شبکه عصبی زنده


یک دانشمند دانشگاه فلوریدای امریکا با استفاده از نرونهای موش، مغز زنده ای پرورش داده که میتواند یک هواپیمای شبیه سازی شده را کنترل کند.
این مغز که مجموعه ای از 25000 نورون زنده پرورش داده شده در یک بشقاب شیشه ای است افق تازه ای را برای درک نحوه کار مغز در سطح سلولی باز کرده است.

DeMarse مبتکر این طرح میگوید: این مغز یک بشقاب متشکل از 60 الکترود است که به صورت یک شبکه در ته بشقاب به هم متصل شده اند. نورون های ناحیه کورتکس مغز موش روی این الکترودها قرار میگیرند. این نورون ها که مثل دانه های شن در آب غوطه ورند به سرعت شروع به ایجاد شبکه میکروسکوپی بین خود می نمایند و بعد از مدتی یک شبکه عصبی زنده ایجاد می کنند.

سپس بین این مغز و شبیه ساز هواپیمای جنگنده اف 22 ارتباط دو طرفه برقرار میشود. شرایط هواپیما مثل سطح پرواز، سرعت هواپیما، جهت بال ها به شبکه زنده داده میشود. نورون ها آن را آنالیز کرده و دستورات لازم را برای پرواز بهتر به شبیه ساز پرواز میفرستند. این دستورات توسط هواپیما اجرا شده و اطلاعات جدید دوباره به شبکه بازخورد میشود.

در ابتدا نورون ها نمیدانند چگونه هواپیما را کنترل کنند. اما بعد از مدتی یاد میگیرند و دستورات اشتباه را اصلاح میکنند.

DeMarse که پانصد هزار دلار بودجه از بنیاد ملی علوم امریکا دریافت قرار است مدل ریاضی ارائه کند که بتواند عملکرد نورون ها را بازتولید کند.

منبع...

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند ،۱۳۸۳
تگ ها :