تلگرافی

من - ايران - آنفلانزا - اوهو - اوهو - هچچچچچچچچچچچچچه

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

داستانهای عليرضا

من این هفته جمعه دارم میرم ایران و احتمالا تا حداقل دو سه هفته نتونم وبلاگ رو آپدیت کنم. به همین دلیل این چند روزه سعی میکنم حسابی مطلب بنویسم که تلافیش از قبل در بیاد.

برای اینکه جو وبلاگ یه خورده عوض شه بذارین هر از گاهی جریاناتی که توی دانشگاه برای من یا دوستام اتفاق افتاده رو تعریف کنم. یکی از این جریانات که خیلی دوست داشتم راجع بهش بنویسم راجع به دوستم علیرضاست که هر از گاهی دانشکده کامپیوتر شریف رو به هم میریخت.

جالب ترین ماجرا زمانی رخ داد که دکتر م... برای پروژه آخر ترم شبکه، از بچه ها خواسته بود مقاله تحقیقی بنویسه. دکتر م... استاد کار درستی توی ارزیابی کارایی کامپیوترها بود. اما از اونجا که هیچی تو این مملکت نباید سر جاش باشه دو درس شبکه های کامپیوتری و  شبکه های عصبی رو هم اجبارا ارائه میکرد و به طرز فجیعی هم ارائه میکرد. یعنی خب حق هم داشت حوصله این دو تا درس رو نداشت براش هم وقت زیادی نمیذاشت.
فکر کنم از بچه های اکیپ ما، من، مهرداد،  مسعود، محمد و  هشام ترم قبلش همین درس شبکه رو ورداشته بودیم و اون موقع هم از ما مقاله خواسته بود. طبق معمول مقاله ها به ترمهای بعد منتقل میشد. اما یه نکته ای که بچه ها فهمیده بودن این بود که مقاله هایی که تایپ شده بود(مثل مقاله محمد که سرعت تایپش از دست نویسش بیشتر بود!) نمره شون شده بود 90 به بالا از 100 و اگه حجمش زیاد بود شده بود 100. دست نویس ها(مثل مقاله من و مسعود) هم بسته به خطش و حجمش و صحافیش شده بود 80 یا 85. معلوم بود که اصلا نخونده بود این مقاله ها رو.
روز تحویل مقاله همه توی راهروی ساختمان قدیمی دانشکده که الان شده دفتر مطالعات فرهنگی روبروی اتاق دکتر قلیزاده که معروف بود به چهار راه قلیزاده نشسته بودیم که دیدیم علیرضا و محمد رضا دارن مقاله هاشون رو میبرن اتاق دکتر موقر. علیرضا دو تا مقاله دستش بود که قرار بود همون روز تحویل بده. یکیش که مال شبکه بود یکی دیگه اش مال درس ریشه های انقلاب بود و راجع به فراماسونری و این چیزا از یه کتاب کپ زده بود.
این وسط نمیدونم ایده کی بود که گفت علیرضا! باور کن این اصلا نمیخونه مقاله ها رو. بیا برای امتحان هم که شده یه کپی دیگه از مقاله انقلابت بگیر بده به جای شبکه!!!!!. ایده باحالی بود بخصوص برای علیرضا که سرش درد میکرد برای اینجور کارها. اما ریسک کار خیلی بالا بود. اگه استاده میفهمید نمره اش حتما صفر میشد.
اما بهانه جور شد و به نظر معقول هم میومد: حتی اگه استاد میفهمید، میتونست بگه همون روز باید یه مقاله دیگه رو هم تحویل میداده و برگه هاش رو اشتباهی پرینت کرده. چون هیچ استادی حتی به فکرش هم نمیرسه که یه دانشجو بخواد همچین کاری بکنه. تازه کپی مقاله شبکه رو هم داشت.  اینجوری استاد راحت باورش میشد. میگن دروغ هر چه بزرگتر باشه باورش آسونتره.
این بود که علیرضا صفحه عنوان مقاله رو که فکر کنم راجع به آی اس دی ان بود رو گذاشت روی برگه های مقاله فراماسونری و یه طلق خوشگل و شیرازه هم زد بهش و تحویل آقای دکتر داد.

