AI

مرکز برنامه ریزی برای آینده در مغز

planning-center-in-brain.jpg

دانشمندان با تصویر برداری از مغز به سرنخی برای پی بردن به چگونگی خلق تصویر ذهنی که ما از آینده خود می سازیم، دست یافتند. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن می گویند یک نقطه خاص از مغز در هنگام فکر کردن در باره آینده فعال می شود. چنانچه این تحقیق به مراحل پیشرفته تری برسد می تواند به متخصصان برای درک آسیب های ناشی از ضربه، جراحت و بیماریها در این منطقه از مغز یاری رساند. این یافته ها با آسیب های مشخص شده در مغز بیمارانی که قابلیت تفکر در باره آینده را از دست داده اند، مطابقت می کند.

مغز همچنان تنها عضوی از بدن باقی مانده است که ناشناخته مانده است، اما استفاده ازتصویر برداری ام ار آی برای توضیح سازو کارآن در سالهای اخیر رواج یافته است. هنگامی که بیماران یا داوطلبان تحت تصویربرداری ام ار آی قرار می گیرند و از آنها درخواست می شود که فکر کنند یا بطرز خاصی تحرک داشته باشند، نقاط مشخصی از مغز در تصویر اسکن"روشن می شوند" که نشانگر افزایش فعالیت الکتریکی در این مناطق است. این شیوه تا بدانجا تکمیل شده است که دانشمندان با نگاه کردن به نقاط فعال شده در مغز، تقریبا می توانند بفهمند که بیماران درباره چه چیزی فکر می کنند.

تازه ترین پروژه در این زمینه بر تفکر منطقی که منحصر به انسان است، متمرکز شده است، قابلیت خلق تصور ذهنی از رخدادهای که هنوز به وقوع نپیوسته اند. پژوهشگران 21 داوطلب را مورد ام آر ای قرار دادند و نتایج اسکن مغز آنها را در زمانی که از آنها خواسته شده بود به طور محض رخدادهای مربوط به آینده را در ذهن خود مجسم کنند و زمانی که گذشته را به خاطر می آوردند، را با یکدیگر مقایسه کردند.

فعال شدن مغز

نتایج این مقایسه به وضوح نشانگر تفاوت بین تفکر درباره جشن تولدی که سپری شده بود و جشن تولدی که در آینده رخ خواهد داد، بود. بطور خاص، وقتی به آینده فکر می کنیم، سه بخش خاص از مغز فعال می شوند: کرتکس جانبی چپ ، پریسنوس چپ و بخش راست عقب مخچه.
این بخش های مغز در حال حاضر به عنوان بخش هایی که در هنگام تصور ذهنی از تحرک بدنی فعال می شوند، شناخته می شوند، بدین معنا که وقتی مغز درباره آینده فکر می کند، فعالیت ها و تحرکاتی در این بخش ها رخ می دهد.

نمونه دیگری از این مورد مربوط به تحقیق دیگری است که نشانگر فعال شدن بخش های مشابه ای از مغز درزمان حرکت دادن بازو و وقتی بود که از داوطلبان خواسته شد تا درباره بازی کردن بیس بال فکر کنند.

نتایج این آزمایش ها با سایر مطالعات مربوط به بیمارانی که از آسیب مغزی در همین مناطق رنج می برند و دیگر قادر به تفکر در باره رخدادهای آتی نیستند، همخوانی دارد. پژوهشگران درباره این مطالعه نوشته اند: "شاید یکی از مهم ترین توانایی های سازگاری ذهن بشر، قابلیت رفتار اصولی در پیش بینی پیامدهای آتی باشد. بخش مهمی از تفکرات روزانه ما وابسته به قابلیت تصور کردن وضعیت خودمان در رخدادهای آتی است."

بهر روی، این پژوهشگران بطرز آشکاری تاکید کرده اند که تحقیقات آتی برای درک دقیق تر سازوکار مغز در هنگام تفکر در باره آینده ، ضروری است.


منبع بی بی سی فارسی...
توضیح: من خودم از کپی کردن مطالب حتی با وجود لینک دادن به مرجع خوشم نمیاد. اما به دلیل فیلتر شدن سایت هایی مثل بی بی سی فارسی مجبورم کل اون رو کپی کنم.

/ 10 نظر / 55 بازدید
saeedtz

میدونم تو ایران کارای گروهی اصلا جانیفتاده ولی شما که خارج از کشور مشغول به تحصیلین بهم بگین منی که دارم ریاضی میخونم به نظرتون برم به سمتی که تو زمینه ریاضیات هوش مصنوعی و رباتیک کار کنم یا نه وقتمو تلف نکنم و بچسبم به همون جبر و آنالیز خودمون چون کاری نمیتونم تو زمینه های کامپیوتری انجام بدم البته میدونم تو مقاطع بالاتر این خودم دانشجوه که باید قابلیتاشو نشون بده و تو زمینه مورد علاقش کار کنه ولی در مجموع فقط میخوام بدونم یه دکترای هوش مصنوعی یا رباتیک به چه سطحی از ریاضیات نیاز داره و آیا مثلا یه دکترای ریاضی میتونه کمکی بهش بکنه یا نه.میدونم سرتون خیلی شولوغه و فرصت ندارین جواب خیلی مفصلی بدین ولی خب آرزو بر جوانان عیب نیست!!! منتظرم با تشکر بای!!!

