AI

گاو شيرده رباتيکی!!!

مدتی است هم کارهای پروژه زياد شده و هم به خاطر انتخابات رياست جمهوری حوصله ای نمانده تا راجع به رباتيک چيزی بنويسم.

اما اين خبر ايسنا باعث دميده شدن روح تازه ای در من شد. گويی يک پيغمبر تازه با يک معجزه تازه از راه رسيده که نه تنها دم مسيحايی دارد، بلکه از يک مشت آهن پاره يک گاو شيرده هم می سازد. به اين خبر از ايسنا توجه کنيد (برای اينکه حسابی بخندين کل خبر رو می آرم):

يك مخترع جوان ايراني، براي نخستين بار موفق به طراحي و ساخت دستگاه «گـاو مصنوعي» با قابليت توليد شير مصنوعي مغذي در رنگ‌ها و طعم‌هاي مختلف با دريافت علوفه تازه شد.(ببخشيييييييييييييد!!!!!!)

اميرحسين وكيلي‌فرد، مخترع اين دستگاه‌ در گفت‌وگو با خبرنگار«پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار داشت: دستگاه ابداعي كه فاقد هرگونه مشابه خارجي است، قادر است با دريافت علوفه تر و مقداري كنسانتره و آب، شير مصنوعي و غني از مواد مغذي با رنگ‌هاي مختلف توليد كند.

وي خاطرنشان كرد: ضايعات دستگاه گاو مصنوعي نيز به عنوان كنسانتره جهت خوراك دام‌هاي گوشتي قابل استفاده است.
برنده دو مدال سي‌و‌سومين نمايشگاه اختراعات ژنو(!!!!!!!) درباره سازوكار توليد شير در بدن گاو و نحوه شبيه‌سازي آن در دستگاه گاو مصنوعي گفت: سازوكار توليد شير كه اندوخته غذايي بدن دام است به اين صورت است كه علوفه مصرفي حيوان پس از جويده شدن تحت تاثير اسيدهاي معده به مايعي موسوم به سوپ معدي تبديل شده و توسط سلول‌هاي زنده جذب و براي توليد انرژي استفاده مي‌شود. مقادير مازاد تركيب توليدي پس از ورود به خون و انتقال به سلول‌هاي شيرساز پستان تحت فعل و انفعالات بيوشيميايي ويژه شكسته شده و به محلولي با قند بالا تبديل مي‌شود كه در امتزاج با رنگدانه‌هاي توليدي در اين بافت شير را تشكيل مي‌دهد.

وي افزود: دستگاه ابداعي كه مدل مكانيكي بافت شيرساز طبيعي است نيز سازوكاري تقريبا مشابه دارد با اين تفاوت كه در آن به جاي خون، غشاي سلولي و سلولهاي خون‌ساز از سيستم‌هاي مكانيكي و حرارتي ويژه استفاده مي‌شود. در اين دستگاه پس از دريافت علوفه، كنسانتره و آب، مولكول‌هاي مختلف آن از جمله قندها، پروتيين‌ها و مواد معدني تفكيك شده و تركيب جديدي با ساختاري كاملا مشابه شير طبيعي توليد مي‌شود. گاو مصنوعي قادرست شيرهايي با طعم، بو، رنگ و تركيبات مختلف فراوري كند كه حتي مي‌توان از آنها در مصارف خاص پزشكي نيز استفاده كرد. (اگه شير کاکائو توليد ميکنه من يکيشو به هر قيمتی هست ميخرم)