 دو ماه بعدش با شنیدن خبر اعلام نمرات درس شبکه همه هجوم بردیم پشت در اتاق دکتر، علیرضا با ترس و لرز رفت مقاله اش رو از دست دکتر گرفت و سریع زدیم به چاک. با تعجب دیدیم نمره اش شده 95 از صد!!!
اون موقع صداش رو در نیاوردیم تا نمره ها رد شد. بعدش محمد جریان رو برای داییش که دکتر قدسی باشه و اون موقع رفته بود فرصت مطالعاتی، تعریف کرد و بعدش تو جلسه استادا تعریف شد و از اون موقع تا حالا استادا حواسشون رو راجع به این مورد جمع کردن. صد البته دانشجوها طبق معمول متدهای پیشرفته تری پیدا کردن. و این دور همچنان ادامه دارد....

نکته اخلاقی: چون خودم هم انشاء الله در موقعیت این چنینی قرار خواهم گرفت باید بگم تقلب بده ولی از اون بدتر درس دادن استادیه که به دلیل تنبلی استاد یا بد ارائه کردن اون، دانشجو سر کلاسش با علاقه حاضر نمیشه و ميخواد يه جوری رفع تکليف کنه و شر درس رو از سرش کم کنه. حالا تازه ما جزو درس خونها بوديم و از اين کارا ميکرديم (مثلا مسعود الان دانشگاه مريلنده، مهرداد کاليفرنياست، محمد  MIT يه و هشام هم داره شريف دکترا ميخونه) وای به حال بقيه.

اميدوارم خودم موقع درس دادن به اين مشکل دچار نشم.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

معرفی دو وبلاگ

مغز انسان حدود يکصد ميليارد سلول عصبی دارد که وظيفه پردازش و ذخيره کردن اطلاعات را بعهده دارند...اين 100 ميليارد سلول مثل 100 ميليارد پروسسور هستند... ...منتها تفاوت قضيه در اينست که سلولهاي مغز ما همگي هماهنگ با هم و در جهت يک هدف مشخص فعاليت ميکنند ...

بقيه اش رو از خود وبلاگ عصر جديد بخونين...

براساس يک رشته تحقيقات تازه، شامپانزه از لحاظ ژنتيکی به حدی به انسان نزديک است که در واقع بايد آن را در خانواده ای که انسان نيز بدان تعلق دارد (هومو) جای داد. دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه ايالتی وين در ديترويت آمريکا، ژن های کليدی انسان و چند گونه ميمون (ape) را مورد آزمايش قرار دادند و دريافتند که "کدهای حيات" انسان 4/99 درصد با شامپانزه اشتراک دارد. اين گروه از محققان پيشنهاد می کنند که شامپانزه و ميمون ديگری به نام بوبونوس که پيوند نزديکی با شامپانزه دارد، در گونه هومو (Homo) قرار داده شوند. انسان نيز به گونه هومو متعلق است....

بقيه اش رو از اينجا بخونين...

آدرس خود وبلاگ...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٥:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

حل مسائل هوش Solution of aptitude test

1- Continue this sequence in a logical way

M(onday)  T(uesday)  W(ednsday)  T(hursday) F(riday) S(aturday) S(unday)

 

 2- Correct this formula with a single stroke

a:5 4 5 + 5 = 550

b: 5 + 5 + 5 =/= (not equal sign) 550

 

3- Please write anything here

anything 

 

 4- Draw a rectangle with 3 lines

 

 
____________     ____________    ____________

۵- مادر حسن چهار پسر دارد : فرهاد - فريد - فرامرز - ؟  حسن ديگه بابا!

۶-  ديوان شمس تبريزی اثر مولويه!

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

An aptitude test

An aptitude test from Ministry of Education, Ireland

Department for Learning

Exam Sheet for

A-LEVELS

Time Allowed: 1 minute

 

1- Continue this sequence in a logical way

M  T  W  T  -  -  -

 

2- Correct this formula with a single stroke

5 + 5 + 5 = 550

 

3- Please write anything here

 

 

4- Draw a rectangle with 3 lines

 

thanks to yousof for sending...

