل زمين دور خورشيد ميگرده اما با يک مدار عجيب و غريب شبيه کليه! استروييدها توده های بزرگ سنگی فضايی هستند که اندازه شون از ستاره ها و سياره ها کوچکتره و ظاهرا بقايای ستارگان منفجر شده هستند.

وجود اينها خيلی خطرناکه. چاله چوله هايی که تو ماه مشاهده ميشه نتيجه برخورد اين سنگ هاست. استروييد بالا به دليل ثابت بودن مدارش به زمين برخورد نميکنه ولی همواره خطر برخورد سنگهای شناور با زمين وجود داشته. تا اين حد که پروژه هايی برای هزاران سال آينده نسل بشر در حال بررسيه که کرات جايگزين زمين برای زندگی انسان پيدا کنن.

يکی از اين کرات مريخه. دانشمندان معتقدند زمين تا چند مدت ديگه (فکر کنم به دليل انبساط خورشيد و گرمای زيادش) خيلی گرم ميشه و غير قابل زندگی. مريخ هم تا چند مدت ديگه گرم ميشه و يخهاش آب ميشه و قابل زندگی برای انسان.

يکی ديگه از اين کرات يکی از ماه های سياره جوپيتره(پنجمين سياره منظومه شمسی که فارسيشو نميدونم چی ميشه). تو اين ماه آب هست ولی يخ زده. برای گرم کردنش بايد گاز به اتمسفرش تزريق بشه.

عکس بالا يکی از صدها عکسيه که بصورت روزانه در سايت ناسا منتشر ميشه همراه با توضيح و لينک. برای ديدن آرشيو اين عکسها ميتونين به اين آدرس مراجعه کنين.

دو هزار سال ديگه در چنين روزی:

قابل توجه دانشجويان عزيز ميرساند! مراسم روحانی تلاوت قران کريم همراه با ضيافت افطار در حسينيه خوزستانيهای مقيم سياره مريخ برگزار ميگردد. از عموم علاقمندان دعوت ميشود برای عزيمت به محل مراسم دو سال! قبل از افطار به جلو درب خوابگاه مراجعه فرمايند.

حاج اقا! قبله مريخ کدوم وره؟ ... برای سفرهای کمتر از ۶ سال نوری لازم نيست روزه مون رو بخوريم؟ ... روزای مريخ چند روزه؟!

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

همينجوری

اينجا امروز روز پنجم ماه رمضونه. نميدونم ايران بالاخره ماه رو ديدن يا نه. اين موضوع ديدن ماه خيلی برام جالب بود  و خيلی زجر آور. در دنيايی که محاسبه ميکنن فلان فضا پيما در چه ساعتی و چه ثانيه ای و چه صدم ثانيه ای به فلان نقطه خواهد رسيد ما هنوز نميدونيم امشب اول ماه رمضونه يا نه! و جالب تر اين که کشور سمت چپ ما ميگه شب اول ماهه، کشور سمت راست هم ميگه شب اوله. کشورای پايينی و بالايی هم که ميگن شب اوله. انگار نه انگار ماه که رسيده به ايران غيبش زده مثل قاچاقچی ها از کوه و کمر انداخته رد شده.

ماه رمضون برای من زمانيه که ملت اتحاد زيادتری نسبت به قبل پيدا ميکنن. مثل اين که همه دارن با هم همکاری ميکنن يه کاری رو جلو ببرن. يادمه تو تهران هميشه با قيافه های اخمو روبرو بودم الا ماه رمضون نزديکای افطار.

سحر بلند شدن دردسريه بخصوص اينجا. اينکه وقتی بلند شی ببينی ساختمونهای روبروت همه چراغاشون خاموشه خيلی زور داره. توی تهران اقلا يکی دو تا چراغ روشن بود. گرچه اکثرا بدون سحری روزه ميگرفتن. دو سه سال پيش مد شده بود تو تهران! همه دخترايی که تو عمرشون يه رکعت نماز نخونده بودن روزه ميگرفتن. من کف کرده بودم. آخرش فهميدم برای لاغر شدن بوده. گفتن روزه ميگيريم هيکلمون خوب ميشه، اين وسط يه منتی هم سر خدا ميذاريم.

توی دانشگاه ما يه نمازخونه هست که از شيعه و سنی گرفته تا هندو و بودايی و غيره ميان اونجا نماز خاص خودشون رو ميخونن. البته من بيشتر مسلون ها رو ديدم اونجا. هر کی يه جور حرکت از خودش نشون ميده. خيلی جالبه. روش نوشته اتاق مديتيشن. جالب اينه که مثل نمازخونه دانشکده فنی تو اميرآباد از بوی پا خفه نميشی.

