AI

کنترل گله گاو

جاتون خالی هفته پیش برای شرکت در یک کارگاه  (workshop) با دو تا از بچه های آزمایشگاه رفته بودیم شهر نیس  فرانسه. یه جمع 20 نفره متشکل از حدود 10 الی 12 بیولوژیست و شیمیست و  بقیه هم از رباتیک.
حسابی خوش گذشت. بخصوص اینکه تمام هزینه سفر از طرف یک بنیاد علمی که وابسته به یکی از خانواده های پولدار فرانسه بود پرداخت میشد. میگفتن این خانواده یک شرکت نفتی دارند که قاعدتا باید وابسته یا شاید خود شرکت توتال فرانسه باشه. محدوده وسیعی به اندازه یک شهر بزرگ ، توی کوه، پوشیده از درختان جنگلی متعلق به این بنیاد بود. با خونه هایی شیک ولی دور از هم که برای رفت و آمد بینشون باید از ماشین استفاده میکردیم. روزای آخر دیگه داشتم مریض میشدم از بس غذاهای مختلف و خیلی سنگین به این شکم بیچاره ریخته بودیم.
موضوع کارگاه ارتباط بین رباتها و حیوانات بود. از جمله این پروژه ها که به نظرم جالب اومد پروژه ای بود که تو MIT داشت انجام میشد و اونهم در رابطه با حصار مجازی برای کنترل یک گله گاو بود! خود استادی که روی این موضوع کار میکرد به خاطر شرکت تو کنفرانس ICRA که همزمان با کارگاه ما تو اسپانیا برگزار میشد نتونسته بود بیاد و دانشجوش رو فرستاده بود. دانشجوش رشته کنترل خونده بود و در جریان کارگاه کلی باهم رفیق شدیم.
جریان از این قراره که اینا یه زنگوله درست کردن برای گاو ها که یه GPS توش داره به اضافه بورد بی سیم برای انتقال اطلاعات به یه سرور مرکزی و دو تا بلند گو که بتونن صدای سه بعدی تولیک کنند و یه کامپیوتر کوچولو.
حالا یه نفر که همون جناب چوپان! باشه از اتاق فرمان! یه حصار مجازی برای کامپیوتر رسم میکنه که آقای کامپیوتر حواست به این گاوهای ما باشه از این محدوده بیرون نرن تا ما یه چرت بزنیم.
هر وقت گاوی از اون محدوده رد بشه این سرور به کامپیوتر کوچولو فرمان میده که گاو رو برگردونه. اون هم با تنظیم جهت صدا، یه صدای سه بعدی از سگ گله تولید میکنه، جوری که گاو رو به راه راست! هدایت کنه.
بعد از ظهر هم که میخوان گاو ها رو برگردونه آغل این حصار مجازی رو حرکت میدن به سمت آغل و گاو ها رو کم کم هدایت میکنن به اون سمت.

راجع به بقیه پروژه ها هم بعدا صحبت میکنم.
فعلا سایت این پروژه رو ببینین...


 

/ 8 نظر / 22 بازدید
احسان

سلام آقای اسد پور در مورد رباتهای امدادگر یا مسیر یاب، یه سری اطلاعات میخام اپر آدرس سایتهای که به درد می خورند را دارید، لطف کنید تو یه پستتون معرفی کنید با تشکر

محمد امین عباس زاده

آقای اسد پور اولن بگم که وبلاگت خيلی عالی بود ؛ دومن اينکه همشو خوندم !‌ چون خيلی جالب و به درد بخور بود . من دارم يه ربات ميسازم ( از نوع امداد و آتش نشان) برای جشنوارهء خوارزمی که در صورت موفقيت ايشالا در مسابقات جهانی هم رتبه کسب ميکنه !‌‌(آرزو بر جوانان عيب نيست) ميخاستم کلن يه سری سايت در مورد ربات های آتش نشان و استاندارد ها و پيش فرض های عملکرديش برام بفرستی؛ضمنا من دانشجو نيستم ولی در سطح حرفی ای قسمت های مکانيک ربات رو کار کردم و يه طرح هايی هم تو سرم دارم؛به هر حال پيش پيش ازت تشکر ميکنم ؛به اميد موفقيت شما و همهء‌ايرانی ها در سر تا سر جهان.خدا حافظت باشه هم وطن عزيز :X

رامتین

سيد ! مدتی است چيزی ننوشتی ...

محمد امین عباس زاده

سلام آقای آسد پور.من لينک وبلاگ شما رو گذاشتم اميدوارم ما هم همين کار رو بکنيد.من هم در آينده در مورد رباتيک خواهم نوشت

fatemeh

سلام.من هميشه وبلاگتون رو می خونم و اميدوارم خودمم يه روز به جمع شما بپيوندم:dالبته در اينده کمی دور

mooerche

salam jalebe faghat dir update mishe va matalebe takhassosish kame mamnoon

مجتبي دهنادي

سلام مهندس آقا یه نظر راجع به این لینک بده: خیلی توپه به نظر من. البته شما باید نظر بدین http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-533895