دو تست ساده ديگه به فارسی...

۵- مادر حسن چهار پسر دارد :

فرهاد - فريد - فرامرز - ؟

الف: فرشته  ب:کاميار  ج:فريدون   د: هيچ کدام

 سوال ۵ رو در امتحان استخدام شرکتی که توش کار ميکردم برای مهندسين ليسانس به بالای کامپيوتر داده بودن. باور کنين تعداد زياديشون نتونسته بودن حل کنن.

۶- ديوان شمس اثر کيه؟

الف- حافظ شيرازی  ب: خواجوی کرمانی   ج: شمس تبريزی  د: هيچ کدام

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

فناوريهای مورد انتظار سال


1- شبكه‌های بی‌سيم:
   ما در ميان يك انقلاب بی‌سيم هستيم و سال آينده اين پديده بيشتر خواهد بود. فناوری Bluetooth عملی و ارزان است، 802.1Ia و 802.11g سرعت 55مگابايت در ثانيه را به راديوی شما هديه می‌كند و ادوات كم مصرف و كوچك و ارزان خانه اتوماتيك و كامپيوتريزه شده‌ای را برای ما به ارمغان می‌آورد كه از سال 1950 وعده‌اش را شنيده‌ايم. مراقب فناوری Zigbee باشيد كه قرار است ارزان‌تر از Bluetooth كار نمی‌كنند! مراقب تقسيم‌بندی بازار باشيد.

2- سيستم‌های موقعيت سنجی:
   شما ممكن است ندانيد كجا هستيد ولی تلفن همراه شما می‌داند! مسئولان شبكه در حال حاضر در فكر ارسال تبليغات به تلفن همراه يا PDA شما هستند، وقتی كه داريد از جلوی فروشگاهی عبور می‌كنيد، يا اينكه از كجا بنزين، پول نقد، غذا يا كمك دريافت كنيد و نزديك‌ترين تاكسی را به سمت خود فراخوانيد. در عين حال، GPS ارزان‌تر، قابل اعتمادتر شده و در بسياری از ادوات گنجانده شده حتی قلاده حيوان خانگی شما. البته دليل اينكه لازم باشد موقعيت سگ نازنين خود را با دقت 5متر روی كره زمين بدانيد هنوز روشن نيست!

3- ذخيره سازی هولوگرافيك:
   ذخيره سازی هولوگرافيك و ليزرهايی كه بتوانند اشكال سه بعدی روی يك ديسك‌های اپتيكی بنويسند، هنوز در حد داستان‌های علمی تخيلی است. از اواسط دهه 90 تا به حال هرسال وعده داده شده كه سال آينده شاهد اختراعات عجيبی خواهيم بود. در اين بين هارد ديسك‌ها و ادوات ذخيره سازی حالت جامد فرصت كافی برای رشد داشته‌اند. البته IBM هنوز درصدد است و همچنين افراد اندك ديگری شروع به كار كرده‌اند ولی حجم‌های ترابايتی هنوز دور از دسترس به نظر می‌رسد.

4- انرژی خورشيدی:
   مشكل سلول‌های خورشيدی در آن است كه برای توليدشان انرژی زيادی مصرف می‌شود به طور دقيق بيشتر از انرژيی كه قادرند در طول عمر خود توليد كنند! اين مشكل باعث می‌شود كه ايده سلول‌های خورشيدی پلاستيكی كه فقط كافی است مانند رنگ روی يك سطح پخش شوند بسيار جذاب گردد. امسال چند شركت تحقيقاتی نمونه‌های آزمايشی از آن توليد كردهاند ولی زياد قابل اطمينان نيستند و انرچی زيادی توليد نمی‌كنند بنابراين هنوز آمادگی عرضه به بازار را ندارند ولی جای پيشرفت زيادی دارند.

