آسيمو می پرد

ربات انسان نمای آسیمو(که تلفظ ژاپنيش آشيموه!) تولید شده توسط شرکت هوندا اخیرا توانسته عمل پریدن را نیز با موفقیت انجام دهد.

این ربات که قادر به انجام کارهای ساده ای همچون دست دادن به دیگران، راه رفتن روی دو پا، دویدن با سرعت حداکثر 3 کیلومتر در ساعت، بالا رفتن از پله ها، محاوره با انسان با قابلیت پردازش صحبت خیلی محدود است هنوز نمیتواند از شیب بالا برود یا از روی مانع رد شود.

این روزها تمام شرکت های بزرگ ژاپنی به دنبال ساخت رباتهای انسان نمایی هستند که هنوز کسی راجع به کاربرد آنها ایده عملی پیدا نکرده است! شرکتهای هوندا ، سونی و تویوتا هر کدام به سهم خود رباتی انسان نما ساخته اند.


فعلا کاربرد این رباتها به نمایشگاه ها محدود شده است. هوندا رباتهای انسان نمای خود را روزی 19000 دلار به شرکت ها اجاره میدهد تا در نمایشگاه هایشان استفاده کنند.

فيلم از حرکات مختلف ربات آسيمو:

دویدن ربات...

دست دادن...

یافتن مسیر از میان موانع...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :

اتومبيل الکتريکی

هيروشی شيميزو از دانشگاه Keio ژاپن اتومبيلی ساخته که با الکتريسيته کار ميکند و ثابت ميکند که اينگونه ماشين ها قادر به رقابت با ماشين های بنزينی هستند.

اين ماشين که Eliica نام دارد توانسته به رکورد سرعت ۳۷۰ کيلومتر بر ساعت دست يافته و پورشه ۹۱۱ توربو را پشت سر بگذارد. صفر تا ۶۰ اين ماشين ۴ ثانيه و صفر تا صد آن ۷ ثانيه است.

طراحان اين ماشين توانسته اند مرکز جرم ماشين را به زمين بسياز نزديک کنند تا مصرف انرژی آن به حداقل برسد. سازنده آن ادعا ميکند در شرايط خوب سرعت آن به ۴۰۰ کيلومتر در ساعت خواهد رسيد.

تنها عيب ماشين اين است که شارژ آن به ده ساعت نياز دارد و قيمت توليد آن به ۱۷۰ هزار پوند بالغ خواهد شد. طراحان آن اميدوارند با يافتن پشتوانه مالی مناسب اين عيب ها را مرتفع سازند.

 سايت مربوط به اين ماشين...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :

LEURRE


جای شما خالی روز پنج شنبه برای ارائه کارهای انجام شده در طول این یک سال روی پروژه ای که با همکاری دانشگاه ULB بلژیک و Toulouse فرانسه در بخش زیست شناسی و Rennes فرانسه در بخش شیمی انجام میدیم رفته بودم بروکسل. یک داور از رشته رباتیک، دو داور در رشته زیست شناسی و یک داور هم از کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا اومده بودن برای قضاوت درباره نحوه پیشرفت پروژه.


چون اولین بار بود در چنین جلساتی شرکت میکردم از دو روز قبلش خواب درستی نداشتم و نگران بودم. اما خوشبختانه روز ارائه، نگرانی نداشتم و تونستم از پس سوال های دکتر رباتیکی که آلمانی بود بر بیام. یکی از داور ها نروژی بود و با لهجه خاصی انگلیسی حرف میزد که من متوجه نمیشدم. بعدا فهمیدم نه تنها من که بقیه هم متوجه سوالاتش نمیشدند. خوشبختانه از رباتیک چیزی حالیش نمیشد و سوالی هم نپرسید.


خلاصه اینکه به خیر گذشت و داور ها از کارهای انجام شده خیلی راضی بودن.


و اما پروژه چیه:
پروژه راجع به تغییر رفتار حیواناته با استفاده از رباتی که مثل اونها رفتار میکنه، با اونها ارتباط برقرار میکنه و اونها به عنوان عضوی از اجتماع خودشون قبولش میکنن. این حیوانات نازنین هم سوسک ها هستند!


حالا ربات چجوری باید با سوسک ارتباط برقرار کنه: ارتباط معمول بین حشرات از طریق پاشیدن فِرِمون یا بو انجام میشه. سوسک ها چشم تکامل یافته ای ندارند و فقط از طریق بوی طرف مقابلشونه که تشخیص میدن با یه سوسک طرفن یا موجود دیگه.


