اصلاحات

این خاطره مربوط به 6-7 سال پیشه. اون زمان هم حجه الاسلام سید عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور بود.

موسوی لاری متولد یه روستاییه به اسم مهر (به ضم میم) در جنوب استان فارس. البته این روستا شد بخش و مدتی بعد شد شهرستان و اگه دور بعد موسوی لاری در وزارت وجود داشته باشه احتمالا بشه استان!. اینا فامیلیشون موسوی مهریه ولی چون یه دوره نماینده لارستان بوده و فامیلی موسوی تو مجلس زیاد بوده معروف شده به موسوی لاری.

روستای مهر بیش از 50 درصد افرادش سیده! و جالبه که خیلی از این سیدها بدون داشتن تحصیلات حوزوی معمم شده اند و به خاطر معمم بودنشون تونستن به لایه های بالای حکومتی نفوذ کنند و هر کدوم امام جمعه شهری یا رییس دادگاهی شده اند.

ولی باور کنین خیلی از این پیرهاشون حتی سواد هم ندارند و وقتی میخوان یه چیزی رو امضا کنند مهر اسم استفاده میکنند! فکر کنم تو اون روستا وقتی سیدی بچه دار میشه به جای سیسمونی براش عبا عمامه آماده میکنن!

این داستان مربوط میشه به تابستون که هوای اون طرف خیلی گرم میشه. یعنی هوای شرجی با حرارت 50 درجه. اون زمان وضعیت برق تو تابستون خیلی افتضاح بود. به دلیل اینکه تو هوای شرجی نمیشه از کولرهای آبی استفاده کرد و فقط کولر گازی میتونه هوا رو خنک کنه. این کولر ها هم مصرفشون وحشتناک بالاست.

 خیلی از تابستون ها یک روز در میون برق روستاها قطع میشد و حتی وقتی هم برق میومد قدرتش به اندازه ای نبود که کولرهای گازی بتونند کار کنند. اما مردم به تجربه فهمیده بودن خونه هایی که نزدیک ترانس برق واقع شده اند کولرشون بهتر کار میکنه.

یکی دو تا از این مهندسین اداره برق رفته بودن یه ترانس به این روستا اضافه کنن و کلی محاسبه کرده بودن کجا این ترانس رو بذارن که توزیع قدرت به بهترین نحو انجام بشه.

یه پیرمرد عصا به دست و خمیده داشته رد میشده. با عصاش اشاره کرده بود به در خونه اش گفته بود بياين همراه من تا بهتون نشون بدم ترانس رو کجا بزنین! کلی بهش میخندن میگن بابا ما مهندسیم کلی محاسبه کردیم تا مشخص کردیم اینجا بهترین نقطه است حالا بيايم در خونه تو بزنيم. میگه من دستور میدم اونجا بزنین! میگن تو اصلا چه کاره این مملکتی؟ گفته بود من پدر وزیر کشورم!

 
اینا بی سیم زده بودن به رییس اداره برق گفته بودن یه همچین جریانی پیش اومده چیکار کنیم. اداره هم تلفن میزنن به اداره کل برق استان فارس میگن مهندسای ما میگن فلان جا ترانس بزنین پدر وزیر میگه در خونه اون، ما چیکار باید بکنیم؟

دستور میاد مهندسا بيخود گفته ان، اون جایی که پدر وزیر گفته درست تره!

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :

ابرکولونی مورچه ها

یک کولونی عظيم مورچه ها که منطقه ای به طول صدکيلومتر را اشغال کرده در شهر ملبورن استراليا کشف شده است. اين مورچه گونه های مختلف حشرات بومی را تهديد می کند.

اين مورچه ها که اصلا از آرژانتين وارد شده اند، از جمله 100 جانور شديدا مهاجم جهان شناخته می شوند.

اگرچه آنها در زيستگاه اصلی خود در گروه های معمولا کوچکتر زندگی می کنند، اما گروه های متعدد آنها در استراليا متحد شده و يک "ابرکولونی" (super colony) تشکيل داده اند.

کارشناسان از آن بيم دارند که تهاجم آنها تهديدی برای تنوع زيستی منطقه باشد.

اليسا سور، از دانشگاه موناش در ملبورن، گفت که پرخاش جويی طبيعی اين حشره از جمله نسبت به هم نوعان خود، جمعيت آن را در زيستگاه اصلی اش تحت کنترل نگاه داشته است.

اما کمبود تنوع ژنتيکی در مورچه ای که در استراليا يافت می شود به آن امکان داده است يک ابرکولونی بسازد.

