مريخ پيمای جديد The new mars rover

البته يه کم خبرش دير شده ولی خب ببخشين...

روز چهار شنبه ارتباط ناسا با ربات اسپريت قطع شد. ابتدا فکر ميکردن به خاطر طوفان شديد در استرالياست. آنتنی که برای ارتباط با اين ربات(البته نه مستقيم بلکه از طريق فضاپيما) استفاده ميشه در کانبرای استرالياست. قطع ارتباط در روز بعد مشخص کرد که برای ربات مشکلی پيش اومده. دو روز بعد ربات تونست اطلاعاتی رو به زمين مخابره کنه که نشون ميداد کامپيوترش در اين مدت ۶۰ بار ريست شده.

ايتدا تصور ميشد موتوری که وظيفه چرخش آينه اسپکترومتر مادون قرمز رو به عهده داره و آخرين قسمت مکانيکی بوده که عملی انجام داده باعث بروز نقص شده. اما بر اساس آخرين فرض ها قسمتی از حافظه ربات به درستی کار نميکند و برنامه نويسان ربات در تلاشند تا برنامه را به قسمت های ديگر حافظه منتقل کنند.

در اين ميان ربات جديدی به نام opportunity هم با موفقيت در نزديکی اسپريت فرود آمده تا در ناحيه ديگری از مريخ به جستجوی آب بپردازد. اسپريت در ناحيه ای فرود امد که به نظر ميرسيد بقايای درياچه قديمی باشد. ربات جديد در ناحيه ای فرود امده که در ان بقايای يک ماده معدنی به اسم هماتيت وجود دارد. فرايند شکل گيری اين ماده به آب نياز دارد.

اين ربات به صورت برعکس(سر رو به پايين) روی مريخ فرود امده ولی توانسته خود را به حالت عادی برگردانده و پوشش گل مانند خود را کنار زده و انتن و صفحات خورشيدی خود را بگستراند.

اين ربات دارای يک انتن قوی است که ارتباط مستقيم با زمين با پهنای باند زياد را ميسر ميسازد(ربات اسپريت اطلاعاتش رو به فضا پيما ميده و فضا پيما با زمين ارتباط داره). اين ربات همچنين توانسته با دوربين پانوراميک(ديد باز) خود محل خورشيد را پيدا کرده و امروز با محاسبات دقيق زاويه انتن خود را به سوی کره زمين تنظيم خواهد کرد.

عکسی که اين ربات به زمين مخابره کرده محل فرود امدن ربات را مکان مناسبی برای تحقيقات زمين شناسی نشان داده است. در چند روز آينده به ربات دستور داده ميشود که تصوير ۳۶۰ درجه از مکان فرود خود را مخابره کند تا محققين مناسب ترين نقطه را برای شروع تحقيقات خود انتخاب کنند.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ بهمن ،۱۳۸٢
تگ ها :