مسابقه شتر سواری در سوييس!

ديروز يه مسابقه نمايشی شتر سواری در يکی از شهرهای نزديک لوزان برگزار شد. ربطش به وبلاگ رباتيک اينه که يکی از شترها رو ربات ساخته شده توسط شرکت  K-team هدايت ميکرد!

اين ربات همونطور که در پست های پيش راجع به اون صحبت کرده بودم با سرمايه گذاری شيوخ قطر و همکاری شرکت رباتيکی K-team سوييس ساخته شده. هدف اين پروژه ساخت رباتی بوده که بتونه جايگزين بچه های شرکت کننده در مسابقات شتر سواری کشورهای عربی بشه. اين مسابقات از اهميت خاصی در کشورهای عربی برخورداره و به دليل استفاده از کودکان کم سن وسال تلفات جانی زيادی در بر داشته.

ايراداتی که سازمان های حمايت از حقوق کودکان از اين مسابقات گرفتن اونها رو به صرافت انداخته که برای اين کار يه ربات بسازن. اين امر اثر تبليغی سياسی و تکنولوژيکی زيادی برای قطر خواهد داشت (گرچه سر سوزنی از توليد ربات توسط اونها انجام نگرفته).

قيمت هر کدوم از اين رباتها چيزی حدود ۱۴ ميليون تومن خودمونه و با توليد انبوه به نصف کاهش خواهد يافت. پيش بينی ميشود در سال چيزی حدود ۵۰۰۰ عدد از اين رباتها به فروش برسه.

به هر حال سود ساخت اين ربات اونقدر هست که دوست هم پروژه ايم Alexandre Colot(همونی که تو عکس افسار شتر رو در دست داره) رو وسوسه کنه تا از گرفتن دکترا منصرف بشه و برای ساخت اين ربات به شرکت K-team  بپيونده.

لازم به ذکره که استفاده از نام ربات برای اين ماشين يه مقدار شايد درست نباشه. چون فعلا از راه دور کنترل ميشه.

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ شهریور ،۱۳۸٤
تگ ها :

جراحی از راه دور

چند روز پيش سی ان ان يه برنامه داشت راجع به جراحی از راه دور. دکتر مهران انوری جراح ايرانی مقيم کانادا در حال رهبری يک گروه جراح در بيمارستانی دور از محل زندگی وی بود.

به دليل گستردگی کشور کانادا و زندگی تعداد زيادی از مردم در مناطق دور افتاده، استفاده از تجارب و مهارت پزشک ها و جراحان متخصص در جراحی های مهم تنها در صورت حضور فيزيکی آن جراحان و پزشکان امکان داشته است.

اما با ابداع دو سيستم پايش از راه دور (Telemonitoring) و جراحی از راه دور (Telesurgery) نه تنها حضور فيزيکی جراحان بر بالين بيمار الزامی نيست بلکه جراح ميتواند به کمک يک سيستم رباتيکی که حس گر هايش در محل حضور جراح و عمل گر هايش در محل بيمار قرار دارند عمل جراحی را از راه دور بر روی بدن بيمار انجام دهد.

لينک به سايت دکتر انوری...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ شهریور ،۱۳۸٤
تگ ها :

ربات نگهبان

اگر هنگام مسافرت نگران خانه خالی(!) تان هستيد شرکت ژاپنی سانيو مشکل شما را حل خواهد کرد. ربات نگهبان خانه مجهز به دوربين، حس گر های مادون قرمز و تلفن تصويری اين امکان را برای شما فراهم خواهد کرد.

اين ربات هندوانه ای شکل، پنج شنبه گذشته وارد بازار های ژاپن شد. از اين ربات تا کنون ۲۰۰۰ عدد توليد شده و با توجه به استقبال زياد انتظار ميرود تمام اين ربات ها به فروش برود.

قيمت فروش اين ربات ۲۸۰ هزار ين ژاپن (تقريبا دو ميليون و دويست وپنجاه هزار تومان) است (چقدر گرون!).

لينک خبر مربوطه...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ شهریور ،۱۳۸٤
تگ ها :