اينجا کلی دلمون هوس زولبيا باميه کرده بود. کلی گشتم تا يه مغازه عربی پيدا کردم که باميه داره. زولبيا ظاهرا اين ورا پيدا نميشه. ببينم! کسی مراسم افطاری حاج آقا جورج بوش رو نرفته؟ اونجا زولبيا باميه نميدادن؟

راستی کسی فايل ربنای شجريان رو نداره؟ افطاری بدون اون نميچسبه.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

حل مساله برنامه نويسي

int i,n=20;

for(i=0;i<n;n--)

printf("-");

--------------------------------------------------------

int i,n=20;

for(i=0;-i <n;i--)

printf("-");

--------------------------------------------------------

int i,n=20;

for(i=0;i+n;i--)

printf("-");

توضيح: اين سوال جزو سوالات استخدام آی بی ام بوده.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

هدايت مغز سربازان آمريکايی از راه دور

آژانس برنامه‌هاي تحقيقاتي پيشرفته دفاعي آمريكا ـ دارپا (DARPA) ـ در تلاش است تا با بهره‌گيري از فناوري جديد مهندسي سلول‌هاي عصبي، امكان انتقال پيام‌ها را به صورت مستقيم به مغز سربازان فراهم آورد. به اعتقاد بسياري از ناظران آگاه، تحقق چنين طرحي نتايج خطرناكي براي جوامع بشري به دنبال خواهد داشت.

اين گزارش بر اساس چند منبع خبري معتبر نگاشته شده و از اين پروژه، پرده‌برداري كرده است. «دارپا»، نهادي است كه در دهه 1970، اولين نمونه شبكه اينترنت را براي تأمين نيازهاي دفاعي آمريكا طراحي و آماده بهره‌برداري كرد. هدف نهايي مسؤولان اين نهاد، آن بود كه بتوانند ميان افراد رابطه‌اي مستقيم برقرار كنند. اين رابطه از راه امواج مغزي ـ كه به سلول‌هاي عصبي مي‌رسد ـ‌ صورت مي‌گيرد.

«دارپا» تحقيقات خود را در زمينه دانش زيست‌شناسي عصب‌شناسي، از اوايل دهه 1990 ميلادي آغاز كرد. در اين مرحله، سلول‌هاي عصبي بر روي مدارهاي سيليكني، كشت و پرورش داده شدند و از آنها براي رديابي و شناسايي عوامل شيميايي استفاده شد. در سال 1998 ميلادي، آژانس «دارپا»، فعاليت‌هاي خود را در اين زمينه گسترش داد و به بررسي در اين‌باره پرداخت كه چگونه زنبورهاي عسل، با سرعت زياد، توانايي مانور خود را حفظ مي‌كنند.

تحقيقات «دارپا»، از سال 2002 توجه عموم مردم را به خود جلب كرد. در اين سال گروهي از محققان اين آژانس، الكترودهايي را در مغز پنج موش كار گذاردند؛ يكي از اين الكترودها در ناحيه پيشاني كه مسؤول ايجاد احساسات خوب و لذت‌بخش‌ است، جاي داده شد و دو الكترود ديگر در بخش‌هايي از مغز هر موش قرار گرفت كه وظيفه‌شان پردازش پيام‌هايي است كه موش از بخش‌هاي چپ و راست سبيل خود دريافت مي‌كند. محققان با استفاده از علايمي كه از راه اين الكترودها مخابره مي‌كردند، موفق شدند موش‌ها را به حركت در مسيرهاي پيچ در پيچ و دشوار، صعود به بلندي و پرش از آن وادار كنند.

پرسشي كه در اين مرحله براي محققان مطرح شد، آن بود كه آيا اين امكان وجود دارد كه بتوان اطلاعات تفصيلي و پيچيده مانند تصاوير و اصوات را به ذهن افراد مخابره كرد؟

تلاش براي بررسي در اين زمينه، منجر به راه‌اندازي برنامه‌اي موسوم به ارتباط بين ماشين و مغز شد كه عمدتا در سه حوزه مهارت‌هاي حركتي، ادراكات حسي و حافظه به پژوهش مي‌پردازد. «آلن رود ولف» مدير برنامه مهندسي سلول‌هاي عصبي آژانس برنامه‌هاي تحقيقاتي كه وابسته به پنتاگون نيز مي‌باشد، با همكاري عده‌اي از رياضي‌دانان، زيست‌ ـ عصب‌شناسان و مهندسان خواص مواد، تلاش تحقيقاتي گسترده‌اي را به اين منظور آغاز كرده‌اند. در سال 2002، 24 ميليون دلار براي اجراي اين پروژه دو ساله اختصاص داده شد. هدف نهايي محققان آن است كه دستگاه‌هايي را ابداع كنند كه بدون نياز به نصب مستقيم آنها بر روي مغز سربازان، علايم و پيام‌ها به واسطه سلول‌هاي عصبي‌شان با يكديگر مبادله شوند. اين پژوهشگران، بخشي از مغز را كه «كورتكس» ناميده مي‌شود، مدّنظر قرار داده و به اين وسيله، مربوط به مانورها و عمليات نظامي، به حافظه سربازان و نظاميان، منتقل مي‌شود كه آنها اين دستورالعمل‌ها را پيش از آغاز نبرد، دريافت مي‌كنند.