دکتر سور گفت: "کولونی های اين مورچه ها در زيستگاه اصلی شان، آرژانتين، تنها به ده ها متر می رسد زيرا در آنجا دارای تنوع ژنتيکی و نسبت به يکديگر بسيار پرخاشجو هستند.
"به همين دليل جمعيت آنها هرگز دچار رشد سرسام آور نمی شود و تهديدی برای ساير گياهان و حيوانات نيستند.
"زمانیکه اين مورچه در سال 1939 وارد استراليا شد، ساختار ژنتيکی آن دچار تغييراتی شد و رفتارش طوری تغيير کرد که ديگر نسبت به يکديگر تعرض نمی کنند. اين وضع باعث شده است کولونی های آنها در يک ابرکولونی متحد شود."

مورچگان را چو بود اتفاق...شير ژيان را بدرانند پوست

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :

بوکس رباتها

مسابقات بوکس رباتها به يک رويداد پر هيجان در ژاپن تبديل شده است به گونه ای که  اين مسابقات هر سال دوبار در رشته کيک بکسينگ بين رباتها برگزار می شود.

رباتها توسط جوی استيک های بی سيم (به قول برخی مترجمين بی کله : ميله نشاط آور!) از راه دور کنترل ميشوند. داور مسابقه همانند مسابقات بکس بلافاصله بعد از افتادن هر ربات شروع به شمارش می کند. اگر ربات نتواند بعد از ۱۰ شماره روی پای خود بلند شود ناک اوت اعلام ميشود.

بعد از اتمام هر راند طراحان ربات به تر و خشک کردن آن ميپردازند و حتی برای خنک کردن موتورهای مفاصل آن را باد ميزنند!

 بيشتر بخوانيد...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :

عينک دوربين دار!

خيلی وقتا شده از يه جايی داريد عبور می کنيد و يه صحنه ای رو ميبينيد که سريع از جلو چشمتون ميگذره اما دوست دارين اون صحنه رو دوباره ببينيد يا حتی اون رو ضبط کنين. از صحنه تصادف گرفته تا رد شدن يک نفر از کنارتون.

اين دوربين ميتونه به عينک شما وصل بشه و هر چی شما ميبينيد رو ضبط کنه. البته بافر اون تا ۳۰ ثانيه قبل رو بيشتر نگه نميداره. ولی خب همين کافيه تا شما صحنه دلخواهتون رو ضبط کنيد.

من يه دفعه تو خيابون يه آدم مشنگ ديدم دوربين به عينکش بسته بود، خيلی دوست داشتم از اون صحنه فيلم ميگرفتم!

لينک مطلب...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :

ربات بيليارد باز

Michael Greenspan از دانشگاه کوينز رباتی ساخته به اسم ديپ گرين که قادر است با کارايی بالاتر از انسان بيليارد بازی کند. اين ربات مجهز به يک سيستم بينايی است که توپ ها و ديگر اجزای زمين بازی را تشخيص ميدهد. همچنين از قوانين فيزيکی حاکم بر حرکت توپ ها و برخورد آنها با خبر است.

اگر با اين ربات شرط بندی کنيد يا پول مفت داريد يا ديوانه ايد...

مطالعه بيشتر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :

باغ رباتيکی

آزمایشگاه Media Lab دانشگاه ام آی تی باغ یک رباتیکی برای موزه کوپر هویت نیویورک ساخته است. این باغ از چهار گونه گل سایبرنتیکی تشکیل شده که هر کدام رفتاری شبیه حیوانات و خصوصیاتی شبیه گل ها دارند.

این گلها قادرند به حرکات بازدید کنندگان پاسخ داده، باز و بسته شده تغییر رنگ دهند و حرکاتی نرم، موزون و دلپذیر همانند حرکت گلها با نسیم تولید کنند.

موسیقی محیط نیز موسیقی آرام و دلپذیری است که همراه با بازی بازدید کنندگان با گلها تغییر میکند. فيلمش رو حتما ببينين.

توضیح بیشتر راجع به پروژه...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :

ربات مجسمه ساز

اين ربات کار مجسمه ساز ها را راحت تر کرده است. مجسمه ساز ها به جای آنکه ساعت ها وقت خود را برای تراشيدن قسمت های اضافی سنگ تلف کنند، قسمت اعظم کار را به يک ربات واگذار کرده و خود پس از شکل دهی سنگ بر روی جزييات مجسمه کار خواهند کرد.

اين امر سرعت ساخت مجسمه ها را افزوده احتمال خطا را کاهش داده و کپی مجسمه ها را دقيق تر می نمايد.

ربات به عنوان ورودی اسکن ليزری ماکت يا فايل CAD مجسمه را دريافت کرده و با بزرگنمايی لازم بر روی سنگ پياده ميکند.

مطالعه بيشتر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ امرداد ،۱۳۸۳
تگ ها :