هواپيماهای بدون سرنشين


هواپيماهای خودکار بدون سرنشين که در آسمان منطقه جنگی برای جستجو و گاه نابودی دشمن به کار گرفته می شوند ديگر موضوع کتاب های تخيلی نيست.
مدتی از ظهور اين هواپيماها می گذرد و در اين مدت چنان مفيد واقع شده اند که وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، به زودی 13 ميليارد دلار برای توليد نسل تازه "يو ای وی"ها (Unmanned Aerial Vehicles) سرمايه گذاری خواهد کرد.

ارتش های آمريکا و بريتانيا همچنين در جستجوی راه هايی برای استتار اين هواپيماها از ديد رادار، چشم غيرمسلح يا حتی حسگرهای مادون قرمز هستند.

دولت هر دو کشور مبالغ زيادی را صرف ايده های راديکال درباره شيوه های تازه نبرد می کنند.

آنها بر اين باورند که در آينده، اطلاعات، عامل تعيين کننده در ميادين نبرد خواهد بود. براساس اين نظريه، با کنترل بيشتر اطلاعات، نياز کمتری به نيروهای زرهی سنگين و گسترده خواهد بود.

ادامه مطلب در سايت بی بی سی...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ فروردین ،۱۳۸٤
تگ ها :

قهرمانی تيم های روبوکاپ ايرانی در مسابقات آلمان

نتايج مسابقات روبوکاپ آلمان:

Full Results
Small Size League
1. Place  FU-Fighter (Germany)
2. Place  Vienna Cubes (Austria)
3. Place  BOTNIA (Finland)
Four-Legged Robo League
1. Place  Microsoft Hellhounds (Germany)
2. Place  Aibo Team Humboldt (Germany)
3. Place  Bremen Byters (Germany)
Middle Size League
1. Place  Brainstormers (Germany)
2. Place  MINHO (Portugal)
3. Place  Cops (Germany)
Rescue Robot League
1st Place  MRL (Iran)
2nd Place  Rescue Robots Freiburg (Germany)
3rd Place  Bremen Rescue Walkers (Germany)
Rescue Simulation League 
1. Place  Caspian (Iran)
2. Place  ResQ Freiburg (Germany)
Soccer Simulation 2D League
1. Place  Brainstormers 2D, Osnabrück, (Germany)
2. Place  AT Humboldt, Berlin, (Germany)
3. Place  YowAI2005, (Japan)
Soccer Simulation 3D League 
1. Place  Brainstormers 3D, Osnabrück (Germany)
2. Place  Caspian (Iran)
3. Place  RoboLog, Koblenz (Germany)

 لينک خبر در سايت پيوند...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ،۱۳۸٤
تگ ها :

ربات شترسوار جديد

اگر يادتون باشه چند مدت پيش گفتم دوست فرانسوی ام الکساندر که با هم روی يه پروژه کار ميکرديم بعد از دريافت پيشنهاد کاری برای ساخت يه ربات شتر سوار برای قطر عطای دکترا رو به لقای اون بخشيد و دانشگاه رو ول کرد و رفت توی شرکت سوييسی سازنده ربات به اسم K-team.

کارش هم گرفت و چند ماه پيش يه عکس از رباتشون برام فرستاد به اضافه يه عکس از تيم سه نفره شون در محضر شيخ قطر! البته اين تيم ها به خاطر رقابت با تيم های ديگه هنوز عکسی از رباتشون منتشر نکردن و اون عکس رو هم به عنوان محرمانه فرستاده و خواسته که منتشر نکنم.

ظاهرا بعد از پروژه اونا، شيوخ امارات هم به اين نتيجه رسيدن که برای عقب نبودن از قافله اونا هم بايد شتراشون رو بدن به يه ربات. عکس بالا نشون ميده که قسمت زيادی از ساختار ربات به غير از سر ربات که جنبه تزيينی داره کپی ربات سوييسی هاست. حالا يا خود اين شرکت سوييسی دوباره با امارات قرارداد بسته يا اينکه قطری ها ربات رو دادن به اماراتی ها که کپ بزنند.

اما خب به نظر من مهم اينه که برای ربات ها کاربرد پيدا کنيم و اين ميتونه يه کاربرد باشه. چون چيزی که الان مساله مهميه در رباتيک اينه که ۹۹ درصد کاربردهای رباتيکی به مسائل نظامی ختم ميشه!

 لينک خبر ...

مطالب قبلی در اين زمينه ۱،  ۲

مصاحبه الکساندر با تهران تايمز...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ،۱۳۸٤
تگ ها :

مار رباتيکی

ربات مار مانند OmniTread طراحی شده توسط پژوهشگران دانشگاه میشیگان قادر است از رو، زیر و حتی داخل موانع مختلف عبور کند. قابلیت های حرکتی ربات در مقایسه با رباتهای هم نوع خود بی نظیر است.

نوارهایی شبیه شنی تانک در چهار طرف هر قسمت از این ربات حرکت سریع آن را در زمین های مختلف آسان می کند.

موتور های استفاده شده بادی هستند. با نیروی این موتورها ربات قادر به بلند کردن دو تکه جلویی خود است.

