راه رفتن روی آب

محققین دانشگاه MIT و CMU آمریکا به کمک همدیگر و با کمک نانوتکنولوژی رباتی حشره مانند ساخته اند که قادر است روی آب راه برود. سایز بدن این ربات یک مکعب نیم اینچی است که از الیاف کربنی ساخته شده است.

این ربات دارای هشت پای دو اینچی است که از مفتول فلزی پوشیده شده با مواد ضد آب ساخته شده اند.  ماهیچه های ربات با عملگرهای پیزو الکتریک کار میکند. این عملگرها با عبور جریان الکتریکی تغییر شکل میدهند.

ربات هنوز دارای مغز یا سنسور خاصی نیست و جریان الکتریکی و کنترل ربات از طریق سیم های مرتبط به سه مدار خارجی تامین میشود.

ربات کمتر از یک گرم وزن دارد و هزینه ساخت آن فقط 10 دلار است!

ياد شمس تبريزی بخير!

لينک خبر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳۸۳
تگ ها :

نمايش هوايی

هفته پیش به اتفاق خانمم و دو تا از دوستان رفته بودیم نمایش آکروباتیک هوایی به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس نیروی هوایی سوییس در پایرن. خانمم اصرار کرد زیر انداز و چتر برداریم و من هم مثل همیشه تنبل و نگران از سنگین شدن بار استدلالم گل کرد که مگر میشود برای جایگاه تماشاگران، صندلی نگذاشته باشند. که البته شد و صندلی در کار نبود و ما از صبح ساعت 9 تا بعد از ظهر ساعت 5 مخمون داغون شد و کمرمون شکست.

جاتون سبز بود تیم های مطرح اروپایی در این رشته همه حضور داشتند که بهتر از همه اون ها تیمهای ایتالیا و سوییس و اسپانیا بودند. به غیر از نمایش اکروباتیک هواپیماها و هلیکوپترهای مهم جنگی دنیا از آمریکا و فرانسه و انگلیس هم نمایش اجرا کردن. و یک مرحله هم پرواز هواپیماهای مدل بود که توسط خلبان ها اما از راه دور کنترل میشدند.

جایگاه تماشاگران از چند متری! باند شروع میشد و ماهم جلو جلو نشسته بودیم. خلاصه اینکه از اول تا آخر نمایش همه اش اماده فرار بودیم که اگر یه وقت دو تا هواپیما به هم برخورد کردن و اومدن طرف ما در سریعترین زمان ممکن خودمون رو به نزدیک ترین گودی اون حوالی برسونیم که الحمدلله بدون خطر تموم شد.

حدود سیصد هزار نفر برای تماشای این نمایش اومده بودند و من همش با خودم حساب میکردم وقتی هر نفر 20 فرانک (چیزی حدود 14000 تومن) پرداخت کرده، دولت سوییس تونسته در یکی دو روز 4 میلیارد تومن کسب کنه، کلی فعالیت اقتصادی ایجاد کنه، ملتش رو سرگرم کنه، سربازش رو سرگرم کنه و حس به درد بخور بودن درش ایجاد کنه، قدرت نظامیش رو به رخ بقیه بکشه، حس ناسیونالیستی رو حداقل در جمع حاضر بالا ببره و جمعیت به این بزرگی رو مدیریت کنه از ترافیکش تا امنیتش و خدماتش.

عکس هایی که از نمایش گرفتم به دلیل نداشتن لنز تله خیلی خوب نشده اما این سایت عکس های قشنگی گرفته که میتونین ببینین.

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳۸۳
تگ ها :

مينی کوپتر

راجع به ربات مينی کوپتر اپسون قبلا هم مطلبی نوشتم که ميتونين از اينجا بخونين.

اما نسخه جديد اين ربات بورد بی سيم هم تو خودش داره که اجازه ميده ربات آزادانه در اتاق پرواز کنه. البته ربات از راه دور کنترل ميشه و هنوز نميتونه مستقل پرواز کنه. اما نکته مهم در ساخت اين ربات اندازه کوچک اونه که تونسته سنسورهای ژيروسکوپ، باتري، پره های پرواز، کنترلر و بورد بی سيم رو در يک همچنين سايزی جا بده و به پرواز هم در بياره.

سه فيلم از نحوه پرواز اين ربات مينياتوری در آدرس های زير قرار داره که توصيه ميکنم حداقل اوليش رو ببينين:

سقوط مينی کوپتر در حين پرواز...

فيلمی ديگر از پرواز موفق اون...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳۸۳
تگ ها :

فوتبال دستی

دانشجويان دانشگاه فرايبورگ آلمان يکی سيستم رباتيکی ساخته اند که قادر است فوتبال دستی بازی کند!

بر اساس گزارش اين تيم، در زير سطح زمين فوتبال دوربينی تعبيه شده که مختصات توپ را هر ۲۰ ميلی ثانيه يک بار تشخيص داده و به کامپيوتر متصل ميفرستد.

برنامه نوشته شده با در نظر گرفتن ديناميک توپ و قوانين فيزيکي، بهترين عمل برای حرکت ميله های فوتبال دستی را محاسبه ميکند و موتورهای وصل شده به ميله ها عمل محاسبه شده را انجام ميدهند.

مهارت اين برنامه در حال حاضر در مقايسه با قهرمانان اين رشته آنچنان بالا نيست اما اين تيم اميدوار است تا ۳-۵ سال ديگر بتوانند قهرمانان اين رشته را نيز شکست دهند.

امتياز اين سيستم به يک شرکت طراح بازی و سرگرمی فروخته شده تا آن را به يک محصول تجاری تبديل کند.

مطالعه بيشتر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ شهریور ،۱۳۸۳
تگ ها :

ربات تفنگ دار

شرکت متال استورم اسلحه ای ساخته که قادر است يک ميليون گلوله در دقيقه شليک کند. به دليل نيروی زياد و مرگ آور اين اسلحه هيچ انسانی قادر نيست از آن استفاده کند.  در نتيجه اين وظيفه به يک ربات محول شده است.

فيلم هايی از نحوه حرکت و شليک اين ربات...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٥ شهریور ،۱۳۸۳
تگ ها :

نياز به مغز

نتايج تحقيقات گروهی از دانشمندان علوم عصبی NeuroScience دانشگاه Case Western Reserve ايالت اوهايو که در يک کنفرانس رباتيکی در استراليا ارائه شده نشان ميدهد سوسک ها نمی توانند بدون استفاده از مغز خود از مسيرهای شيب دار بالا بروند يا از موانع عبور کنند. به عبارت ديگر در اينگونه موارد راه رفتن بايد همراه با فکر کردن و تصميم گيری باشد.

بعضی از اعمال انسان که reflexive ناميده ميشوند مانند پلک زدن يا عقب کشيدن دست هنگام تماس با حرارت بدون دخالت مغز انجام ميشود. در حقيقت سرعت واکنش بدن به حدی زياد است که قبل از مبادله پيغام درد توسط اعصاب به مغز و فکر کردن و تصميم گيری مغز اين واکنش انجام شده است. اينگونه واکنش ها به صورت محلی انجام شده و توسط اعصاب ناحيه مربوطه تصميم گيری می شود.

منبع خبر...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ شهریور ،۱۳۸۳
تگ ها :