از آنجا كه هر دستورالعملي از پيش طراحي شده، احتمال خطاي عاملان به صفر كاهش مي‌يابد. درواقع دستورالعمل‌ها به گونه‌اي تنظيم شده‌اند كه به عنوان مثال اگر خلبان يك جنگنده، مرتكب اشتباه در تصميم‌گيري شود، تصميم او را تصحيح مي‌كنند و به جاي او وارد عمل مي‌شوند. پيشرفت‌هايي كه پي در پي در حوزه فناوري به وقوع مي‌پيوندد، زمينه‌هاي موفقيت اين برنامه را بيش از پيش تسهيل كرده است. برخي از صاحبنظران، بر اين باورند كه هرچند انجام تحقيقات بنيادين در زمينه نحوه كاركرد مغز، مي‌تواند به نتايج مفيد و مهمي منجر شود، اما پيگيري اهداف نظامي از اين راه، مي‌تواند خطرات گسترده‌اي را به بار آورد و به نتايج ناخواسته و نامطلوبي منجر شود. به اعتقاد آنها، دانشمنداني كه براي مؤسسه‌هاي نظامي كار مي‌كنند، بايد نسبت به مسؤوليتي كه در قبال جوامع بشري دارند،‌ حساسيت نشان دهند و تبعات چنين پژوهش‌هاي خطرناكي را در نظر داشته باشند.

منبع: «ميليتاري نيوز»

ترجمه: مريم‌السادات اميرشاه‌كرمي

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :

حل مساله چت و يه بحث ديگه

 

اين هفته کلی مهمون آکادميک از بلژيک و فرانسه داشتيم و نتونستم وبلاگ رو آپديت کنم. مهمونها بيولوژيستها و شيميدانهايی بودند که روی mixed-societies کار ميکنند. يعنی اجتماع مخلوط ربات و حيوان. اينها تلاش ميکنند بين ربات و موجودات زنده ارتباط برقرار کنند. حيوونهايی که برای اين کار انتخاب کردن سوسک، مرغ و گوسفنده. ساپورت قسمت رباتيکی اش به عهده گروه ماست.

برای اينکه هدف پروژه تو دستتون بياد، شيميدان ها روی سوسکها تحقيق کردن و ترکيبات ماده ای که از بدن اونها ترشح ميشه رو آناليز کردن. اين ماده بعدا روی رباتهای کوچولويی که تقريبا اندازه سوسک هستند پاشيده ميشه تا بوی ربات مثل سوسک بشه. سوسک ها که چش و چال درست حسابی ندارن و فقط با بو ميتونن خودی و غير خودی رو تشخيص بدن(اين خودی و غير خودی اينجا هم دست از سر ما ور نميداره).

از طرف ديگه بيولوژيستها روی رفتار سوسکها تحقيق کردن و مدل رفتار جمعی شون رو در آوردن. خوشبختانه رفتار جمعی زيادی ندارن. يعنی اونقدر اجتماعی نيستن مثل مورچه ها و زنبورها. حالا اين رفتار روی ربات پياده ميشه و ربات به اين جمع اضافه ميشه. ميخوان ببينن اين حيوونها ربات رو به جمع خودشون ميپذيرن يا نه. و در ثانی اگه ميپذيرن با تغيير رفتار ربات ميشه روی رفتار حيوونها اثر گذاشت يا نه. خدا را شکر که من فقط بايد با رباتها کار کنم. اگه ميخواستم با سوسکها سر و کله بزنم چيکار ميکردم.

  •  

اما حل مساله قبل رو بذارين بنويسم. اين مساله ربط زيادی به هوش نداشت ولی خب برای سرگرمی خوب بود. اول اينکه بايد پيدا ميکردين کدوم کلمه جای space رو گرفته بود. اون حرف ط بود. بعد تنها کلمه يه حرفی ميتونه واو باشه. اون رو هم که اصلاح ميکردين. بعد ميرفتين سراغ دو حرفی ها يا حرفهای آخر جملات. چون اخر جملات معمولا فعله و حرفای اخر فعلها هم حروف مشخصی ميتونه باشه.

خلاصه اينکه آدرس دختره اين بود

شما در این مدت سر کار تشریف داشته اید
جهت اطلاعتان عرض کنم که از بد شانسی شما پسر هستم
اخه خنگ خدا یه دختر با پسر باهوش چه کاری میتونه داشته باشه
دخترا پسر پول دار میخوان و خنگ که به راحتی خرش کنن
تو هم به جای تلف کردن وقتت پشت یاهو مسنجر بهتره بری به کار و زندگیت برسی
و پول بی زبون بابات رو الکی هدر ندی
من هر دفعه انلاین شدم دیدم تو داری چت میکنی
بابا تو دیگه کی هستی

و حالا يه مساله کامپيوتری و بی ربط به هوش مصنوعی

برنامه زير رو جوری تغيير بدين که ۲۰ تا کاراکترِ دَش(-) چاپ کنه. اما فقط ميتونين يک تغيير توش بدين: يه کاراکتر ازش کم کنين يا يکی بهش اضافه کنين يا يه کاراکترش رو عوض کنين.

int i, n=20; 
for(i=0;i < n;i--) 
  printf("-");
  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ آبان ،۱۳۸٢
تگ ها :