چرا هوش مصنوعي؟

اقا من برگشتم. از اقا سعید گل هم عذر میخوام که نشد جواب کامنتشون رو زودتر بدم. جوابشون رو تو همون کامنتها دادم. البته حالا فکر نکنی که تو رشته هوش مصنوعی فیل هوا میکنن. من صرفا چون از این رشته و مباحثش خوشم میومد اومدم این رشته یعنی درسهای شبکه عصبی، منطق فازی، پردازش تصویر، رباتیک، یادگیری، حسابگری زیستی خیلی مورد علاقه ام بودن. اونم زمانی که هنوز خیلی ها از این رشته چیزی نمیدونستن. یادمه بعضی ها فکر میکردن یه چیزیه تو مایه های دستیار اتاق عمل و ربط داره به بیهوش کردن افراد. اون زمان حتی شریف هم این رشته رو نداشت. فقط تهران و امیر کبیر ارائه میکردن. خودم هم با صحبت یکی از بچه ها فهمیدم تو این رشته چه خبره.

جهت اطلاع سعید، من و محمد رضا هر دو نرم افزار شریف خوندیم و هوش مصنوعی تهران. شب کنکور فوق هم برای هر دوی ما خاطره ای فراموش نشدنیه. با چند نفر از بچه های شریف که همگی اونا هم جزو ده نفر اول بودن تصمیم گرفته بودیم هم به خاطر عوض کردن فضای درسی و هم به خاطر یه جور اعتراض به سیستم دانشکده کامپیوتر بریم دانشگاه تهران. حالا یه سری میخواستن برن معماری کامپیوتر یه سری میخواستیم بریم هوش.

محمد رضا که با هم تو یه اتاق بودیم اول باورش نمیشد که من میخوام برم هوش تهران، اما وقتی کد رشته اولم رو دید اونم که تصمیم داشت نرم افزار شریف رو بزنه دودل شد. ما به استخاره اعتقادی نداشتیم ولی خب گفتیم برای کنجکاوی هم که شده بیا استخاره کن ببین هوش رو بزنی خوبه یا نه. یه آیه اومد که اونو تو تصمیمش مصمم کرد. با این مضمون: مومنین کسانی هستند که در کارهای خیر تسریع میکنن. المومنون ...الذین یسارعون فی الخیرات. خلاصه این آیه کار خودش رو کرد و اونم زد هوش تهران.

الان خیلی از انتخابم خوشحالم و امیدوارم محمد رضا هم همینطور باشه! فرصت خوبی بود و رشته خوبی با استادای خوب و دانشگاه خوب. دکتر لوکس، نوابی، سلطانیان زاده (که البته من باهاش درس نداشتم)، و از همه مهم تر دکتر نیلی که تازه از ژاپن اومده بود و پر انرژی بود و من اولین دانشجوش بودم. سال بعد هم نفرات اول شریف و کنکور فوق لیسانس اومدن تهران و کم کم آزمایشگاه رباتیک دانشگاه تهران به همت دکتر نیلی و همچنین آزمایشگاه دکتر نوابی رونق گرفت.

  
نویسنده : مسعود اسدپور ; ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ اسفند ،۱۳۸٢
تگ ها :