پرینتر شما برای آمریکا جاسوسی میکند!


امروز یه مطلب خیلی جالب و غافلگیر کننده شنیدم و تا با چشم خودم ندیدم باور نکردم.

آیا میدونستین هر کاغذی که شما با یه پرینتر چاپ میکنین یا حتی فتوکپی می کنید، شماره سریال پرینتر یا دستگاه فتوکپی تون رو هم به همراهش داره. همراه داشتن شماره سریال دستگاه یعنی اینکه پلیس میتونه بفهمه هر برگه توسط چه کسی و در کجا چاپ شده.

حالا چجوری میتونه بفهمه: اگر یه برگه پرینت شده رو زیر میکروسکوپ بگیرین، نقاط زرد رنگی روی برگه پیدا خواهید کرد(مثل تصویر بالا). حالا نه لزوما میکروسکوپ قوی، از همین هایی که برای لحیم ریز استفاده میشه هم میتونین استفاده کنین، حتی با ذره بین هم میشه دید.

این نقاط زرد رنگ به نوعی شماره سریال و شرکت سازنده پرینتر رو کد کرده اند. این کار با فشار دولت آمریکا بر سازندگان پرینتر و فتوکپی انجام شده و تا نوامبر 2004 که این مقاله در پی سی ورلد چاپ شد مخفی مانده بود. پلیس با در دست داشتن اطلاعات خریدار پرینترها میتونه بفهمه هر برگه ای توسط چه کسی پرینت شده. این کار برای پلیس کار مشکلی نیست؛ چون شما، از همه چیز بی خبر، تمام اطلاعات شخصی تون، از شماره تلفن گرفته تا آدرستون رو، در اختیار فروشنده پرینتر گذاشتین برای خدمات پس از فروش!

این رو به این دلیل گفتم که اگه قصد چاپ یه برگه جعلی دارین که مثلا برای خودتون گواهی درست کنین (چون بعضی ها برای خودشون گواهینامه، یا مدرک تحصیلی درست میکنن!)، یا اینکه حرف سیاسی میخواین بزنین و برای اینکه از روی دستخط تون شما رو شناسایی نکنند اون رو پرینت میکنین، باید بدونین که همه این ها قابل شناساییه.

همچنین اون هایی که از دخترای مردم در حالت نامناسب عکس میگیرن و تهدید میکنن که اون رو چاپ میکنن و در سطح شهر پراکنده میکنن باید بدونن که راهی برای پیدا کردنشون وجود داره. از طرف دیگه اگه کسی از شما خواهش کنه که یه چیزی رو براش پرینت کنین باید مواظب باشین چون ممکنه دودش به چشم خودتون بره.

برای اینکه بدونین پرینتر یا دستگاه فتوکپی شما هم این قابلیت رو داره یا نه کافیه یه LED آبی رنگ پیدا کنید، توی یه اتاق تاریک با یه ذره بین به برگه چاپ شده نگاه کنین، بخصوص به قسمت های سفید برگه. خیلی راحت اون نقاط ریز رو خواهید دید.

لینک 1...
لینک 2...
لینک 3...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ دی ،۱۳۸٥
تگ ها :