saeedtz

سلام بی مقدمه میرم سر اصل مطلب. دقیقا نمیدونم تز دکتراتون در چه زمینه ایه ولی مطمئنم مرتبط با هوش مصنوعی و رباتیکه.من خودم عاشق این دو رشته ام ولی متاسفانه یا خوشبختانه رشته خودم ریاضیه(فعلا مقطع لیسانس) و اردیبهشت سال آینده باید گرایش خودم رو واسه فوق لیسانس مشخص کنم.میخواستم ازتون خواهش کنم بهم بگین شما به عنوان کسی که اطلاعات کاملی در زمینه های هوش مصنوعی و رباتیک دارین تو مقطع دکترا یا حتی کارشناسی ارشد چه بخشهایی از ریاضیات در رشته های هوش مصنوعی و رباتیک کاربرد داره و اصولا شما تو پروژه های گروهیتون یه تحصیل کرده ریاضی در کنارتون دارین یا اصلا وجود همچین کسی فایده ای داره یا نه چون تا جایی که میدونم تو زمینه ساخت ربات کارهای مرتبط با الکترونیک و مکانیک رو هم خود بچه های کانپیوتر انجام میدن چه برسه به کارای ریاضیش!!!

saeedtz

يه دوستام گفت سوالاتو ليست ميکردی بنده خدا بتونه قشنگ حوابتو بده لذا سوالامو ليست ميکنم!!!

saeedtz

۱- میخواستم ازتون خواهش کنم بهم بگین شما به عنوان کسی که اطلاعات کاملی در زمینه های هوش مصنوعی و رباتیک دارین تو مقطع دکترا یا حتی کارشناسی ارشد چه بخشهایی از ریاضیات در رشته های هوش مصنوعی و رباتیک کاربرد داره ۲- اصولا شما تو پروژه های گروهیتون یه تحصیل کرده ریاضی در کنارتون دارین یا اصلا وجود همچین کسی فایده ای داره یا نه چون تا جایی که میدونم تو زمینه ساخت ربات کارهای مرتبط با الکترونیک و مکانیک رو هم خود بچه های کانپیوتر انجام میدن چه برسه به کارای ریاضیش!!!

saeedtz

ببخشيد که وقتتونو گرفتم بای!!!

saeedtz

۳- میدونم تو ایران کارای گروهی اصلا جانیفتاده ولی شما که خارج از کشور مشغول به تحصیلین بهم بگین منی که دارم ریاضی میخونم به نظرتون برم به سمتی که تو زمینه ریاضیات هوش مصنوعی و رباتیک کار کنم یا نه وقتمو تلف نکنم و بچسبم به همون جبر و آنالیز خودمون چون کاری نمیتونم تو زمینه های کامپیوتری انجام بدم ۴- در مجموع فقط میخوام بدونم یه دکترای هوش مصنوعی یا رباتیک به چه سطحی از ریاضیات نیاز داره و آیا مثلا یه دکترای ریاضی میتونه کمکی بهش بکنه یا نه

مسعود

سعید جان! هوش مصنوعی هم مثل خیلی از دکتراها نیاز زیادی به دانستن ریاضی داره. به همین دلیل کسانی که ریاضی شون قویه خیلی تو این زمینه موفق میشن. البته اگر رشته تون فیزیک بود که دیگه عالی میشد. چون فیزیکی ها نه تنها ریاضی شون خوبه که درک درستی از پدیده های فیزیکی هم دارند. اکثر اساتیدی که اینجا برای خودشون آزمایشگاه دارن فارغ التحصیل رشته فیزیکند. منجمله استاد خود من. شما اگه یاد بگیرین چجوری از کمک دیگران استفاده کنین نیازی ندارین که تو همه رشته ای وارد باشین. اصلا همچین چیزی غیر ممکنه.

saeedtz

ولی من متوجه نشدم چی کار بايد بکنم در واقع ما تو مقطع فوق تو بخش رياضی محض گرايشهای جبر هندسه آناليز رياضی گراف و معدلات دیفرانسیل داريم و تو زمينه رياضی کاربردی گرايشهای آناليز عددی و تحقيق در عمليات من الان نميدونم تو کدوم گرايش وارد بايد بشم!!!

ميثم عشقی

سلام عيد قربان وقدير رو پساپس به شما تبريک ميگم دهه محرم رو پيشاپيش به شما تسليت ميگم عيد نوروز رو پيشاپيش به شما تبريک ميگم بای

آن قسمت از مغز که فعال می شود اسم بخصوصي دارد کاش می شد اسمش را هم بنويسيد . در ضمن به نظر من ذکر نام منبع حتی با کپی کامل مطلب ارزشش آن قدر زیاد است که مطالب وبلاگتون را پرطرف دار کرده