5- RFID
   انتظار داشته باشيد كه سال 2003 مملو از گرد و خاك راديواكتيو باشد: اين گرد و خاك چيپ‌های تعيين هويت با فركانس رايويی است و فعاليت آن را اسكنرهايی در سراسر جهان انجام می‌دهند. ايده اينكه اشيا بر چسب‌های حاوی چيپ‌های RFID باشند كه بتوان از فاصله 20متری قابل قرائت باشد بسيار جالب توجه است . اين اسكنرهابه بانك‌های اطلاعاتی مركزی متصل خواهند بود. شركتGillette به تازگی حدود 5/0 بيليون از آنها را سفارش داده تا در ريش‌تراش‌هايش استفاده كند. روزی ممكن است آنقدر گيرنده و فرستنده به سلباس و وسايلی كه حمل می‌كنيد متصل باشد كه حتی از مريخ هم قابل رديابی باشيد!

6- صنعت خودروسازی
   خودروها روزبه‌روز باهوش‌تر می‌شوند ولی سازندگان خودرو نه. آنها هنوز استانداردهای جهانی برای شبكه‌های درون خودروها انتخاب نكرده‌اند. استانداردهای زيادی وجود دارد: OSEK/VDX، MOST، IDB-1394 و هريك مزايای خود را دارد. ولی Firewine و bluetooth در نهايت انتخاب خواهند شد. در حالت ايده‌آل وقتی قطعات الكترونيكی برای خودرو خود می‌خريد بايد باهم سازگار باشند و به راحتی نصب گردند ولی اكنون اگر بخواهيد يك سرور mp3 در خودرو داشته باشيدكه به طور منظم خودش را به روز كند، بايد تمام كار را خودتان انجام دهيد.

7- روبوتيك:
   روبات‌ها روزبه‌روز رايج تر می‌شوند. اكنون انواع ماشين‌های چمن‌زنی يا جاروبرقی‌ها كه به طور اتوماتيك كار می‌كنند در بازار وجود دارند، شركت فيليپس روی روبات‌هايی كار می‌كند كه قابل پيش‌بينی نباشند، مانند يك دوست واقعي. شركت سونی و جديدا روبات سگی توليد كرده‌است كه نسل جديد حيوان‌های دست‌آموز مصنوعی است و روبات جديد دوپای اين شركت می‌تواند با ديد دوطرفه چهره‌ها را تشخيص دهد و 60هزار لغت را بشنود.
   همچنين می‌تواند برای رفتن از يك طرف اتاق به طرف ديگر مسير مناسبی بيابد و به طرز خنده‌داری برقصد. سال آينده منتظر اين روبات باشيد كه بتوانيد يكی برای خودتان بخريد چون بسيار گران قيمت است!

8- روشنايی
   احتمالا جاسوئيچی شما دارای يك چراغ‌قوه LED است و يا شايد توجه كرده باشيد كه در چراغ‌های راهنمای و رانندگی از LED استفاده می‌شود. اين موارد تنها نقطه كوچكی از كاربردهای ديودهای نورافشان است كه روز به روز نور بهتری توليد می‌كند. اين دودها يك دهم توان لامپ‌های معمولی مصرف دارند و چندهزار بار بيشتر عمر می‌كنند ولی هزينه ساخت آنها هنوز2برابر لامپ‌های فلورسنت است. ولی اين تغيير خواهد كرد. اگر امسال نشد، سال بعد. البته می‌توانيد رنگ آنها را به دلخواه عوض كنيد. كليد تنظيم نور در اتاق نشمين با يك كنترل كننده رنگ قرمز-سبز آبی جايگزين خواهد شد.

9-  بازی‌های كامپيوتری
   درنسل بعدی كنسول‌های بازی گرافيك آنها پيشرفت خواهد كرد ولی بخش جالب توجه قابليت بازی‌های چندنفره و اتصال‌های مختلف به بازی‌ها از طريق تلفن‌های همراه، ايميل و همچنين هوش مصنوعی و غيره است. از هم‌اكنون بعضی شركت‌ها با استفاده از موتور بازی‌ها به خلق صحنه‌هايی شبيه فيلم اقدام كرده‌اند. هاليوود همواره در مورد مايملك باارزش خود نگران بوده‌است و مثل اينكه بازی‌های آنلاين نيز به همين سمت می‌روند.

