پیدایش تندباد در شبیه ساز هوای زمین

برای اولین بار یک تندباد مجازی در نمونه کامپیوتری هوای زمین به وجود آمده است. این شبیه ساز که سریع ترین سوپر کامپیوتر جهان است در یوکوهامای ژاپن ساخته شده است. نتایج اولیه این پژوهش روز چهار شنبه در کنفرانسی در دانشگاه کمبریج ارائه شده است.
مدل های آب و هوای موجود، کره زمین را به بلوک هایی به ابعاد صدها کیلومتر تقسیم می کنند اما این شبیه ساز به دلیل سرعت پردازش بالا میتواند آب و هوای زمین را روی مدلی با دقت بالاتر در حد سلول های ده کیلومتری پردازش کرده و تغییرات آب و هوا را با دقت بالاتر و با جزییات بیشتر دنبال کند.
پیش تر مدل های پیش بینی هوای زمین از جزییات بالا استفاده کرده اند تا مراحل تکامل طوفان ها را پیش بینی کنند اما از  حد چند روز آینده فراتر نرفته اند. قدرت پردازشی بالای شبیه ساز زمین آن را قادر می سازد تغییرات آب و هوا را تا چند سال آینده دنبال کند. این امر برای پیش بینی اثرات گرم شدن هوای زمین در قرن های آینده کمکی حیاتی است.
تعداد زیادی از دانشمندان مشتاقانه منتظر دستیابی به فرصتی برای کار کردن با این شبیه ساز هستند که به طور رسمی در مارس 2002 افتتاح شده است. یکی از پروژه های در دست پژوهش مدل کردن 21000 سال گذشته هوای زمین و مقایسه آن با هوای امروز است.
نتایج ارائه شده در حال حاضر نتایج اولیه هستند. دانشمندان معتقدند این شبیه ساز همانند تلسکوپ هابل وسیله ای است که در ابتدا نتایج به دست آمده خام است اما به تدریج استفاده از آن را یاد خواهند گرفت.

منبع خبر...

مرکز شبيه سازی زمين در ژاپن ...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ تیر ،۱۳۸۳
تگ ها :