GMail و هوش مصنوعی

هنگامی که گوگل سرویس جدید میل باکس یک گیگابایتی خود GMail را اعلام کرد تعدادی از منتقدین نگرانی خود را از قدم گذاشتن گوگل به حیطه شخصی کاربران ابراز کردند. گوگل میتواند با جستجوی میل های کاربران برای کلمات کلیدی مختلف این اطلاعات را برای تنظیم آگهی های تبلیغاتی خود استفاده نماید یا در اختیار شرکتهای دیگر قرار دهد.

اما به نظر میرسد این نگرانی بی مورد باشد. واضح است که میل ها توسط یک ماشین اسکن میشود و نه کاربر انسانی. مطمئنا فکر نمیکنید گوگل یک سری آدم بیکار استخدام کرده باشد تا یکی یکی به میل باکس شما سر بزنند و کارهای شخصی شما را هک کنند یا از طرف شما به میل ها جواب بدهند. اگر اینگونه باشد سرویس های دیگر مثل یاهو نیز میتوانند این کارها را انجام دهند.

برای اینکه قضیه مسخره تر جلوه کنند بیاد بیاورید که تمام کارهایی که شما تاکنون انجام داده اید، تمام سایت هایی که رفته اید، یا خواهید رفت و تمام کامنت های شما در سایتهای دیگر به نوعی در گوگل آرشیو شده است. و بدتر اینکه همه مردم میتوانند براحتی درباره کارهای شما، سابقه شما و عقایدتان از گوگل اطلاعات کسب کنند.

این دقیقا اتفاقی بود که چند مدت پیش برای جوان برنامه نویس بریتانیایی، Jim Wightman اتفاق افتاد. در گزارشی که در مجله NewScientist چاپ شد این برنامه نویس ادعا کرده بود برنامه ای نوشته که میتواند در چت روم ها با افراد مکالمه کند و جاهایی را که احتمال وجود پدوفیل ها میرود را کشف کند. پدوفیل ها کسانی هستند که در تجارت پورنوگرافی کودکان فعالیت میکنند.

این گزارش به سرعت در جاهای مختلف معرفی شد و لحظاتی بعد بسیاری از متخصصین هوش مصنوعی از خود میپرسیدند چگونه یک جوان برنامه نویس غیر متخصص توانسته طی چند روز برنامه ای بنویسد که سال هاست ذهن محققین هوش مصنوعی را به خود مشغول کرده است.

این افراد به سرعت شروع به جستجو در گوگل برای یافتن اطلاعاتی درباره سابقه علمی وایتمن کردند. حتی تمام پست های یوزنت و هزاران گروه خبری برای یافتن کامنت های این فرد جستجو شد و حقیقت این بود که نه تنها اطلاعاتی مبنی بر تخصص قبلی این فرد در حیطه هوش مصنوعی به چشم نمیخورد بلکه در موارد دیگری هم نظراتی داده و ادعاهایی مطرح کرده بود که بعدا هیچ گاه اثبات نشده بود. و این نیز میتوانست یکی از آن ادعاها باشد. سایت این برنامه نیز چیزی غیر از ای میل تماس و یک سری موارد عمومی توضیح خاصی ارائه نمیکند.

جیم وایتمن ادعا میکند این برنامه جایزه امسال لبنر را از آن خود خواهد کرد. این جایزه به برنامه هایی اعطا میشود که بتوانند در تست تورینگ موفق تر از دیگر برنامه ها عمل کنند. تست معروف تورینگ میگوید اگر برنامه ای بر روی کامپیوتری اجرا شود و کاربر انسانی در اتاقی دیگر با این برنامه چت کند اما فکر کند دارد با یک انسان چت میکند و نه یک برنامه کامپیوتری، آنگاه این برنامه هوشمند است.

تا یکی دو هفته دیگر برنده این مسابقه اعلام خواهد شد و ما تا آن زمان منتظر خواهیم ماند. اما نکته مهم این است که این جریان واقعیت دیگری را بر ملا میکند. در حالی که همه نگران هستند که گوگل در حال اشغال نقش برادر بزرگتر شان است این نکته را فراموش کرده اند که گوگل این نقش را دموکراتیزه کرده و آن را برای همه قابل دسترس ساخته است.

تلویزیون معروف داستان 1984 جورج اورول "تله اسکرین" را تصور کنید که که قادر بود حرکات تماشاگران خود را نیز مشاهده کند. اکنون با گوگل همه میتوانند یکدیگر را تعقیب کنند. اکنون همه برادر بزرگتر همه هستیم. تنها چیزهایی که محرمانه خواهند ماند اطلاعاتی هستند که هنوز بر روی وب وجود ندارند!


ترجمه آزاد از متنی نوشته چارلز آرتور...

همچنين يک متن جالب راجع به هوش مصنوعی...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ،۱۳۸۳
تگ ها :