فرمول اعداد اول کشف شددرست چند روز پس از کشف انرژی هسته ای توسط دختری 16 ساله، با خبر شدیم پرفسور سيد محمد رضا هاشمي موسوي فرمولی کشف نموده اند که تمام اعداد اول را فرت در اختیار شما میگذارد.

دانشمندان برای حل این مساله و دریافت جایزه یک میلیون دلاری آن تا سال 3001 فرصت داشتند که پروفسور هاشمی فرمول این اعداد را برای اولین بار کشف و به نام خود ثبت کرد.

پروفسور هاشمی، دکترای ریاضی از دانشگاه بوستون (چند قدمی ام آی تی) کتابی نیز در این زمینه چاپ کرده اند که پیش بینی میشود به زودی جایزه نوبل ریاضی را از آن خود خواهد کرد. این جایزه برای اولین بار در طول تاریخ به یک ایرانی و یک مسلمان اهدا خواهد شد.

ظاهرا دانشمندنماهای زیادی در گذشته ادعا کرده بودند که برای این اعداد هیچ فرمولی وجود ندارد اما وی این مهم را طی پژوهشی 20 ساله به انجام رسانده است.

متاسفانه در مورد این خبر بسیار مهم اطلاع رسانی بسیار ضعیفی انجام شده است. عدم اطلاع رسانی صحیح در چنین مواردی باعث مهجور ماندن نوابیغ زیادی در کشور شده و موجب فرار مغزها از میهن عزیزمان شده است.

نمونه بارز این افراد استاد حسن دینبلی هستند که بالشخصه قسمتی از تز دکترای خود را مرهون ایشان میباشم. استاد حسن دینبلی ثابت نموده اند که عدد پی بر خلاف آنچه تا کنون همه ریاضیدانان تصور میکرده اند 3.14 نیست و مقدار صحیح آن 3.15 است.

متاسفانه این موضوع باعث شده بود نتایج آزمایش های من با تئوری همخوانی نداشته باشد. بعد از مطالعه وب سایت استاد دینبلی به سفارش یکی از دوستان و جایگزین کردن عدد پی با 3.15 به جای مقدار متداول 3.14 ییهو متوجه همخوانی بسیار دقیق تمام آزمایش ها با تئوری گردیدم.

بنده به نوبه خود این کشف ارزشمند را به جامعه علمی کشور علی الخصوص به رییس جمهور دانشمند و مردمی تبریک گفته و امیدوارم مسئولین کشور با بها دادن به اینگونه افراد از خروج شرمایه های کشور جلوگیری نمایند.

بعدالتحریر: مثل اینکه لحن نوشته من اونقدر جدی بوده که بعضی ها جدی گرفتن.
خواهش میکنم نوشته دکتر محمودیان رو در باره اینگونه نوابیغ (و نه نوابغ!) بخونید.
نکته دیگه اینه که اون کلمه شرمایه اشتباه تایپی نیست. شرمایه یعنی شرم+آی+ه
یعنی نذارین از کشور برن بیرون که مایه شرم میشن.
افتخار آشنایی با این نوابیغ با دیدن یکی از لینک های سایت بالاترین نصیب اینجانب گردید.
  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦
تگ ها :

کم بخور، همیشه بخورسرنخ ژنتیکی عمر دراز کشف شد

 
ربکا مورل
گزارشگر علمی، وبسایت خبری بی بی سی
 
 
دانشمندان به حل این معما که کمتر خوردن چگونه بر طول عمر می افزاید نزدیک تر شده اند. مطالعات مختلف علمی نشان داده است که محدود کردن شدید مصرف کالری باعث افزایش چشمگیر طول عمر موش آزمایشگاهی و بسیاری دیگر از گونه ها می شود اما دلایل آن تاکنون نامشخص بود. اکنون تحقیقاتی در آمریکا به روی کرم های نماتود (Nematode) به کشف یک ژن مرتبط با این پدیده عجیب، انجامیده است. نتایج این تحقیق در نشریه "نیچر" چاپ شده است. این یافته می تواند در آینده به ساختن داروهایی منجر شود که دارای همان پیامدهای محدودیت مصرف کالری است بی آنکه فرد مجبور به گرفتن رژیم های غذایی دشوار شود.