اگر چه چند مشکل هنوز حل نشده باقی مانده است: اگر ربات بخواهد در زمین های ناهموار حرکت کند نفوذ شن و یا سنگ به زیر نوارهای شنی حرکت ربات را مشکل خواهد کرد. تیم طراح امیدوار است بتواند پوست مناسبی برای پوشش ربات بیابد تا کل سطح هر قسمت از ربات را بپوشاند و در عین حال متحرک نیز باشد.

همچنین برق مورد نیاز ربات و امور کنترلی از طریق کابل های متصل تامین میشود که این امر قدرت حرکتی ربات را محدود میکند.

منبع خبر...

يک نکته راجع به تحويل سال: لحظه تحويل سال برای همه يکيه چون مربوط به گردش زمين به دور خورشيد ميشه و نه گردش زمين به دور خودش.

تشکر از Aryoo که اشتباه من رو تصحيح کردند.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ فروردین ،۱۳۸٤
تگ ها :

پليس رباتيکی

پلیس رباتیکی به مدت یک روز فرمانده یک ایستگاه پلیس در شهر فوکووکای (Fukuoka) ژاپن بود.
این ربات که آرتمیس نام دارد 157 سانتی متر است و با باتری کار میکند. دو بازو دارد و دارای سنسورهای نور و صداست. این ربات میتواند توپ های رنگی را به سمت افرادی که اعمال مشکوک انجام میدهند پرتاب کند.

این اولین بار است که یک ربات جانشین فرمانده پلیس میشود. در جشنی به همین مناسبت در ایستگاه هاکاتای شهر فوکووکا کیکو موری فرمانده پلیس شهر، نامه ماموریت ربات که کلاه پلیس بر سر داشت را امضا کرد.

دولت ژاپن در سال 2003، فوکووکا را به عنوان ناحیه تخصصی برای پژوهش های رباتیکی برگزیده است.

منبع خبر...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ فروردین ،۱۳۸٤
تگ ها :

عيد شما مبارک

 

عید همگی مبارک. آرزو میکنم امسال سال موفقیت برای شما و خانواده تون باشه.

جاتون خالی شنبه با دوستان ایرانی رفته بودیم زوریخ کنسرت لیلا فروهر و شهرام شب پره و مایکل. البته این چند تا خواننده هیچ سنخیتی با علایق من نداشتند ولی خب بهترین موقعیت بود برای اینکه یک جمع بزرگ ایرانی رو ببینیم.

سازماندهی برنامه ها بد نبود. و فکر میکنم بهتر از سالهای دیگه بود. البته اگر از اون دو ساعت و نیمی که من و علیرضا دوستم تو صف کباب وایسادیم و حرص خوردیم که چرا ناف ما ایرانی ها رو با صف بسته اند و چرا ده نفر آشپز در هر ده دقیقه یک دونه کباب درست میکنن بگذریم.

فرداش یکشنبه برای سال تحویل رفتیم بام زوریخ. بلندترین نقطه زوریخ که آنتن مخابراتی شهر اونجا قرار داره. یه چیزی تو مایه های توچال البته بدون برف.

تولد فائزه خانم علیرضا هم بود. علیرضا بدون اینکه کسی بفهمه رفته بود کیک گرفته بود و با خودش آورده بود تا بالا. خلاصه میز چیدیم، تولدش رو جشن گرفتیم و منتظر تحویل سال شدیم.

البته بماند که تحویل سال ایران تا برسه به سوییس یه دو ساعت و نیمی فرق داره ولی خب کیف تحویل سال به اینه که با ایران هماهنگ باشی و فکر میکنم همه این کار رو میکنند. بعدش هم حتی اگه نخوای این کارو بکنی اینقدر قبلش اس ام اس و تلفن بهت میزنن که مجبور میشی سال رو زودتر تحویل بگیری!! دوستمون راست میگن. لحظه تحویل سال برای همه دنیا یکیه!

جالب سفره هفت سین ما بود که تشکیل میشد از هفت تا ساعت که همه روی میز گذاشتن و با شمارش معکوس منتظر گذشت زمان شدند. با تحویل سال هفت هشت نفری هورایی کشیدیم و بلند شدیم و شادی کنان روبوسی کردیم. در این میان ملت اطراف ما هاج و واج که مگه اینا دیوونه شده اند، بعد از دو ساعت که اونجا نشسته اند سر میز و با هم خوش و بش کردن و گپ زدن حالا تازه یادشون افتاده روبوسی کنن!!! اونم برعکس اینجا که زن و مرد یا زن و زن با هم روبوسی میکنن، مردها هم همدیگه رو میبوسند!!

بعد از اون راه افتادیم به سمت برن برای رسیدن به مهمونی سفارت که از ساعت 4 بعد از ظهر شروع میشد. و نشون به اون نشون که ما ساعت 7 رسیدیم به مهمونی و البته به مهمترین قسمت برنامه که شامش بود رسیدیم!

جالب تر این بود که فکر میکردیم خانم ها قاعدتا باید همه با حجاب باشند ولی خب نه تنها خیلی از خانم ها با حجاب نبودند بلکه حتی عکسی از رجل سیاسی مذهبی ایران به چشم نمیخورد و تنها پرچم ایران بود که به دیوار زده شده بود.

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ فروردین ،۱۳۸٤
تگ ها :