دولت الكترونيك

آقا! دولت های ايران کم بود يه دولت ديگه هم بهش اضافه شد: دولت الکترونيک. فکر کنم تا چند سال ديگه بشيم کشور هفتاد و دو دولت. اون وقت ميتونيم به هند، دولت صادر کنيم. چون هند کشور هفتاد و دو ملته و دولت کم داره.

از شوخی گذشته اين واژه آی تی منو کشته حسابی. از اون کلمه هاييه که هر از گاهی مد ميشه و حسابی هم مد ميشه. اما شايد بيش از ۷۰ درصد افراد ندونند چيه اصلا. يکی دو سال پيش يه جايی کار ميکردم که رييس اون شرکت ميشد معاون وزير و خداييش هم خيلی بارش بود از دانش مديريت. دکترای رشته های مهندسی  بود و تحصيل کرده انگليس. از اون آدم هايی که کيف ميکردی وقتی باهاش حرف ميزدی. اينو ميخوام بگم که حتا اين آقای دکتر هم مشکل داشت تو اين که آی تی يعنی چی و به چه کاری آی تی گفته ميشه.

طرح تکفا تازه داده شده بود قبل از اينکه هپلی هپو بشه. يه سری وظايف رو برای هر بخش وزارتخونه مشخص کرده بودند و شرکت ما با اين که شرکت خيلی بزرگی بود يه پله از اون چيزا جلوتر بود. علاوه بر سيستم جامع مبتنی بر وب که براشون پياده کرده بوديم، يه پروژه ای رو هم براشون تست کرديم که بتونن کاميون هاشون رو با ترکيب جی پی اس و مودم ماهواره ای تو هر نقطه کشور از کنار کشتی تا انبار مقصد رديابی کنند و از محل و سرعت اون در هر ربع يا نيم ساعت روی سايتشون مطلع بشن و رو نقشه ايران ببينند. تا بر اساس اون بتونن کاميون ها رو بر اساس نياز لحظه ای سهميه بندی کنند و انبارهاشون رو که در کل کشور پخش بود مديريت کنند و کلی کار ديگه که اگه بگم خواهيد فهميد کدوم شرکت بوده.

اينا رو داشتم بهش گزارش می کردم که اون دستور العمل طرح تکفا رو نشون داد و گفت: تو جلسه هيات دولت بحث اين طرح بود. اينا هم ميخوان مثل امارات دولت الکترونيک راه بندازن. ببين ميتونی آدم هايی رو پيدا کنی که کار آی تی کرده باشن جذبشون کنيم؟ گفتم: اقای دکتر ناسلامتی ما اينجا گل لقد ميکنيم. خب اين کار ما همون آی تيه ديگه.

فکر کنم اگه حافظ هم زنده بود يه شعری راجع به آی تی ميگفت: سحرم دولت web based به بالين آمد...

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ مهر ،۱۳۸٢
تگ ها :