اثر مثبت کاهش مصرف کالری بر طول عمر ابتدا در دهه 1930 میلادی زمانی که پژوهشگران متوجه شدند آن دسته از جوندگان آزمایشگاهی که خیلی کمتر تغذیه می شوند از همنوعان خوش تغذیه خود بیشتر عمر می کنند ظاهر شد. از آن زمان این پدیده در انواع مختلف ارگانیسم ها از جمله مخمر، حشرات، کرم و حتی سگ ها مشاهده شده است. عواقب کاهش مصرف کالری به اندازه 60 درصد حین حفظ سطح مغذی های حیاتی هنوز در مورد انسان معلوم نیست، هرچند که این رژیم شدید پیروانی دارد.

اندرو دیلین، از نویسندگاه مقاله نیچر و استاد موسسه مطالعات زیست شناسی سالک، گفت: "اگر غذا را بیش از حد کم کنید، به سمت گرسنگی شدید می روید و کمتر عمر می کنید. اگر در خوردن افراط کنید نیز تسلیم چاقی می شوید و عمرتان کوتاه خواهد بود. محدودیت غذایی در واقع خالی است که باید میان این دو نشانه گرفت." او افزود: "اما برای 72 سال نمی دانسته ایم که چگونه چنین اتفاقی می افتد."

مطالعه به روی کرم های نماتود (Caenorhabditis elegans) آشکار کرد که ژنی به نام pha-4 نقشی کلیدی در این فرآیند بازی می کند. تیم محققان دریافت کرم هایی که این ژن از آنها حذف می شود علیرغم قرار داشتن در برنامه رژیم محدود غذایی عمرشان افزایش نمی یابد. اما پژوهشگران پی بردند که تجربه مخالف - یعنی تقویت تاثیر این ژن در کرم ها - باعث افزایش طول عمر در گروه رژیمی شد. دکتر دیلین توضیح داد: "این اولین ژنی است که پیدا می کنیم و مطلقا برای آنکه محدودیت مصرف غذا بر طول عمر موثر باشد جنبه حیاتی دارد." "بالاخره شواهدی ژنتیکی به دست آورده ایم که فرآیند بنیادی ملکولی لازم برای افزایش طول عمر در واکنش به محدودیت کالری را آشکار می کند."

هرچند این مطالعه بر کرم ها انجام شده اما این یافته می تواند برای سایر گونه ها مهم باشد. دکتر دیلین گفت پستانداران، از جمله انسان، صاحب ژن هایی هستند که شباهت خیلی زیادی به pha-4 دارند. این ژن ها نقشی کلیدی در توسعه و سپس در مراحل بعد زندگی در نظم بخشیدن به گلوکاگون دارد؛ هورمونی که نقشی عمده در حفظ میزان گلوکوز در خون به خصوص در هنگام پرهیز طولانی از غذا ایفا می کند.

در واقع دانشمندان معتقدند که تاثیر عمرافزای محدودیت غذایی ممکن است به بهبود شانس بقا در زمان های قحطی و کمیابی مربوط باشد. دانشمندان اکنون قصد دارند همین ژن را در سایر گونه ها مطالعه کنند.


منبع: بی بی سی فارسی...
سایت آزمایشگاه آندرو دیلین...
  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ،۱۳۸٦
تگ ها :

پادکست اساتید مشهور رباتیک


پادکست این هفته آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشگاه EPFL اختصاص داره به مصاحبه با یکی از افراد کلیدی رشته رباتیک: رودنی بروکس (Rodney Brooks). در این پادکست او راجع به این صحبت میکنه که چگونه پشه های تایلندی باعث تغییر مسیر رشته هوش مصنوعی شدند! چگونه میشه رباتی ساخت که به فروش بره و چگونه میشه که تا پنجاه سال دیگه، شما و رباتتون سر قطعات یدکی با هم به نبرد خواهید پرداخت!