10- صفحه نمايش
   جاسوسان گزارش می‌كنند كه اگر سرتاسر مركز فناوری توكيو به نام آكی‌ها بارا را بگرديد، حتی يك عدد تلويزيون يا مونيتور دارای لامپ اشعه كاغذی (CRT) نخواهيد يافت. درحالی‌كه كارخانه‌ها بيشتر و بيشتر به سمت توليد LCDهای 17اينچی حركت می‌كنند، اندازه‌های بزرگ‌تر نيز در راه هستند. در سال 2003، برای اولين بار فروش LCD از ميزان فروش CRT فراتر خواهد رفت. در حال حاضر LCD حدود 20 تا 30درصد بازار را در اختيار دارد. اين خبر بدی برای فناوری‌های دگر مثل پليمرهای نورافشان است.
 
تذکر: اين مطلب رو با ای ميل گرفتم ولی نميدونم نوشته کيه

تکميل: ظاهرا ترجمه اين متنه:

Ten technologies to watch in 2003

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

معرفی سايت جالب

امروز به طور اتفاقی يه سايت بسيار جالب فارسی رو پيدا کردم که حاوی مطالب جالبی راجع به فيزيک و شيمی و بخصوص رياضيه. مطمئنم خوانندگانی که از اين وبلاگ خوششون مياد از اون وبلاگ بيشتر خوششون خواهد اومد. آدرسش هست

http://www.mollasadra.net.ms/

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

نسخه پشتيبان وبلاگ Backup for this weblog

به دليل بيضولوی شدن سيستم پرشين بلاگ در برخی مواقع اين وبلاگ ممکنه در دسترس نباشه. به همين دليل يه کپی از اين وبلاگ در بلاگ اسکای نيز منتشر ميشه. البته از حق نگذريم به نظرم کار پرشين بلاگ بهتر از بلاگ اسکای باشه ولی به دليل ترافيک بالا سرورها قدرت جوابگويی ندارن و از طرف ديگه مسئولين سايت مشکلات کاربران رو به يه ورشون هم حساب نميکنن. آدرس تو بلاگ اسکای اينه

http://robotics.blogsky.com

 

FYI, there are two main blog servers for persian language weblogs, one is persianblog.ir and another one is blogsky.com. Server traffic in persianblog is much higher than blogsky, so in case of problem with persianblog servers, a copy of this weblog is available at:

http://robotics.blogsky.com

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

شارژر ربات Docking Station

ميدونين که يکی از مشکلات رباتها مساله باتری شونه. اين مساله بخصوص در رباتهای خانگی مثل جاروبرقی  خيلی مهمتر ميشه. چون قراره ربات مستقل باشه و نيازی به سرپرستی کسی ديگه نداشته باشه. به همين منظور يه پريز مخصوص در يه جای مشخصی نزديک زمين تعبيه ميشه و ربات جای اون رو ياد ميگيره. هر وقت که ربات داره نفس های آخرش رو ميکشه(خيلی از باتريهای امروزی ميگن چقدر از انرژيشون باقی مونده) خودش رو به اين ايستگاه ميرسونه و باتری خودش روشارژ ميکنه.

اگه ميخواين عکسش رو ببينين اينجا رو کليک کنين...

As you know, power autonomy is among the most important problems for Autonomous Mobile Robots, specially for household robots like vacuum cleaners. Here, the preference is their autonomy and they should not need huge amount of human supervision. To rechrage them, a special device called "Docking Station" is designed. The robot remembers its position and when needed, gets back to this place for self-recharging.

You can find more pictures and explanations here...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

ساخت انکودر با ماوس Building encoder by mouse

برای ديدن نحوه ساخت انکودر ساده برای چرخهای ربات از روی قطعات يک ماوس ساده و از کار افتاده اينجا رو بخونين...


Here you can find a report on how to build encoder for your robot using an out-of-order mouse.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

معمای ۹ - معماهای عليرضا!

دوستم عليرضا اين معما رو فرستاده.

