برچسب های الکترونيکی


مرحله آزمایشی نصب برچسب های الکترونیکی بر روی چند خرابکار حرفه ای در اسکاتلند با موفقیت به پایان رسیده است. به متخلفین آزمایش شده پیشنهاد شده بود میتوانند  محکومیت خود را در خانه خود بگذرانند به شرط اینکه یک دستگاه الکترونیکی به اندازه ساعت بپوشند. همچنین به آنها گوشزد شده بود در صورت خروج از خانه محکومیت آنها سنگین تر خواهد شد.لينک خبر ...

 بعد از این موفقیت انگلستان قصد دارد حدود 5000 مجرم حرفه ای خود که پیش بینی میشود مسئول 10 درصد خرابکاری های انگلستان هستند را با این وسیله از طریق ماهواره ردیابی کند و از مکان حضور آنها باخبر شود. لينک خبر...

یک دبستان ژاپنی نیز قصد دارد با گذاشتن برچسب های الکترونیکی بر روی دانش آموزان و تعبیه گیت های بازرسی خودکار در میانه راه خانه تا مدرسه، والدین و معلمین را از سلامت فرزندان خود مطلع نماید. این برچسب ها همانند برچسب های بارکد دار کالا میباشد که در فروشگاه ها بر روی کالاهای مختلف چسبانیده میشود.
لينک خبر ...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

قهرمانی جونيور در مسابقات شطرنج

نرم افزار جونيور به عنوان قهرمان سال ۲۰۰۴ مسابقات کامپيوتری شطرنج شناخته شد. اين مسابقه دوشنبه ۱۲ جولای در اسراييل برگزار شد. لازم به ياد آوری است که اين نرم افزار نيز توسط اسراييلی ها نوشته شده است.

اين نرم افزار بر خلاف استراتژی Brute Force  رايج (بررسی تمام حرکت های ممکن) تحليل بازی را با جستجوی تعداد کمتری حرکت (حدود سه ميليون ) انجام ميدهد اما توجه خود را بر روی استراتژی های بهتر متمرکز می کند.

فرق عمده نرم افزارهای کنونی شطرنج با انسان در اين نکته است که انسان ميتواند حرکت های موفق تر را بهتر تشخيص داده و تلاش خود بر روی آنها متمرکز کند. اين امر انسان را قادر ميسازد با وجود سرعت پردازش بسيار پايين کارايی همانند کامپيوتر و يا بهتر از آن داشته باشد.

منبع خبر...

 اطلاعات بيشتر راجع به جونيور...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

کشف روزنه در لوله های نفتی

شيخ نشين شارجه برای چک کردن لوله های نفت و گاز خود از ربات ويژه ای استفاده کرده است. دسترسی به برخی از نقاط خط لوله به دليل نشت گازهای سمی برای کارگران امکان ندارد.

اين ربات به يک دوربين پيشرفته مجهز است که می تواند تصاوير دقيقی از نقاط تاريک برداشته و به ايستگاه بيرون انتقال دهد. ناوبری ربات توسط پرسنل آموزش ديده و از اتاق کنترل انجام ميشود.

به گفته رييس واحد مربوطه، اين ربات قادر است در لوله جابجا شده، گرفتگی لوله را برطرف کرده و در صورت لزوم دريل کاری کند (ولی خودمونيم تو لوله گاز دريل کاری کردن؟!!!)

خبر مربوطه...

توجه: عکس بالا تزيينی است ولی مربوط به همين موضوع است.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

