توريست مجازی

دولت سوييس هر سال مقدار زيادی پول به دامداران ساکن در کوههای آلپ پرداخت ميکند تا آنها اجازه دهند گاوهايشان در ميان درختان بچرند و از رشد بی رويه گياهان در مسيرهای توريستی اين مناطق جلوگيری کنند.

دانشگاه پلی تکنيک زوريخ با استفاده از داده های ماهواره اي، مناظر کوههای آلپ را به صورت مجازی شبيه سازی کرده و در حال بررسی اين مساله است که اولا پرداخت اين مقدار سوبسيد به دامداران نتيجه بخش است يا نه و اگر نتيجه بخش است دامداران بايد در چه مناطقی گاو خود را رها سازند تا زيبا ترين مناظر طبيعی قابل دسترس باشند.

به اين منظور توريست های نرم افزاری در اين محيط مجازی به گردش ميپردازند و از مسيرهای قابل دسترس عبور ميکنند و مسيرهای زيبا را نشان گذاری ميکنند.

مثلا در تصوير بالا رنگ سبز نشانه اين است که توريست از جنگل آن نقطه لذت برده است و يا رنگ آبی نشانه اين است که آن نقطه دارای ديد زيبايی است. رنگ قرمز به جاهايی داده ميشود که توريست در آن منطقه به دليل تراکم زياد گياهان و درختان احساس راحتی نميکند.

برای به روز و واقعی نگهداشتن مدل، گروهی از دست اندرکاران اين برنامه از توريست های بازگشته از مناطق مختلف سوال کرده و پارامترهای مهم به نظر انها را در برنامه دخالت خواهند داد.

بيشتر بخوانيد...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ مهر ،۱۳۸۳
تگ ها :