برای اینکه ربات به جمع سوسک ها پذیرفته بشه باید اولا رباتی ساخته میشد در حد و اندازه سوسک مجهز به انواع سنسورهایی که بتونه سوسک ها و بقیه اشیاء توی محیط رو تشخیص بده و از طرف دیگه بتونه ارتباط بی سیم با بیرون داشته باشه و سه چهار ساعت حداقل باتریش کار کنه. یعنی فوق العاده بهینه سازی روی اندازه، تنوع و تعداد سنسورها و مصرف اونها.


ثانیا بوی سوسک بده (پیف پیف پیف!). شیمیدان ها مولکول های موجود در فرمون سوسک ها رو آنالیز کردن و تا حدودی مولکول های موثر رو پیدا کردن. بعد ربات با یه کاغذ آغشته به اون بو پوشانیده شد. آزمایش های متعدد نشون داد که سوسک ها ربات رو به جمع خودشون پذیرفته اند. چطوری؟


آزمایش های زیست شناسی نشون میده که اگر در یک محیط آزمایش ساده شده یه سری سوسک رها کنین بعد از مدتی این سوسک ها در یک جای تصادفی کنار دیواره های محیط دور هم جمع میشن و این جمع تا ساعت ها پایدار میمونه. این رفتار رو بر همون اساسی که الگوریتم بهینه سازی کولونی مورچه ها کار میکنه توجیه میشه. به این صورت که مدت زمان توقف سوسک در یک نقطه با میزان فرمونی(بویی) که در اون نقطه حس میکنه ارتباط مستقیم داره. از طرف دیگه ترجیح میدن با دست و پا یا آنتن شون با چیزی در تماس باشند (یعنی دیواره های محیط آزمایش). بعد از مدتی رفت و امد و توقف در نقاط مختلف، میزان فرمون موجود در یک سری از نقاط بالا میره و این نقاط گروه سوسک ها رو به خود جذب میکنه. کم کم اندازه این گروه بزرگ میشه تا اینکه در نهایت همه یه جا جمع میشن.


حالا اگه یه سایه بان به محیط اضافه کنین به دلیل اینکه سوسک ها از نور فرار میکنن، این جمع از کنار دیوار منتقل میشه به این سایه بون. اگه دو تا سایه بون مثل هم داشته باشین، به صورت تصادف یکی از این دو انتخاب میشه. اگر دو سایه بون متفاوت داشته باشین در اکثر موارد اونی که زیرش تاریک تره انتخاب میشه که میزان اکثریت هم تابعیه از تفاوت نور زیر این دو سایه بون.


حالا رفتار ربات باید جوری باشه که اولا اگه چند تا ربات بذارین تو محیط و پارامترهای رفتاری که گفتم رو از نظر آماری بررسی کنین نتونین با رفتار سوسک ها تفاوتی حس کنین. دیگه اینکه اگه ربات ها و سوسک ها رو با هم توی یک محیط ول کنین نتونین تفاوتی حس کنین. در حقیقت میتونین غیر مستقیم نتیجه بگیرین که ربات به جمع سوسک ها پذیرفته شده و در تصمیم گیری گروهی اونها موثره.


مرحله بعد پروژه اینه که بیاین رفتار ربات رو جوری تغییر بدین که روی رفتار جمع سوسک ها اثر بذاره. در حقیقت رفتار گروه سوسک ها رو به کنترل خودش در بیاره. چون هنوز این آزمایش دوم بطور کامل انجام نشده نمیتونم بگم داریم چیکار میکنیم.


اما بذارین یه مثال با کلاس تر از این سوسک های حال بهم زن بزنم تا صورت مساله رو بهتر بیان کنه. فرض کنین سیستم اقتصادی یک کشور رو میخواین کنترل کنین. توی این سیستم شما یه سری قواعد ماکروسکوپیک رو مشاهده میکنین مثلا میدونین که اگر نرخ تورم بالا بره ارزش پول شما در مقابل ارز خارجی پایین میاد. قاعدتا کاهش ارزش پول نتیجه یک سری تعامل میکروسکوپی میان نهادهای موجود در سیستمه که درصد زیادیش برای کسی که میخواد سیستم رو کنترل کنه قابل مشاهده نیست. بخصوص تو کشوری مثل ایران که فعالیت های اقتصادی ملت برای دولت کاملا غیر قابل مشاهده است و سیستم کنترلی چندانی وجود نداره.