پیدایش تندباد در شبیه ساز هوای زمین

برای اولین بار یک تندباد مجازی در نمونه کامپیوتری هوای زمین به وجود آمده است. این شبیه ساز که سریع ترین سوپر کامپیوتر جهان است در یوکوهامای ژاپن ساخته شده است. نتایج اولیه این پژوهش روز چهار شنبه در کنفرانسی در دانشگاه کمبریج ارائه شده است.
مدل های آب و هوای موجود، کره زمین را به بلوک هایی به ابعاد صدها کیلومتر تقسیم می کنند اما این شبیه ساز به دلیل سرعت پردازش بالا میتواند آب و هوای زمین را روی مدلی با دقت بالاتر در حد سلول های ده کیلومتری پردازش کرده و تغییرات آب و هوا را با دقت بالاتر و با جزییات بیشتر دنبال کند.
پیش تر مدل های پیش بینی هوای زمین از جزییات بالا استفاده کرده اند تا مراحل تکامل طوفان ها را پیش بینی کنند اما از  حد چند روز آینده فراتر نرفته اند. قدرت پردازشی بالای شبیه ساز زمین آن را قادر می سازد تغییرات آب و هوا را تا چند سال آینده دنبال کند. این امر برای پیش بینی اثرات گرم شدن هوای زمین در قرن های آینده کمکی حیاتی است.
تعداد زیادی از دانشمندان مشتاقانه منتظر دستیابی به فرصتی برای کار کردن با این شبیه ساز هستند که به طور رسمی در مارس 2002 افتتاح شده است. یکی از پروژه های در دست پژوهش مدل کردن 21000 سال گذشته هوای زمین و مقایسه آن با هوای امروز است.
نتایج ارائه شده در حال حاضر نتایج اولیه هستند. دانشمندان معتقدند این شبیه ساز همانند تلسکوپ هابل وسیله ای است که در ابتدا نتایج به دست آمده خام است اما به تدریج استفاده از آن را یاد خواهند گرفت.

منبع خبر...

مرکز شبيه سازی زمين در ژاپن ...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

ربات انسان نمای کره ای

يک کيت ربات انسان نما در کره جنوبی به بازار آمده است. اين ربات حرکات بسيار فرزی دارد. راه رفتن مستقيم و برعکس، خوابيدن و بلند شدن و حرکات رزمی از قابليت های اين ربات است. او حتی ميتواند رو سر خود بايستد!

فيلمی از اين ربات و قابليت های آن که توصيه ميکنم هر طور شده دانلود کنيد و ببينيد...

توضيح ربات البته به زبان کره اي!...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

Two world championships for Iran in robocup

The 8th Soccer world championship for robots, Robocup2004 ended yesterday evening. Altogether 346 teams from 37 countries with 1600 participants participated in the games. This number represents a new participant record in the history of Robocup.

Results of Robocup2004:

-- Simulation league

Coach

1. IRAN: Caspian, Iran University OF Science and Technology.
2. PORTUGAL: FC Portugal, University of postage/University of Aveiro.
3. IRAN: Sepanta, Sepanta Robotic Research Foundation.

2D

1. RUSSIA: STEP, ElectroPult plans
2. GERMANY: Brainstormers, Universitaett Osnabrueck.
3. IRAN: Mersad (Helli), Allameh Helli High School.

3D

1. IRAN: ARIA, Amir Kabir University of Technology.
2. GERMANY: RK Humboldt, Humboldt University Berlin.
3. IRAN: UTUtd2004, University of Teheran.

-- Small size robot league

1. GERMANY: FU Fighters, free University of Berlin.
2. AUSTRALIA: RoboRoos, The University of Queensland.
3. SINGAPORE: Lucky star, Ngee Ann Polytechnic.

-- Middle size robot league

1. JAPAN: OWN, Keio University.
2. JAPAN: WinKIT, Kanazawa of institutes of Technology.
3. GERMANY: CoPS Stuttgart, University of Stuttgart.

-- Four legged league robot

1. GERMANY: German team, Universities of Bremen, Berlin (Humboldt), Darmstadt, Dortmund.
2. AUSTRALIA: UTS Unleashed!, University of Technology Sydney.
3. AUSTRALIA: NuBots, University of Newcastle.

-- Humanoid league

Winners:
Pair of overalls 1. JAPAN: Team Osaka, Systec Akazawa CO.
Penalty kick 40cm 1. JAPAN: Team Osaka, Systec Akazawa CO.
Penalty kick 80cm 1. JAPAN: Senchans, Osaka University.
"Louis Vuitton Humanoid Cup" 1. JAPAN: Vision, team Osaka.

-- Robocup Rescue:

Rescue robot league
1. JAPAN: Toin Pelican, Toin University of Yokohama.
2. GERMANY: KURT3D, Fraunhofer institutes AIS.
3. ITALY: Alcor, Universita Di Roma "La Sapienza".

Rescue simulation league

1. GERMANY: ResQ Freiburg, University of Freiburg.
2. CANADA: DAMAS Rescue, Laval University.
3. IRAN: Caspian, Iran University of Science and Technology.