بروکس رییس آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه ام ای تی است. وی از افراد کلیدی و یکی از بنیان گذاران شرکت iRobot است که تولید کننده جاروبرقی های رباتیکی رومباست. رومبا اولین محصول تجاری ساخته شده با رباتهای موبایل بود. این شرکت سازنده ربات نظامی با نام پکبات(PackBot) و رباتی برای تمیز کردن استخر به نام ورو (Verro) است.

کارهای بروکس باعث تغییر نگاه قدیمی هوش مصنوعی از بازنمایی سمبولیک به رباتیک مبتنی بر رفتار شد. بروکس در حال حاضر روی رباتهای انسان نمایی به نام های کاگ (Cog) و کوکو (Coco) کار میکند.

دانلود مصاحبه بروکس ...
مصاحبه های دیگر با اساتید رباتیک ...
ترجمه شده از...
  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳۸٦
تگ ها :

نمایشگاه اختراعات ژنوباز هم جوانان برومند ایران زمین در نمایشگاه بسیار پرآوازه اختراعات ژنو درخشیدند، اما کسی غیر از مردم ایران از وجود این نمایشگاه خبردار نشد!
این جوانان برومند که قادر نبودند حتی دیپلم افتخار جشنواره خوارزمی را بدست بیاورند بعد از کشف استعداد هایشان توسط سوییسی های پنیرخور با انبوهی از مدال های طلا، نقره، برنز و دیپلم های افتخار به میهن اسلامی بازگشتند و مورد تفقد رییس جمهور (مرد جهان)، وزیر آموزش عالی (مرد علمی سال) و ... قرار گرفتند.

  • خواهش میکنم این خبر رو بخونید:
درخشش دانشجویان ایرانی در نمایشگاه اختراعات، جهانیان را شگفت زده کرد!  (یاد فیلم دایی جان ناپلئون و اون صدای مشکوک افتادم) 
تهران- ایسکانیوز: در نمایشگاه اختراعات و اکتشافات (ژنو- سوئیس 2007)، تیم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با کسب سه جایزه ویژه، شش مدال طلا و یک نقره به عنوان برترین تیم جهان شناخته شد. به گزارش روز دوشنبه گروه دریافت خبر ایسکانیوز، دکتر مرتضی موسی خانی رئیس واحد قزوین با بیان این مطلب گفت: در این مسابقات که از 25 تا 31 فروردین ماه در ژنو برگزار شد، تیم ایران با کسب بیشترین مدال ها به عنوان برترین تیم شرکت کننده، مقام نخست را به دست آورد و پس از آن تیم کشورهای سوئیس و روسیه حائز مقام های دوم و سوم شدند. وی افزود: طرح امیرحسین شکاری و فرید موسوی با عنوان استفاده از نانوتکنولوژی در ساختار بتن جایزه ویژه وزیر آموزش عالی رومانی، طرح سیستم هوشمند نور سرد پزشکی برای عمل های بسته پوریا روزبان جایزه ویژه وزیر آموزش عالی مولداوی و طرح سیستم هوشمند جهت اسکن کردن باند فرودگاه از دانشجو سید احسان میرصانع مدال طلا و جایزه ویژه وزیر آموزش عالی رومانی را کسب کردند. موسی خانی ادامه داد: همچنین طرح سیف دلیر صفایی با عنوان طراحی روبات مدال طلا، طرح علی یزدی پور با عنوان سیستم های جایگزین دوربین ها و تفنگ های کنترل سرعت مدال طلا و جایزه ویژه دانشگاه هنگ کنگ را به دست آوردند. وی خاطرنشان کرد: همچنین طرح بررسی لاغری ستون ها با استفاده از الیاف FRP توسط فرید موسوی، امیرحسین شکاری، سید مهداد خاتمی و دکتر پدرام صادقیان مدال طلا و طرح مهدی داداشی با عنوان کلید الکترونیکی با قابلیت امنیتی بسیار بالا مدال نقره کسب کردند. رئیس واحد قزوین افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با حضور تیم هایی از واحدهای قزوین، کرج، تاکستان، تهران جنوب، تبریز و نجف آباد موفق به کسب 14 مدال طلا، 11 نقره، یک برنز و چهار جایزه ویژه از نمایشگاه شدند و درخشش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی جهانیان را شگفت زده کرد!

