AI

microsoft surface

ms-surface.jpg

در ورک شاپ Adaptive Furniture میکروسافت در کمبریج یکی از ارائه ها توجه من و خیلی های دیگه رو جلب کرد و اون یک میز اینتراکتیو بود. در این جور میزها شما با یک کامپیوتر سر و کار دارید که مونیتور آن سطح شیشه ای میزه. به جای ماوس یا صفحه کلید با حرکت دستانتون میتونید با این کامپیوتر کار کنید.

آن چه از ظاهر امر به نظر میرسه، سطح میز قادر به تشخیص نقطه لمس انگشتان شماست. همه این اشتباه رو مرتکب میشن و فکر میکنن قاعدتا این شیشه باید یک touch screen باشه. اما نکته اینه که تکنولوژی تاچ اسکرین تکنولوژی گرانی است که کاربرد این میزها را محدود میکنه. در ثانی تاچ اسکرین ها عمر کمی دارند و بعد از مدتی حساسیت تماسشون کم میشه.

من هم در ابتدا همین فکر رو میکردم اما متوجه شدم تکنولوژی این میز خیلی هوشمندانه تر، ساده تر و مقرون به صرفه تر از تاچ اسکرین طراحی شده. اگر به پروتوتایپهای طراحی شده برای این میزها در این سایت نگاهی بیاندازین متوجه میشین که زیر میزها فضای خالی وجود نداره. تصویر بالا یکی از این پروتوتایپ ها رو نشون میده.

و اما این میزها چگونه کار میکنند: سطح میز یک سطح شیشه ای ساده است (حالا خیلی ساده هم نه!)؛ سطح شیشه جوریه که شما از بالای میز نمیتونین زیر میز رو ببینین. از زیر میز هم چیزی دیده نمیشه مگر وقتی که انگشتتون رو به شیشه میچسبونید یا وسیله دیگه ای رو روی میز میذارید.

یه دوربین در زیر میز تعبیه شده که کار پردازش تصویر رو انجام میده و مشخص میکنه که انگشت یا وسیله دیگه در چه نقطه ای قرار دارند. یه پروژکتور هم در زیر میز تعبیه شده که تصویر رو به گونه ای به سطح زیرین شیشه میتابونه که شما تصویر رو به صورتی صحیح از بالای شیشه میبینید. شکل زیر شمای کلی رو نشون میده که از یک مقاله در این زمینه کپی شده:

reactivision.jpg

مابقی کار که البته قسمت سخت قضیه است اینه که شما بر اساس تغییر الگوهای انگشتان یا اجسام روی سطح میز تشخیص بدین کاربر چه دستوری میده. یکی از کارهایی که عمل پردازش رو برای این سیستم آسونتر میکنه استفاده از الگوهای از قبل تعریف شده است. اون اجسام شیشه ای در شکل زیر همین کار رو میکنند:

reactable.jpg


در زیرِ این اجسام، الگوی خاصی نقاشی شده که تشخیصش برای سیستم ساده است. شما میتونین به این الگو یک هویت بدین. فرضا این الگو میتونه لیست آهنگ های مورد علاقه شما باشه. وقتی این الگو رو روی میز قرار میدین یعنی شما میخواین با این لیست کاری رو انجام بدین. اطلاعات ذخیره شده بازیابی میشه، شما میتونین محتویاتش رو ویرایش کنین، آهنگ جدید اضافه و کم کنید. الی آخر.

البته جای دوربین و پروژکتور میتونه تغییر کنه. بهترین نقطه برای پروژکتور و دوربین دقیقا زیر میز، نقطه وسطه. با سیستم شکل بالا تشخیص اشیا گوشه چپ و تولید تصویر با کیفیت برای گوشه راست مشکل میشه.

این فیلم نحوه کار با این میز رو نشون میده:
فیلم های از Microsoft Surface در یوتیوب...
پی دی اف مقاله کنفرانس در این مورد...

/ 26 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد رضا

محسن جان مسعود جان راست ميگه من خودم از نرم افزار شروع کردم رباتيک ادامه دادم الان دکترا دارم گل کاری می کنم (gel کاری نه gol کاری).

محسن

مسعود جان سلام مسعود جان ايقدر شکسته نفسی نکنيد من توانايی های شما رو زير سوال نبردم فقط وقتی سرچ (search) می کنم سايت شما اوليشه! مطالب تخصصی کم داره اطلاعات عموميش زياده ولی انصافا لينک های جالبی داره از اينکه جوابم رو داديد ممنونم البته من از طرفدارای مطالب شمام.

redbita

سلام. من با نظر محسن در مورد مطالب سایت موافقم. يکم تخصصی کنی فکر نميکنی بهتر باشه...؟ ( فکر کنم جالب تر باشه )

مسعود

من منظور شما رو از تخصصی این میدونم که مثلا من بیام بگم اقا یه ربات انسان نما وقتی راه میره این میشه معادله کنترلیش! نه من حوصله نوشتن همچین چیزی رو به فارسی دارم و نه به درد کسی میخوره. در ثانی همونجور که در توضیح وبلاگ نوشته ام این وبلاگ قراره به زبان ساده نوشته بشه که همه بفهمند. شاید هم من منظورتون رو از مطلب تخصصی نمیدونم

محسن

سلام نه بابا مثلا بگو چه جوری می شه رفت کره ماه؟ نمی دونم چرا گي

احسان

کارتون‌ حرف‌ نداره دمتون‌ گرم

اسماعيل

http://docs.google.com/View?docid=ddmj7nz5_2ctq2gs براي همكاري در زمينه هگزاپدها

فرزاد

کسب درامد ایرانی 5000تومان هدیه ثبت نام 500تومان برای هر عضوگیری شما از یک سایت ایرانی دیر نکنید..ایرانی هست اعتبارش بیشتره ......

ميشل

آدرس دانلود فيلم فيلتر شده

فرشید پیراهن سیاه

سلام می خواستم در مورد جنس شیشه ای که روی میز قرار می گیرده بپرسم این شیشه چیست و چگونه تهیه می شود