The report adapted from this report...

This report in deutch...

اين خبر رو برای خارجی ها نوشتم ولی خب شما هم بخونين چيزی ازتون کم نميشه!

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

mindball

مبتکران سوئدی بازی جدیدی اختراع کرده اند که در آن تنها از امواج مغزی برای رقابت دو بازیکن کمک گرفته می شود. در این بازی که MINDBALL نام دارد دو بازیکن رقیب باید برای به ثمر رسانیدن گل، توپ بازی را با امواج مغز خود به حرکت در بیاورند.

سربند هایی شامل الکترودهایی برای اندازه گیری قدرت امواج مغزی به دور سر هر بازیکن پیچیده می شود. این الکترودها امواج آلفا و تتای مغز را اندازه گیری کرده و به کنترلر دستگاه منتقل میکنند.  کنترلر دستگاه متناسب با قدرت این امواج، امواج دیگری تولید میکند که باعث حرکت توپ به سمت صحیح میشود.

سازندگان دستگاه ميگويند کسانی که آرامش بيشتری داشته باشند (ريلکس باشند) در اين بازی پيروز خواهند شد. نسخه های ديگر اين بازی ميتوانند با اندازه گيری امواج بتای مغز بر اساس تمرکز ذهنی يا انرژی فرد کار کنند.

فیلم کوتاهی در این باره از تلویزیون سوئد: کیفیت پایین ، کیفیت بالا...
فیلمی از مسابقه دو نفر: کیفیت پایین ، کیفیت بالا...

سايت شرکت سازنده اين محصول...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

پوستی برای ربات ها

دانشمندان ژاپنی پوست الکترونیکی ساخته اند که ربات ها را قادر می سازد همانند انسان تماس بدن با اشیا را لمس کند. این پوست از پلیمرهای لاستیکی ساخته شده که با تکه های رسانای گرافیت اشباع شده اند. مقاومت الکتریکی این لایه ها با فشرده شدن تغییر میکند و این تغییر توسط آرایه ای از ترانزیستورها که زیر لایه لاستیکی تعبیه شده اند تشخیص داده میشود.

در حال حاضر این اختراع مراحل اولیه خود را طی میکند و دقت تشخیص این پوست آنچنان بالا نیست. از این ماده میتوان در کاربردهای امنیتی، ورزشی و پزشکی استفاده کرد.

منبع خبر...
 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

دروغ يا راست

در مورد خبر قبل، پويا مطلبی رو فرستاده که به نظر من درسته و خبر سايت بازتاب از منبع نادرستی اقتباس شده. در مسابقات ليگ متوسط نه تنها ربات دانشگاه امير کبير مقام نخست رو کسب نکرده بلکه حتی به نيمه نهايی هم نرسيده. لينک نتايج...

در مسابقات رباتهای سايز کوچک نه تنها تيمی از ايران شرکت نکرده بلکه تيمی از اسراييل هم شرکت نکرده که تيم های ايرانی بخواهند از بازی در برابر آنها اجتناب کنند. ليست تيم های شرکت کننده در مسابقات سايز کوچک...

ظاهرا منظور بازتاب مسابقات جونيور بوده که سروش لينکش رو در کامنت ها گذاشته...

توضيح جديد: سايت پيوند خلاصه ای از رتبه بندی تيم ها رو تو سايتش گذاشته که دقيق تره...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

قهرمانی تيم های ايرانی در مسابقات روبوکاپ پرتغال

دانشجويان ايرانی به مقام اول سه دو رشته در مسابقات روبوکاپ در پرتغال دست يافتند.

تيم رباتهای اندازه متوسط دانشگاه صنعتي اصفهان توانست از بين 24 تيم شرکت‌کننده از دانشگاه های مختلف جهان در کشور پرتغال با برترى در مقابل حريفان خود، مقام نخست اين دوره از مسابقات را از آن خود کند. در اين مسابقات، تيم‌هايی از دانشگاه های آلمان و هلند به مقام‌هاى دوم و سوم دست يافتند.

تيم دانش‌موزى دبيرستان شهيد اژه اي‌ اصفهان به مقام دوم مسابقات جونيور، رشته ربات های کوچک دست يافت و تيم دبيرستان علامه حلي نيز مقام چهارم اين مسابقات را به دست آورد. اين تيم پس از آن به مقام چهارم دست يافت که از بازى در برابر تيمي از اسراييل خوددارى ورزيد.