وكيلي فرد در توجيه ادعاي خود مبني بر مشابهت كامل شير مصنوعي توليدي با شير طبيعي به ايسنا گفت: اين مساله به روشي ساده قابل اثبات است. شير وقتي به دماي مشخصي مي‌رسد پس از افزودن مايه پنير پس از چند دقيقه منعقد مي‌شود، محصول توليدي اين دستگاه نيز دقيقا در دمايي معادل دماي شير طبيعي چنين حالتي را پيدا مي‌كند(استدلال رو کيف ميکنيد!). البته ارزيابي محتواي غذايي غني شير توليدي نيز با آزمايش‌هاي مختلف به سادگي قابل انجام است. وي خاطرنشان كرد: دستگاه گاو مصنوعي بر خلاف گاوهاي طبيعي، هر دو ساعت يكبار شيردهي مي‌كند و بازدهي آن به حدي است كه به ازاي حدود دو كيلوگرم علوفه تازه، 400 گرم كنسانتره و 600 گرم‌ آب،‌ حدود دو كيلو و 200 گرم شير مصنوعي و 800 گرم كنسانتره قابل استفاده به عنوان خوراك گاوهاي گوشتي توليد مي‌كند.(اين گاو تاپاله نداره بعنوان جايگزين نفت ازش استفاده کنيم؟!)

اين جوان مبتكر در ادامه با بيان اين‌كه براي حفظ نقشه و طرح دستگاه از ثبت اختراع آن خودداري كرده، به اختراع ديگر خود كه يك اتاقك مصنوعي رشد علوفه با توان توليد ماهانه 30 تن علوفه تازه است اشاره و تصريح كرد: مجموعه‌ اين دستگاه‌ها در تلفيق با يكديگر مي‌توانند يك دامداري مكانيزه را ايجاد كنند به اين صورت كه دستگاه اتاقك رشد، علوفه تر و كنسانتره مورد نياز گاو مصنوعي را تامين كرده و اين دستگاه نيز حجم زيادي شير توليد خواهد كرد.

وي با تاكيد بر اين‌كه دستگاه اتاقك رشد به تنهايي نيز كارايي و مزاياي منحصر به فردي داشته و مي‌تواند تحولي جدي در عرصه كشاورزي و دامپروري كشور ايجاد كند، خاطرنشان كرد: نمونه كوچك «اتاقك رشد» در ابعاد 5×3×2 متر قادر است با استفاده از 100 كيلو بذر جو و مصرف 120 ليتر آب در هر روز، ماهانه 3 تن علوفه تازه توليد كند. از اين اتاقك با همين شيوه ماهانه 15 تن يونجه تازه قابل استحصال است.

اين مخترع با اشاره به اهميت حياتي اين قبيل سيستم‌ها در مناطق نامساعد جغرافيايي و فصول كم بارش به ويژه در هنگام بروز خشكسالي‌ها، تاكيد كرد: علوفه توليدي اتاقك رشد كه معادل مقدار محصول به دست آمده از چندين هكتار زمين كشاورزي است با وجود كاهش شديد زمان كاشت و برداشت و عدم استفاده از سموم و آفت كش‌ها از نظر مواد مغذي و ساير مشخصات تفاوتي با محصول برداشت شده از مزارع طبيعي ندارد.

وكيلي فرد در پايان با اشاره به روند طبيعي كاشت گياه يونجه كه به طور متوسط، 5 تا 6 سال قابل برداشت مي‌باشد اظهار داشت: «اتاقك افزايش رشد» همانند روش طبيعي قادر به حفظ ريشه‌ يونجه در مدت پنج سال و بهره‌برداري مستمر از آن مي‌باشد.

من تا بحال فکر ميکردم تنها خبرنگاران کيهان دارای اين استعداد خدادادی هستند اما با ديدن چند خبر از اين دست توسط خبرنگاران ايسنا فهميدم ايشان گوی سبقت را از تمام کيهان نويسان و طنز نويسان دنيا ربوده اند.

