سایاکا، رباتی برای اندوسکوپییکی از مقاله های جالب در کنفرانس IROS امسال مقاله ای درباره یک ربات بسیار ریز به نام سایاکا بود. این ربات که توسط ژاپنی ها طراحی و ثبت اختراع شده، در اینده ای نه چندان دور جایگزین دستگاه های اندوسکپی موجود خواهند شد.

دستگاه های اندوسکپی دارای یک دوربین کوچک هستند که به همراه سیم اتصال از طریق دهان بیمار به معده یا روده وی فرستاده میشوند تا جداره داخلی روده یا معده توسط پزشک بررسی شده و از زخم های احتمالی آن اطلاع حاصل شود.

این ربات نیاز به سیم های بلند، دست و پاگیر و دردناک دستگاه های اندوسکپی را مرتفع ساخته و قابلیت مانور بهتری دارند. در عین حال دسترسی به نقاط بیشتری از بدن را ممکن میسازند. نسخه های کوچکتر این ربات قابلیت نفوذ به رگ های بدن را نیز دارا خواهند بود.

این ربات در یک کپسول کوچک جاسازی شده است. کپسول سایاکا به ابعاد 23 در 9 میلی متر قادر است حدود 6 تا 8 متر از روده ها را عکس برداری کرده و با کنار هم گذاشتن این تصاویر، نمای کاملی از آن را به پزشک متخصص نشان دهد.

دوربین عکس برداری و لامپ تعبیه شده برای روشن کردن محل عکس برداری توسط موتور پله ای مینیاتوری چرخانیده میشود و هر ثانیه، 30 فریم از روده ها در حافظه کپسول ذخیره می شود.

این حافظه سپس توسط نرم افزار مخصوص بازیابی شده، فریم ها کنار همدیگر چیده میشوند تا نقشه کاملی از محل ساخته شود.

این نقشه میتواند در یک پایگاه داده ذخیره شده و با نقشه های تهیه شده در روزهای دیگر مقایسه شود تا روند درمان به صورت ملموس تری توسط پزشک معالج مشاهده شود.

لینک ها:

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ بهمن ،۱۳۸٥
تگ ها :