  • برای اینکه به میزان اعتبار این نمایشگاه پی ببرید کافی است نگاهی به سایت این نمایشگاه بیاندازید. در اهمیت این نمایشگاه همین بس که رتبه گوگلی آن چهار است یعنی در حد یک وبلاگ! همین!
  • برای اینکه اهمیت این نمایشگاه در نظر مردم سوییس برای شما آشکار شود، نگاهی به پی دی اف روزنامه پر خواننده Le Matin Bleu، از چند روز قبل از نمایشگاه تا روز بعد از نمایشگاه بیاندازید. این روزنامه به صورت مجانی هر روز صبح در تمام مکان های عمومی قسمت فرانسوی نشین سوییس (تمام دانشگاه ها، ایستگاه های اتوبوس، مترو، قطار، مغازه ها) توزیع میشود و بیش از یک میلیون خواننده در روز دارد. برای اینکه شایبه ای در کار نباشد کل روزنامه را همراه با ویژه نامه های مربوط به شهر ژنو به صورت فایل های پی دی اف از وب سایت این روزنامه تهیه کرده ام:

  • تنها یک خبر درباره این نمایشگاه چاپ شده اونهم روز دوم، اونهم نه تنها هیچ اشاره ای به درخشش ایرانی ها نشده بلکه عکسی هم از هیچ اختراع ایرانی چاپ نشده.
  • همانگونه که بارها در این وبلاگ اشاره کرده ام این نمایشگاه چیزی در حد هزاران نمایشگاهی است که در palexpo ژنو برگزار میشه. درآمد اصلی ژنوی ها از توریسمه. قاعدتا اونها از چنین نمایشگاه هایی بدشون نمیاد. تصور کنید فقط چیزی حدود دو سه هزار نفر شرکت کننده به این نمایشگاه اومده اند. به هرحال هتل ها و رستوران های ژنو و مغازه داران باید یه جوری درآمد داشته باشند. حتی پرسنل palexpo باید سرگرم باشند وگرنه حقوق مفتی گرفته اند.
  • حتی اگر جوایز این نمایشگاه اعتبار داشته باشه در لیست جوایز امسال تنها دو اسم ایرانی به چشم میخوره که در هیچ کدام از خبرهای مخابره شده توسط روزنامه ها و آژانس های خبری ایران اسمی ازشون برده نمیشه.
  • ارزش علمی این نمایشگاه هم در حد همون موسسه کمبریجه که وزیر علوم توسط اون به عنوان مرد علمی سال شناخته شده اند! کافیه سخنان دکتر اللهیاری و اطلاعیه وزارت علوم رو هم یه نگاهی بندازید:
  • کتمان نمیکنم که معدودی از ایرانی های شرکت کننده در این جشنواره اختراعی ارزشمند و کاری در خور تقدیر انجام داده اند. اما باید اذعان کنم که به هیچ وجه جای مناسبی را برای ارائه کار خود انتخاب نکرده اند و از ارزش علمی کار خود تا حد زیادی کاسته اند. رویه استاندارد برای ارائه یک کار علمی در تمام دنیا شرکت در کنفرانس های علمی و ارائه مقاله در ژورنال های معتبر است.  این گوی و این میدان...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ اردیبهشت ،۱۳۸٦
تگ ها :