جهت اطلاع نمايشگاه اختراعات ژنو!!! چيزی است مثل مسابقه بين المللی بتن!! البته اين دو کاملا متفاوتند اما يک نقطه تشابه خيلی مهم دارند و آن اينکه از اين طريق دانشجويان زيادی ميتوانند از سربازی معاف شوند. برای کسانی که در ژنو زندگی ميکنند اين نمايشگاه  چيزی است در حد يک نمايشگاه از کاردستی هايی که جوانان ساخته اند و اميد ميرود شرکت های تجاری از آنها ايده بگيرند شايد بتوانند محصولات جديدی بر آن اساس بسازند. بزرگ کردن يک نمايشگاه اين چنينی در ايران مطمئنا مايه خوشحالی اهالی ژنو خواهد بود اما برای آنها مايه تعجب نيز هست که چرا اين نمايشگاه تا اين حد مورد توجه ايرانيان قرار گرفته که رييس جمهور ايران با شرکت کنندگان آن جلسه ميگذارد و مورد تفقدشان قرار ميدهد!

انتشار وسيع و گسترده ادعاهای يک فرد بدون تحقيق و اطمينان از صحت آن ادعا رسالت خبرگزاريهايی همچون ايسنا را خدشه دار ميکند. فراموش نکنيم که ايسنا در اين زمينه تنها نيست. يادتان هست از آن حافظ قران و جراح مغز و نفر اول کنکور که ساعت ها در تلويزيون با او مصاحبه شد و بعدا فهميدند هيچ کدام از اين ادعاها درست نبوده. يادتان هست از آن خبر ايسنا يا ايرنا که گفته بود مخترع ايرانی برای اولين بار در دنيا! هواپيما و هلی کوپتر را با هم ترکيب کرده است. يادتان هست که کيهان بين المللی نوشته بود رياضی دان ايرانی توانسته مساله تثليث زاويه را حل کند!

شايد بد نباشد به سايت اين هم ميهن رياضی دان به نام نامی استاد حسن دينبلی هم نگاهی بيندازيد تا نتيجه بگيريد از خطه خطه اين خاکِ سرچشمه هنر، هنرمند که هيچ، پيغمبرانی سر بر می آورد که معجزاتشان سرآمد علم روز دنياست. استاد حسن دينبلی علاوه بر تثليث زاويه ثابت کرده اند که عدد پی ۳.۱۴ نيست بلکه ۳.۱۵ است و تاکنون رياضی دانان دنيا ژاژ ميخاييده اند(درود بر حسنک وزير! و گرنه بايد از واژه بی تربيتی گ...ه ميخورده اند استفاده ميکردم). ايشان افاضات و کرامات ديگری هم دارند که تمامی اين افاضات که مايه مباهات ميهن ماست در کيهان بين المللی چاپ شده تا اقصی نقاط عالم از وجود چنين گوهرهايی باخبر شوند و خاک اين مرز پرگهر را توتيای ديدگان شان نمايند.

اصلا چرا دور برويم يک نگاهی به متقاضيان مسند رياست جمهوری کشور بيندازيد تا شير فهم شويد که در چه کشوری زندگی ميکنيم. اما يک نکته برای من هنوز حل نشده باقی مانده که شايد امير حسين وکيلی فرد جوابی برای آن داشته باشند و اينکه با وجود اين همه گاو (بلا نسبت خوانندگان محترم و محترمه) در کشورمان چه نيازی به ساختن گاو مصنوعی داريم!

 لينک خبر...

اين خبر اينقدر جالب بوده که مجتبی هم لينکش رو برام فرستاده تو کامنت های قبلی. تشکر مجتبی جان.

يه چيزی که يادم رفت بگم اينه که شرکت نستله سوييس خيلی خر تشريف داشتن اگه اين اختراع رو تو نمايشگاه ژنو ديده باشن و امير حسين خان رو ندزديده باشن!

/ 4 نظر / 82 بازدید
Nima Parsafar

سلام... وبلاگ جالبی داری. راستش من دنبال مقاله فارسي در مورد هوش مصنوعی می گشتم که اومدم تو سايت شما... اگه یکی دوتا مقاله مثلا ۴و۵ صفحه ای مرتبط با هم سراغ دارید لينکش رو برای من بذاريد... کمک بزرگی می کنيد ... ممنون

marjan

masoud koolak bood in,

danoosh vahdat

what is ur idea about this contest: www.iivc2005.org send email to me??? thanks lot.