AI

سایاکا، رباتی برای اندوسکوپی

sayaka.jpg

یکی از مقاله های جالب در کنفرانس IROS امسال مقاله ای درباره یک ربات بسیار ریز به نام سایاکا بود. این ربات که توسط ژاپنی ها طراحی و ثبت اختراع شده، در اینده ای نه چندان دور جایگزین دستگاه های اندوسکپی موجود خواهند شد.

دستگاه های اندوسکپی دارای یک دوربین کوچک هستند که به همراه سیم اتصال از طریق دهان بیمار به معده یا روده وی فرستاده میشوند تا جداره داخلی روده یا معده توسط پزشک بررسی شده و از زخم های احتمالی آن اطلاع حاصل شود.

این ربات نیاز به سیم های بلند، دست و پاگیر و دردناک دستگاه های اندوسکپی را مرتفع ساخته و قابلیت مانور بهتری دارند. در عین حال دسترسی به نقاط بیشتری از بدن را ممکن میسازند. نسخه های کوچکتر این ربات قابلیت نفوذ به رگ های بدن را نیز دارا خواهند بود.

این ربات در یک کپسول کوچک جاسازی شده است. کپسول سایاکا به ابعاد 23 در 9 میلی متر قادر است حدود 6 تا 8 متر از روده ها را عکس برداری کرده و با کنار هم گذاشتن این تصاویر، نمای کاملی از آن را به پزشک متخصص نشان دهد.

دوربین عکس برداری و لامپ تعبیه شده برای روشن کردن محل عکس برداری توسط موتور پله ای مینیاتوری چرخانیده میشود و هر ثانیه، 30 فریم از روده ها در حافظه کپسول ذخیره می شود.

این حافظه سپس توسط نرم افزار مخصوص بازیابی شده، فریم ها کنار همدیگر چیده میشوند تا نقشه کاملی از محل ساخته شود.

این نقشه میتواند در یک پایگاه داده ذخیره شده و با نقشه های تهیه شده در روزهای دیگر مقایسه شود تا روند درمان به صورت ملموس تری توسط پزشک معالج مشاهده شود.

لینک ها:


/ 4 نظر / 36 بازدید
ب

جالب بود ولی یه سوال : این ربات چطور از بدن خارج می شه؟ مثلا دفع؟ اصلا لزوما باید خارج بشه؟ پس اونی که توی مویرگ هاست چطور خارجش می کنن؟ مرسی.

مسعود

باید صبر کنن تا از بدن دفع بشه. جالبه که قیمت این ربات ها کمه که بتونن یه بار مصرفش کنن

مسعود

برای رگها احتمالا از میدان مغناطیسی برای رانش کپسول استفاده کنن. البته هنوز راه درازی در پیش داریم

آتوسا

برای مثال گلبولهای سفيد صدمه ای به اين ربات نمی رساند