۱-يه نفر ميخواد برای دوستش يه بسته ای رو بفرسته. تنها وسيله ارتباطيشون يه صندوقه که بايد به دست پستچی داده بشه. صندوق هم از اون صندوقهای قديميه که فقط قفل و آويز ميخوره (نری و مادگی داره). پستچی دزد تمام عياريه که اگه بتونه در صندوق رو باز کنه وسايلشو ميدزده اما خودشو ضايع نميکنه و درش رو نميشکنه.

حالا اگه شخص در صندوق رو قفل بزنه دوستش نميتونه اونو باز کنه چون کليد نداره. اين دو نفر هر تعداد صندوق که بخوان ميتونن رد و بدل کنن و با تلفن هم ميتونن در تماس باشن. فرض کنين از اين قفل رمز دارها هم هنوز اختراع نشده.

حالا اينا چجوری بسته مبادله کنن؟

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

ربات بمب افن مافوق صوت Hypersonic robot bomber

وزارت دفاع و نيروی هوايی آمريکا پروژه جديدی رو به نام فالکون شروع کردن و طی اون قراره هواپيمای بمب افکن بدون سرنشينی ساخته بشه که هشت برابر صوت  سرعت داره و حدود ۳۲۰۰۰ کيلومتر ميتونه طی کنه. اين بمب افکن ميتونه ميتونه هر نقطه دنيا رو در حداکثر دو ساعت بمباران کنه. پروژه قراره تا سال ۲۰۲۵ به پايان برسه.

خدا رحمت کنه همه ما رو. لينک به خبر...

 

The Department of Defense and the Air Force are jointly sponsoring a program, known as Force Application and Launch from the Continental United States - or Falcon.
The objective of this project is to build a remotely operated aircraft that could bomb targets anywhere on Earth within a scant two hours of taking off from the United States.
The robotic bomber would streak eight times the speed of sound and have a 32,200km range.
The project would be operational on 2025.
God bless us. Read more...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

روبوچي(به لهجه اصفهانی) baby robot

شرکت سونی بعد از اون سگ معروفش AIBO يه ربات جديد درست کرده که به شکل بچه است و روی دو پا راه ميره. اسم اين ربات SDR بود مخفف Sony Dream Robot. اما به دليل نامانوس بودن اون اسمش رو عوض کرده به QRIO! که کوريو خونده ميشه و مخفف Quest for Curiosity هست. البته اين اسم جديد هم دست کمی از اسم قبليش نداره ولی خب کوريو به از هيچيو.

قابليت های اين ربات خيلی جالبه. علاوه بر راه رفتن روی دو پا ميتونه خودش رو در مقابل نيروی خارجی و ضربه ها متعادل نگه داره و حتی اگه بيفته اطرافشو چک ميکنه و خودش بلند ميشه. همچنين ميتونه صورت اطرافيان يا صداشون رو تشخيص بده و بر اساس تشخيصش به اعمال اونها واکنش نشون بده. مثلا بخنده، بدنشو تکون بده، حرف بزنه يا چراغاشو روشن کنه.

مطالعه بيشتر...

سايت سونی...

Sony's innovative baby robot, SDR 4X II has been given a new, friendlier name. SDR, stands fo Sony Dream Robot which is difficult to remember.The new name is QRIO(pronounced "Curio") excerpted from 'Quest for Curiosity'.

This robot has very interesting capabilities. As well as walking on two legs, if QRIO does lose its balance, it reacts to protect itself against the impact. And after it falls, QRIO checks around, and gets back up, by itself.

Its intellectual capabilities allow QRIO to distinguish people's faces and voices. And QRIO can communicate with people based on its own judgments, expressing its feelings through movements, conversation, and the use of its lights.

read more... 

sony site...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

ربات جارو برقی A new vaccum cleaner robot

از اين به بعد سعی ميکنم خلاصه ای از نوشته هام رو به انگليسی هم بيارم چون بعضی از دوستای غير ايرانيم هم دوست دارن از مطالب وبلاگ استفاده کنن. البته خيلی وقتا ترجمه لازم نداره چون متن اصلی معمولا انگليسيه.

ربات جارو برقی جدید شرکت سامسونگ، نسبت به نسل قبل این نوع رباتهای خانگی از هوشمندی بالاتری برخوردار است. این ربات با استفاده از تکنولوژی که توسط موشک های امروزی به کار میرود ، نقشه دقیقی از محل فعالیت خود فراهم کرده و برنامه تمیز کردن آن محل را دقیق تر تنظیم میکند تا بتواند تمام نقاط آن را در کمترين زمان پوشش دهد. نسل قبلی این نوع رباتها به صورت تصادفی در محل رفت و امد میکردند و احتمال تمیز نشدن برخی از قسمت ها وجود داشت.
این ربات قادر است پیش از تمام شدن باتری به محل شارژ برگشته و با قرار گرفتن روی دستگاه مخصوص این کار، خود را شارژ کند. همچنین در صورت لزوم میتوان آن را به گونه ای برنامه ریزی کرد که در ساعات خلوت به این کار بپردازد تا صدای مکش آن مزاحم فعالیت انسان نشود. 

لینک خبر...

From now on, I try to put a summary of my writings in English or hopefully in French(of course after learning French in near future), so that my non-perisan friends can read this weblog.

A robot vacuum cleaner, revealed by Samsung, can build an internal 3D map of its environment instead of bumping blindly into obstacles.

The Samsung cleaning robot uses the mapping principle used in hi-tech missile systems, so it maps out the room and different parts of the house as it cleans for quick and precise cleaning.
Most robot vacuum cleaners on the market navigate randomly So they may not cover all around.

It returns automatically to docking station for recharge before blackout. Owners can program the device's working time in advance to prevent disturbance of of noisy suction.

read more...

However I don't know why such a robot, needs 3D!!! mapping of environment. 2D is not enough?

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

نمونه جديد Weapons of Mass Destruction

شاید حدود بیست کشور دنیا در حال تحقیق بر روی تولید اسلحه جدیدی هستند که قادر است تلفاتی با وسعت بسیار بالا ایجاد کند اما به هیچ موجود زنده ای آسیب نرساند! وزش شدید امواج مایکروویو پر قدرت قادر است شهرها را در خاموشی فرو برده و کامپیوترها را تخریب کند اما مردم و ساختمانها را به حال خود رها کند!

 گر چه فکر کنم در دنیای امروز که همه چیز به الکتریسیته و در رده بعد به اطلاعات و کامپیوتر وابسته است قطع برق میتواند به معنای مرگ مغزی یک کشور باشد و کم از نابودی آن ملت ندارد.نکته دیگر قضیه این است که منبع ارسال کننده این بمب الکترونیکی میتواند ناشناخته باقی بماند.


تصویر بالا عدل شمیل اغلو محقق دانشگاه نیو مکزیکو را نشان میدهد که در مقابل یک شتاب دهنده Pulserad نشسته است. این شتاب دهنده قادر است پالس های صد نانو ثانیه ای از الکترون تولید کند که هر پالس صدها مگاوات انرژی دارد.


برای مطالعه بیشتر راجع به سلاح های مایکروویو به این گزارش اسپکتروم مراجعه کنید...

برای مطالعه بیشتر راجع به فيزيک پلاسما به این سایت مراجعه کنید...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

عيدتون مبارک

اول اينکه عيدتون مبارک. مثل اينکه بعضی از شهرهای ايران ماه رو ديدن. يعنی ميگن تا قم رسيده. بعدش ميخواسته بره تهران هنوز ظاهرا نرسيده. حالا يا تو عوارضی گير کرده مثل اينکه پول همراش نبوده. يا خسته اش بوده رفته حرم امام يه استراحتی بکنه يا تو ترافيک خيابون جمهوری گير کرده. هر چی هست که هنوز تهران نرسيده. انشاء الله که تا فردا ميرسه. ولی باور کنين با اينجور کارها همين نيمچه عقيده ای هم که مردم به نماز و روزه دارن از بين ميره.

