مسابقه شتر سواری در سوييس!

ديروز يه مسابقه نمايشی شتر سواری در يکی از شهرهای نزديک لوزان برگزار شد. ربطش به وبلاگ رباتيک اينه که يکی از شترها رو ربات ساخته شده توسط شرکت  K-team هدايت ميکرد!

اين ربات همونطور که در پست های پيش راجع به اون صحبت کرده بودم با سرمايه گذاری شيوخ قطر و همکاری شرکت رباتيکی K-team سوييس ساخته شده. هدف اين پروژه ساخت رباتی بوده که بتونه جايگزين بچه های شرکت کننده در مسابقات شتر سواری کشورهای عربی بشه. اين مسابقات از اهميت خاصی در کشورهای عربی برخورداره و به دليل استفاده از کودکان کم سن وسال تلفات جانی زيادی در بر داشته.

ايراداتی که سازمان های حمايت از حقوق کودکان از اين مسابقات گرفتن اونها رو به صرافت انداخته که برای اين کار يه ربات بسازن. اين امر اثر تبليغی سياسی و تکنولوژيکی زيادی برای قطر خواهد داشت (گرچه سر سوزنی از توليد ربات توسط اونها انجام نگرفته).

قيمت هر کدوم از اين رباتها چيزی حدود ۱۴ ميليون تومن خودمونه و با توليد انبوه به نصف کاهش خواهد يافت. پيش بينی ميشود در سال چيزی حدود ۵۰۰۰ عدد از اين رباتها به فروش برسه.

به هر حال سود ساخت اين ربات اونقدر هست که دوست هم پروژه ايم Alexandre Colot(همونی که تو عکس افسار شتر رو در دست داره) رو وسوسه کنه تا از گرفتن دکترا منصرف بشه و برای ساخت اين ربات به شرکت K-team  بپيونده.

لازم به ذکره که استفاده از نام ربات برای اين ماشين يه مقدار شايد درست نباشه. چون فعلا از راه دور کنترل ميشه.

 

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ شهریور ،۱۳۸٤
تگ ها :