تيم «آريا» دانشگاه صنعتي اميرکبير تهران در اين مسابقات، مقام نخست رشته فوتبال سه بعدى را از آن خود کرد. يک تيم دانشگاهي از آلمان به مقام دوم اين رشته دست يافت و تيم دانشکده علوم دانشگاه تهران توانست مقام سوم رشته فوتبال سه بعدى را از آن خود کند. 

در رشته شبيه‌سازى فوتبال دوبعدى نيز تيم دانش‌آموزى دبيرستان علامه حلي تهران مقام سوم مسابقات را کسب کرده است.

تيم دانشگاه آزاد اسلامي قزوين نيز به رتبه اول در رشته شبيه‌سازى مربي فوتبال دست يافت. در رشته شبيه‌سازى امداد نيز تيم «اس.او.اس» دانشگاه اميرکبير جايزه ويژه بهترين طراحي و مهندسي روبات را به دست آورد.

 
 مطالعه بيشتر سايت بازتاب که قسمتی از خبرش درست نيست(همونايی که من روش خط کشيدم)، سايت مهرنيوز و نامه رييس دانشگاه صنعتی شريف...

 در مورد روبوکاپ و حرص تيم های ايرانی برای اين مسابقات بيشتر خواهم نوشت.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

ربات قابل پوشش!

اگر دوست داريد همانند قهرمانان مسابقه قويترين مرد جهان يک اتوموبيل سنگين را بلند کنيد نياز به بدن سازی و يا مثل پهلوانان کوچه پس کوچه های تهران نيازی به مصرف دارو های مضر نخواهيد داشت. حتی اين پيرمرد فکسنی عکس بالا نيز ميتواند اين کار را انجام بدهد.

کافی است لباس رباتيکی بالا، عکس سمت راست را بپوشيد. اين ربات با نيروی پاها و دستان شما همراهی خواهد کرد تا بتوانيد نيرويی فراتر از توان خود توليد کنيد.

اين ربات يکی از جوانمردان جهان خواهد بود چرا که گفته اند:

مردی نبود فتاده را پای زدن              گر دست فتاده را بگيری مردی

مرجع...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

ساخت ربات انسان نما در ايران

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس علمی

جوانان خلاق ايراني در ادامه حضور فعال خود در بخش‌هاي مختلف مسابقات بين‌المللي ربوكاپ،‌ امسال براي نخستين بار با چهار روبات انسان نما (Humanoid) در مسابقات ربوكاپ 2004 پرتغال شركت مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران‌ (ايسنا)، ساخت روباتهاي انسان‌نما از جديدترين زمينه‌هاي تحقيقات روباتيك است كه به ويژه در سه چهار سال اخير مورد توجه مراكز علمي پژوهشي پيشرفته دنيا قرارگرفته است. اين روباتها كه با ظاهري مشابه انسان ساخته مي‌شوند از توانايي‌هاي نظير ديدن، ايستادن، راه رفتن و دور زدن نيز برخوردار مي‌باشند.

با توجه به گسترش روز افزون اين زمينه، بخش ويژه روباتهاي انسان‌نما در مسابقات Robocup راه اندازي شده است. يكي از چهار تيم ايراني كه امسال براي نخستين‌بار در اين مسابقات شركت دارد، تيم روبات انسان‌نماي دانشگاه صنعتي شريف است كه همراه با روباتي از يك دانشگاه آلمان تنها شركت‌كنندگان رده روباتهاي 120 سانتي متر ربوكاپ 2004 مي‌باشد.

سيد علي نظام الديني، دانشجوي كارشناسي مكانيك دانشگاه صنعتي شريف و سرپرست پروژه روبات انسان‌نماي شريف درباره ويژگي‌ها و قابليت‌هاي اين ربات به خبرنگار پژوهشي ايسنا گفت: اين ربات كه كاملا بر اساس ضوابط ليگ رباتهاي Humanoid مسابقات ربوكاپ طراحي شده از قابليت‌هايي نظير ايستادن، راه رفتن، شوت زدن، ايستادن بر روي يك پا، انجام تمامي حركتهايي كه دست انسان قادر به انجام آنهاست، ‌بينايي و تشخيص فاصله و زاويه اشيا (نظير توپ يا ميله دروازه و ... ) برخوردار مي‌باشد. درجات آزادي مفاصل و قطعات مختلف روبات نيز كاملا همانند انسان است به طوري كه بازوهاي آن سه درجه آزادي، گردن آن دو درجه آزادي و آرنج‌ها يك درجه آزادي دارند.