دوم اينکه شمارنده ای که روی وبلاگ گذاشتم يه پيک گنده برای بازديد کنندگان روز شنبه نشون ميده ولی هر چی گشتم نفهميدم کی به من لينک داده. پيک چند روز قبلش به خاطر لينک زهرا بود ولی اين يکی رو از روی آمارهای نداستت هم نفهميدم. فکر کنم ارواح و اجنه اومدن.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

روبوتی برای پذيرش مهمان

يک خانم سخنگوی خوش مشرب مژه بلند لب قرمز چشم سبز البته از نوع روبوتيکی آن از هفته آينده کار خود را در دفتر پذيرش کالج سلطنتی لندن آغاز خواهد کرد.

اين ربات توسط دانشجويان فوق ليسانس مکانيک ساخته شده و دارای چشم، لب، گردن و سر متحرک است که توسط ۹ موتور به حرکت در آمده و با يک لپ تاپ کنترل ميشود.

در اطراف ربات دوربين های مخفی برای تشخيص اشيا و افراد روبروی ربات تعبيه شده و ربات در صورت مشاهده انسان واکنش نشان داده و در مورد رويدادهای مختلف دانشگاه به بازديد کنندگان اطلاعاتی ارائه ميدهد. يا حتی در مورد چيزهای عمومی زندگی مثل نحوه لباس پوشيدن بازديد کننده با او گرم صحبت ميشود.

اوا خواهر! چرا با جوراب رنگ پا اومدين دانشگاه...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

حل مساله ۷- دستگاه معادلات

مساله اين بود:

يه مادری ۲۱ سال از بچه اش بزرگتره. ۶ سال ديگه سنش ميشه ۵ برابر سن بچه اش ميشه. ميتونين بگين بابای بچه الان کجاست؟

اگه معادلات رو بنويسين سن اون فرزند ميشه ۴/۳- سال که اگه به ماه تبديلش کنين ميشه دقيقا ۹- ماه. يعنی الان ۹ ماه قبل از تولد بچه است. حالا معلوم شد بابای بچه کجاست؟

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

حل مساله ۸- احتمالات

مساله اين بود که اگه يه خانواده ای پسر داشته باشن چقدر احتمال داره فرزند ديگه شون دختر باشه.

اين مساله اگه نتونين خوب استدلال کنين به يه پارادوکس شبيه ميشه. از يه طرف ميتونين بگين احتمال پسر و دختر شدن ۵۰ درصده در نتيجه پسر بودن يه فرزند ربطی به جنسيت فرزند ديگه نداره و اين دو پيشامد کاملا مستقلند و نتيجه بگيرين که جواب ميشه ۵۰ درصد.

از طرف ديگه ميتونين برای دو فرزند چهار حالت رو متصور بشين (پسر-پسر)، (پسر-دختر)، (دختر-پسر) و (دختر-دختر) حالتی که يکی از فرزندان پسر باشه و يکی دختر  ميشه دو حالت از چهار حالت در نتيجه با اين استدلال، جواب ميشه ۵۰ درصد.

اما هر دو اينها غلطه. شما در اينجا به يه احتمال شرطی روبرو هستين. احتمال دختر بودن يکی از فرزندان به شرط اينکه فرزند ديگه پسر باشه. از چهار حالتی که در بالا گفته شد حالت (دختر-دختر) حذف ميشه چون با شرط پسر بودن يک فرزند جور در نمياد. ميمونه ۳ حالت و از اين سه حالت دو تاش حالت مورد نظر ماست. در نتيجه احتمال دختر بودن فرزند ديگه ميشه دو سوم.

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :

رباتی برای حمل انسان

اولين ربات پادار که قادر به حمل انسان است(نسل پيشرفته الاغ و قاطر) روز جمعه در نمايشگاهی در ژاپن به تماشای عموم گذاشته شد. اين ربات در دانشگاه Waseda در توکيو و با سرمايه گذاری شرکت tmsuk طراحی شده و طراحان آن اميدوارند اين ربات روزی جايگزين ويلچر های امروزی شده و معلولين را قادر سازد از پله ها و مسيرهای ناهموار به سهولت عبور کنند.

برای مطالعه بيشتر به اين سايت مراجعه کنيد...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ آذر ،۱۳۸٢
تگ ها :