AI

رتبه وب سایت دانشگاه های ایران

یکی از ابزارهایی که به رشد تحقیقات در ایران کمک زیادی کرده همین اینترنت است. اگر بدانید قبلا برای پیدا کردن یک مقاله یا تز چقدر باید زحمت متحمل می شدید قدر اینترنت را بیشتر میدانستید. هنوز هم تو بعضی رشته ها همینجوره بخصوص رشته هایی که بیشتر منابعشون فارسیه.

متاسفانه دانشگاه های ایران رو این زمینه انرژی کمی میذارن که برای خود دانشگاه و آزمایشگاه های مختلف یک سیستم جامع و درست حسابی مبتنی بر وب دست و پا کنند. در حالی که خیلی از ارجاع به مقالات بستگی به این داره که مقاله منتشر شده شما رو بشه آنلاین دانلود کرد یا نه. دیگه کسی حوصله نداره خودش رو به دردسر بندازه بره پول بده فلان مقاله رو از فلان کتابخونه بخره. حالا توی چند تا از دانشگاه های ایران میشه تز ها یا مقالات رو دانلود کرد؟ اینجا تا تقی به توقی میخوره میگن یه وب پیج درست کن بذارش انلاین. من به تمام دانشجوهام سپردم که خلاصه پروژه، فیلم، اسلاید از پروژه ترم شون! رو بذارن رو وب سایت چه برسه به مقالات.

معمولا به دلیل نسپردن کار به کاردان و خسیس بازی تو این زمینه، گروه مسئول نگهداری وب سایت دانشگاه ها از دانش لازم برخوردار نیستند. حالا حتی دانش لازم رو هم داشته باشن پول لازم رو در اختیار ندارن. یادمه دپارتمان برق دانشکده فنی یه سرور درست حسابی برای شبکه اش نداشت چه برسه به اینترنت. خلاصه هر ماه هارد سرورها میسوخت و کسی به شبکه اعتماد نمیکرد.

از طرف دیگه خیلی از اینجور فعالیت ها بدون هماهنگی و مرکزیت انجام میشه و هر آزمایشگاهی ساز خودش رو میزنه. حالا ببینین تازه‌ترين رتبه‌بندي وب سایت مراكز پژوهشي و دانشگاهي ایران رو در مقایسه با دانشگاه های دنیا:

دانشگاه تهران رتبه 29 خاورميانه (در جهان 1744)
كتابخانه منطقه‌يي علم و فن آوري رتبه 40 خاورميانه(2089)
دانشگاه علوم پزشكي تهران رتبه 52 خاورميانه (در جهان 2548)
دانشگاه علم و صنعت ايران رتبه 57 خاورميانه(در جهان 2656)
دانشگاه تربيت مدرس رتبه 67 خاورميانه(در جهان 2837)
دانشگاه فردوسي مشهد رتبه 74 خاورميانه(در جهان 2946)
دانشگاه علوم پزشكي شيراز رتبه 86 خاورميانه(در جهان 3336)
دانشگاه صنعتي اصفهان رتبه 93 خاورميانه( در جهان 3468)
دانشگاه خواجه نصير طوسي رتبه 95 خاورميانه(در جهان 3516)
دانشگاه صنعتي امير كبير رتبه 96 خاورميانه(در جهان 3518)
دانشگاه اصفهان رتبه 97 خاورميانه(در جهان 3538)
دانشگاه امام صادق(ع) رتبه 98 خاورميانه(در جهان 3627)
دانشگاه شيراز رتبه 99 خاورميانه (در جهان 3631)
دانشگاه صنعتي شريف رتبه 100 خاورميانه (در جهان 3656)

حالا چند تا نکته:
اولا وب سایت دانشگاه تهران چیه و چقدر مفیده، ببینین اونایی که رتبه شون پایین تر از تهرانه دیگه چی ان. برای اینکه به وخامت قضیه پی ببرین این صفحه رو یه نگاه بندازید. لیست سمینارهای دانشکده فنی، یک!! سمینار توش هست اونم مال نوامبر 2002!!!! احتمالا همون ماهی که وب سایتش شروع به کار کرده! بعدش دیگه یادشون رفته.
دوم اینکه رتبه تهران تو خاور میانه 29 شده، یعنی تو همین خاور میانه فکسنی هم 29 دانشگاه وب سایت های بهتری دارن (بیشتر دانشگاه های ترکیه).
نکته سوم و جالب تر اینه که وقتی صحبت از آی تی میشه دانشگاه شریف خودش رو وسط میندازه و انواع پروژه های مختلف رو از دولت میگیره. دولت هم که از دانشگاه هایی مثل تهران و امیرکبیر دل خوشی نداره، اینجور پروژه ها رو به شریفی ها میده. اما به مصداق ضرب المثل کوزه گر از کوزه شکسته آب میخوره، وب سایت شریف آخرین رتبه ها رو داره. (البته فکر نکنین با شریف پدر کشتگی دارم، خودم فارغ التحصیل اونجام)
نکته چهارم اینکه كسب رتبه‌هاي اول اين ارزيابي توسط معتبرترين دانشگاه‌هاي دنيا - به ترتيب كاليفرنيا در بركلي، هاروارد، MIT، استنفورد، ايلينويز، ميشيگان و ... - نشان‌دهنده ارتباط نزديك شاخص‌هاي این گزارش با جايگاه علمي دانشگاه‌ها ست. حالا خود بخوانید حدیث مفصّل...

لینک مطلب...

/ 2 نظر / 21 بازدید
mostafa

سلام یک سیستم فوق العاده برای شما داریم سیستم آپلود رایگان به گونه ای که بازدید کنندگان و حتی خود شما میتونین از طریق وبلاگ خودتون آپلود انجام بدین. در صورت تمایل یکی از این کدها رو به انتخاب خودتون در وبلاگ قرار بدین تا هم بازدیدها افزایش فوق العاده داشته باشه و هم بتونین از این امکان برای اولین بار در جهان استفاده کنید: کدها رو از اینجا میتونین بردارین: http://www.updap.com/upframes.php?hl=en این هم آدرس سایت: http://www.updap.com