AI

ربات کوه نورد

رباتی که قادر است از کوه بالا برود و سوراخ های عمیقی در صخره ها ایجاد کند با پشتیبانی مالی آزانس فضایی اروپا در کشور ایتالیا ساخته شد. این ربات با وجود چهار تن وزن قادر است خود را از صخره های شیب دار بالا بکشد.

هدف از طراحی این ربات جلوگیری از لغزش زمین با میخ کردن قسمت های مختلف زمین به یکدیگر است. سالانه 400 مورد لغزش زمین در ایتالیا اتفاق می افتد و باعث خسارات مالی در حدود 1.2 میلیارد یورو می شود که گاه با تلفات انسانی نیز همراه است. از سال 1900 تا 2000 حدود 6000 نفر در ایتالیا بر اثر لغزش زمین جان خود را از دست داده اند.

در عمل ربات توسط دو سیم از بالای دیواره صخره آویزان می شود. مته ربات از راه دور کنترل می شود و به تکنولوژی مجهز است که اولین بار برای استفاده در ربات های فضایی ساخته شده است. یک دوربین webcam نیز به اپراتور کمک می کند تا مته را در مکان مناسب جای گذاری کند. ربات قادر است سوراخ هایی به عمق 20 متر و قطر 76 میلی متر روی هر صخره ای ایجاد کند.

/ 6 نظر / 4 بازدید
P.A

نمی خواين جواب منو بدين؟ بی صبرانه منتظر پاسخم تشکر

علیرضا صابری

سلام مدتها است که این وبلاگ رو دنبال میکننم خواستم اولش شکایت از این کنم که چرا جواب سوالات رو نمیدین نوشته نفر قبلی دیدم پشیمون شدم آقا غرض از مزاحمت من در این فکر بودم که برای دوره فوق لیسانس در یک کشور ثانی مثل استرالیا یا کانادا یک کشور انگلیسی زبان تحصیل کنم در این باب میخواستم از شما راهنمایی بگیرم و امید به جواب دارم

mahpare

سلام! ممنون می شم اگه وبلاگو به روز کنید. اخه به جز اينجا .جايی رو ندارم که برم!!! D:D:

محمد شانعی

سلام آقا مسعود. بینم شما هیچ اطلاعاتی در رابطه با رباتهای دو چرخ و نحوه بالانس کردن اونها دارین ممنون

سینا

سلام نوشته های شما خیلی جالب هستن, ولی چرا اینقدر دیر مطلب جدید مینویسید؟

بهنام

آقا چرا ادامه نمیدین پس؟ بی صبرانه منتظرم .. کف کردم از بس هر روز خدا سرزدم و هی به این مطلب ربات کوه نورد روبرو شدم .. راستی منم با اینکه رشته ام علوم سلولی ملکولیه اما تو فیلد اصلیم که پیش بینی ساختمان پروتئين هست یه جورایی از بعضی مصادیق هوش مصنوعی مثل شبکه های عصبی و .. استفاده می کنم .. راستی همکار من یکی از بچه های فوق هوش مصنوعی دانشکده فنی تهرانه .. منم خودم از بچه های فوق دانشگاه تهران بودم .. مشاور طرح ما دکتر لوکس هستن و این یه افتخار واسه من .. شاد باشی