حالا ایده اینه که بجای کنترل این سیستم از سطح بالا مثل فروش اوراق قرضه توسط دولت برای کشیدن نقدینگی مردم و پایین آوردن نرخ تورم، بیایم یک سری نهاد داشته باشیم که مثل بقیه نهادهای سیستم هستند و فرقی با دیگر نهادها ندارند فقط اینکه رفتارشون رو خود ما کنترل میکنیم و برای ما قابل مشاهده و پیش بینی هستند. حالا مساله اینه که رفتار این نهادها رو چه جوری تغییر بدیم که تعامل میکروسکوپی این نهادها با نهادهای دیگر سیستم باعث بروز رفتار ماکروسکوپی که ما انتظار داریم از کل سیستم بشه.


یه چیزی تو مایه های کاری که بانک مرکزی میکنه برای کنترل قیمت ارز و اون هم فرستادن آدم هایی برای فروش ارزه در صورتی که قیمت ارز در حال بالا رفتن باشه!
نمیدونم درست گفتم یا نه ولی خودم که خوشم اومد بانک مرکزی رو سوسک کردم!!!


برای دیدن ربات و مشخصات تکنیکی اون به اینجا مراجعه کنید...
برای دیدن سایت پروژه به اینجا مراجعه کنید...


جديد:


لينک خبر توی نيويورک تايمز...


لينک خبر در Slashdot...


لينک خبر در تايمز لندن...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :

غيبت صغری

خيلی وقت ميشه که وبلاگ رو درست و حسابی به روز نکردم. يه مدت خورد به تعطيلات تابستون. اگر چه من تعطيلی نداشتم ولی خب بقيه تعطيل بودن و خبر خاصی تو زمينه رباتيک به چشم نميخورد.

يه مدت هم گرفتاری های اول ترم و سرو کله زدن با دانشجو هايی که با من پروژه ورداشتن و پروژه هايی که اگه از همين الان شل و ول بگيری آخر ترم سر خودم رو شلوغ ميکنه. چون به تز خودم هم ربط داره به نفع خودمه که تا ميتونم کارها رو درست تقسيم کنم و راهنمايی های لازم رو بهشون بدم. دانشجوهای اينجا برنامه نويسی شون خيلی ضعيفه نسبت به ايران و نميشه کار سنگين بهشون داد. بايد هميشه بالای سرشون باشی.

در کنار اينها پروژه کاريم هم بود که خدا رو شکر به جاهای خوبی رسونديم. تو پست بعدی راجع بهش صحبت ميکنم. قبلا هم نوشته بودم راجع بهش. در مورد ارتباط بين ربات و حشراته!! و تغيير رفتار اونها به وسيله ربات. شايد هم چند روز ديگه توی سايت سی ان ان خبرش رو ببينين! (به قول بچا آبادان ووووووووووووه!) احتمالا يه کنفرانس راجع بهش تو يکی دو ماه آينده تو دانشگاه تهران بدم .

اخيرا هم برای تزم داشتم روی يه کلاينت برای روبوکاپ کار ميکردم که بيشتر از اون چيزی که فکر ميکردم طول کشيد. من فکر ميکردم تنهايی ميتونم دو سه ماهه بنويسم اما خب کج دار و مريض يه شش ماهی طول کشيد. و هنوز هم کلی کارش مونده. يه مقدار زياديش به خاطر  برنامه نويسی با سی شارپ بود چون اولين برنامه ای بود که باهاش مينوشتم.

شايد دليل ديگرش هم اين بود که اين مدت خبرای خوبی از ايران تو روزنامه ها و سايت ها نبود. من هر روز که ميام سر کار ميشينم خبرای ايران رو ميخونم. اگه خبر خوبی باشه انرژی ميگيرم ميشينم کارامو خوب انجام ميدم. اگه خبر خوشايندی نباشه که متاسفانه نود درصد مواقع اينجوری بوده، حسابی دمغ ميشم و حوصله کار کردن ندارم. چه برسه به حوصله به روز کردن وبلاگ. خيلی وقتا با خودم فکر ميکنم مردم ما گرفتار مشکلات خودشونن حالا من بيام از رباتيک براشون بنويسم؟!

 کسانی که دنبال خليج عربی يا Arabian Gulf ميگردن برن اينجا

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :