آسیمو از پله بالا می رود...آسیمو از پله بالا نمی رود

اگرچه از کلاس رشته رباتیک می کاهد و قلب عزیزان سینه چاک هوش مصنوعی را به درد می آورد، اما با کمال تاسف باید بگویم مساله از این حرف ها سخت تر است و نه آن چنان است که ما می پنداشته ایم.

شاید دید عامه مردم از رباتیک به آن ربات انیمیشنی فیلم I, Robot یا فیلم های نسل قبل تر بر می گردد. اما این تکه فیلم به شما نشان خواهد داد ما هنوز نتوانسته ایم مساله بالا رفتن یک ربات از پله را درست و حسابی حل کنیم چه برسد به اینکه تا پنجاه سال دیگر تیم فوتبال منتخب جهان را با ربات های فوتبالیست مان شکست دهیم.

و همه اش به خاطر این است که دل به کار نمی دهی جانم، دل به کار بده...  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸٥
تگ ها :

نامرئی کردن اجساممجله علمي «Scientific American»، پرفسور نادر انقطاع، استاد ايراني دانشگاه «پنسيلوانيا» را به عنوان يكي از 50 شخصيت برجسته در حوزه علوم، اقتصاد و فن‌آوري سال معرفي كرد.

به گزارش خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، پرفسور نادر انقطاع از دانشگاه پنسيلوانيا و همكاران وي، شيوه‌اي را پيشنهاد كرده‌اند كه با استفاده از آن مي توان با فن‌آوري‌هاي موجود، اجسام را تا حد زيادي غير قابل رويت كرد. اين يافته مي‌تواند ايده نامريي كردن اشياء را كه تا چندي پيش تنها در سطح داستان‌هاي تخيلي علمي مطرح بود تا حد زيادي عملي ‌كند.

به اعتقاد فيزيكدانان اين روش كاربردهاي متعددي در مخفي كردن و استتار اجسام خواهد داشت.

از اين فن‌آوري همچنين مي توان در زمينه هاي ديگر نظير توليد موادي كه از برق زدن و درخشش اجسام جلوگيري مي كنند استفاده كرد. يك كاربرد ديگر اين روش نامريي كردن ماهواره ها در فضا است

پرفسور انقطاع و همكارانش به اين منظور يك مجموعه استاندارد شده از ذرات پلاسمايي هم سنخ با رزيستورها، خازن‌ها و سيم‌پيچ‌هاي القايي ارايه كرده‌اند كه به مهندسان امكان مي‌دهد مدارهايي را به جاي برق با استفاده از نور بسازند.

اين مجموعه شامل يك عايق الكتريكي است كه بين دو رسانا پيچيده شده يك خازن الكتريكي ايجاد مي‌كند و با قرار دادن يك ماده غير پلاسمايي‌ (مانند يك مهره شيشه‌يي در ابعاد نانومتري) در برابر پرتو نور يك خازن نوري ايجاد مي‌كند. يك ماده پلاسمايي به عنوان يك سيم پيچ القايي عمل مي‌كند. اين ابزار به مهندسان امكان مي‌دهد كه مدارهاي نوري شبيه به مدارهاي الكتريكي ايجاد كنند به اين ترتيب جرياني كه در اطراف مدار جاري است، حركت بار الكتريكي نيست بلكه نوسانات در ميدان الكتريكي با نور در ارتباط است.

دكتر انقطاع كه استاد رشته مهندسي برق و سيستم‌ها و مهندسي زيستي در دانشگاه «پنسيلوانيا» است، متولد تهران است و تحصيلات كارشناسي خود را در سال 1356 با رتبه اول در رشته مهندسي برق از دانشكده فني دانشگاه تهران به پايان برده و دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري را نيز در همين رشته ( با مطالعات بيشتر در فيزيك) در موسسه فن‌آوري كاليفرنيا پشت سرگذاشته است.

وي پس از يك سال فعاليت به عنوان يك عضو تحقيقاتي دكتري در موسسه فن‌آوري كاليفرنيا و چهار سال فعاليت به عنوان دانشمند تحقيقاتي ارشد در موسسه علوم كامان به هيات علمي دانشگاه پنسيلوانيا ملحق شده و به درجات بالاتر رسيده است.

به گزارش ايسنا، دكتر انقطاع به عنوان عضو IEEE و انجمن نور آمريكا، جوايز گوناگوني را براي تحقيقات و فعاليت‌هاي آموزشي دريافت كرده است.

اين دانشگر برجسته ايراني بيش از 300 مقاله در مجلات و كنفرانس‌هاي علمي ارائه كرده و تاليفات و آثار علمي ديگري نيز دارد‏؛ همچنين جلسات ويژه متعددي در سمپوزيوم‌ها و كنفرانس‌هاي بين‌المللي ترتيب داده و رياست كرده است و در برخي مجلات نيز به عنوان دبير و كمك دبير ميهمان فعاليت كرده است.


لینک خبر...
وب سایت پروفسور انقطاع
  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آذر ،۱۳۸٥
تگ ها :

Strandbeest یک ربات بادیاین ربات یکی از باحال ترین ربات هاییه که من تا حالا دیدم. هم خوشگله هم عجیبه و هم اینکه واقعا حرکت میکنه. اگر چه هیچ مدار الکترونیکی نداره. این مجسمه خارق العاده توسط یک آرشیتکت آلمانی به نام تئو یانسن (Theo Jansen) ساخته شده.

لینک به سایت خود طراح...
لینک به فیلم های این ربات در یوتیوب...
اگه تونستین حتما این ویدیو رو نگاه کنین. شرکت بی ام و ازش استفاده کرده برای تبلیغ:


  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ آذر ،۱۳۸٥
تگ ها :