AI

نمايش هوايی

هفته پیش به اتفاق خانمم و دو تا از دوستان رفته بودیم نمایش آکروباتیک هوایی به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس نیروی هوایی سوییس در پایرن. خانمم اصرار کرد زیر انداز و چتر برداریم و من هم مثل همیشه تنبل و نگران از سنگین شدن بار استدلالم گل کرد که مگر میشود برای جایگاه تماشاگران، صندلی نگذاشته باشند. که البته شد و صندلی در کار نبود و ما از صبح ساعت 9 تا بعد از ظهر ساعت 5 مخمون داغون شد و کمرمون شکست.

جاتون سبز بود تیم های مطرح اروپایی در این رشته همه حضور داشتند که بهتر از همه اون ها تیمهای ایتالیا و سوییس و اسپانیا بودند. به غیر از نمایش اکروباتیک هواپیماها و هلیکوپترهای مهم جنگی دنیا از آمریکا و فرانسه و انگلیس هم نمایش اجرا کردن. و یک مرحله هم پرواز هواپیماهای مدل بود که توسط خلبان ها اما از راه دور کنترل میشدند.

جایگاه تماشاگران از چند متری! باند شروع میشد و ماهم جلو جلو نشسته بودیم. خلاصه اینکه از اول تا آخر نمایش همه اش اماده فرار بودیم که اگر یه وقت دو تا هواپیما به هم برخورد کردن و اومدن طرف ما در سریعترین زمان ممکن خودمون رو به نزدیک ترین گودی اون حوالی برسونیم که الحمدلله بدون خطر تموم شد.

حدود سیصد هزار نفر برای تماشای این نمایش اومده بودند و من همش با خودم حساب میکردم وقتی هر نفر 20 فرانک (چیزی حدود 14000 تومن) پرداخت کرده، دولت سوییس تونسته در یکی دو روز 4 میلیارد تومن کسب کنه، کلی فعالیت اقتصادی ایجاد کنه، ملتش رو سرگرم کنه، سربازش رو سرگرم کنه و حس به درد بخور بودن درش ایجاد کنه، قدرت نظامیش رو به رخ بقیه بکشه، حس ناسیونالیستی رو حداقل در جمع حاضر بالا ببره و جمعیت به این بزرگی رو مدیریت کنه از ترافیکش تا امنیتش و خدماتش.

عکس هایی که از نمایش گرفتم به دلیل نداشتن لنز تله خیلی خوب نشده اما این سایت عکس های قشنگی گرفته که میتونین ببینین.

 

/ 0 نظر / 18 بازدید