وي با اشاره به اين كه حضور روباتهاي انسان نما در دوره هاي اخير مسابقات ربوكاپ عمدتا ماهيت نمايشي داشته است، درباره شرايط حضور در بخش روباتهاي انسان نماي مسابقات ربوكاپ گفت: روبات انسان‌نماي واجد شرايط شركت در اين ليگ بايد شامل دو پا، دو دست، يك بدن و يك سر - با نسبت هاي تقريبي معين - بوده و توانايي انجام حركاتي نظير راه رفتن، ايستادن روي يك پا و دور زدن در حالت درجا و به دور مانع را داشته باشد.

سرپرست طرح روبات انسان‌نماي شريف درباره نحوه اجراي اين پروژه گفت: اين طرح با هدف دستيابي به فناوري ساخت روباتهاي انسان نما از ابتداي تابستان سال گذشته به همت جمعي از دانشجويان دوره كارشناسي دانشكده‌هاي مهندسي مكانيك و برق دانشگاه صنعتي شريف و با حمايت شركت تام ايران خودرو زير نظر قطب علمي رباتيك دانشگاه صنعتي شريف آغاز شد. راهنمايي اين طرح را دكتر مقداري و دكتر سهراب پور از اعضاي هيات علمي دانشگاه برعهده دارند.

ادامه خبر به همراه دو عکس از ربات از سايت ايسنا...

سايت بی عنوان...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٥ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

کنترل مرز از راه دور

ارتش اسراییل در حال توسعه سیستم کنترل از راه دور مرزهای نوار غزه است. این سیستم شامل اتومبیل های بدون سرنشین و پست های دیده بانی کامپیوتری است که به صورت اتوماتیک مهاجمین را شناسایی کرده و مورد حمله قرار می دهد.
آنها ادعا میکنند این فناوری قبلا وجود داشته اما تصویب نشده بوده است.
فلسطینی ها با این کار مخالفت کرده و خاطر نشان میکنند که اسراییل با این پروژه سعی دارد نوار غزه را به زندان تبدیل کند.

مطالعه بیشتر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

تعمير تلسکوپ هابل

تلسکوپ فضايی هابل بعد از سال ها خدمت به بشر در حال نابودی است. امکان تعمير آن توسط فضانوردان نيز به دليل عدم امنيت کافی وجود ندارد. ناسا تصميم گرفته است با فرستادن يک ربات به فضا آن را تعمير کند.

هم اکنون ناسا در حال بررسی ۲۶ پيشنهاد رسيده برای تعمير هابل است. از ميان پيشنهاد ها دو يا سه پيشنهاد برای بررسی بيشتر انتخاب شده و تا آخر اين ماه ميلادی (ژوئن) راه حل نهايی برگزيده می شود.

در ميان پيشنهاد های رسيده ربات Robonaut که يک ربات آدم واره است و ربات Ranger از دانشگاه مريلند به چشم ميخورد.

مطالعه بيشتر

دت نيوز...

سايت سی ان ان...

سايت علوم فضايی...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :

پرتاب نخستين فضاپيمای بخش خصوصی

مراحل نهايی بازديد فنی از سفيه فضايی اسپيس شيپ - وان، که نخستين فضاپيمای ساخته شده توسط بخش خصوصی است، به منظور آماده کردن آن برای پرتاب به فضا آغاز شده است.

اين فضا پيما، که قرار است روز دوشنبه، 21 ژوئن، از صحرای موجاو در کاليفرنيا به فضا پرتاب شود،  پس از آنکه توسط يک فروند هواپيمای از نوع وايت نايت به ارتفاع مناسب از سطح زمين برده شد، با استفاده از نيروی موشکی تا ارتفاع يکصد کيلومتری، که رسما مرز فضا تلقی می شود، اوج خواهد گرفت.

ادامه خبر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :