AI

کشف مرکز اعتیاد در مغز

insula.jpg


یک گروه از پژوهشگران به مجله ساینیس گفته اند که به نظر می رسد منطقه خاصی از ناحیه آسیب دیده که "اینسولا" خوانده می شود، مرکز تمایل به سیگار کشیدن است. مردی که روزانه 40 سیگار می کشید، بلافاصله پس از آنکه ناحیه اینسولا در مغزش در اثر سکته مغزی آسیب دید، این عادت را ترک کرد. به این ترتیب آنها پیشنهاد می کنند که جراحی در این منطقه از مغز ممکن است بتواند این اعتیاد را از بین ببرد.

آنتوان بچارا، از دانشگاه های کالیفرنیای جنوبی و ایوا که نویسنده اصلی این گزارش تحقیقی است هشدار می دهد که "اینسولا همچنین در برگیرنده کارکردهای معمول بسیاری در زندگی روزمره نیز هست، به همین دلیل ما می خواهیم مطمئن شویم که تنها در کارکردهایی مربوط به توقف عادات بد مانند سیگار کشیدن مداخله کنیم ."

در سالهای اخیر، پزشکان از "جراحی اعصاب کارکردی" برای ایجاد آسیب های عمدی در مناطق کاملا مشخص شده ای از مغز استفاده کرده اند تا بیمار را از درد و یا تومورهای اختلال پارکینسونز برهانند و یا همچنین افسردگی بالینی را درمان کنند.

تمایل

اینسولا، اطلاعاتی از سایر نقاط بدن دریافت می کند و تصور می شود که به تببین این علائم به چیزی که احساس می شود، مانند گرسنگی، درد و یا تمایل، کمک می کند. گروه دکتر بچارا، 69سیگاری را که دارای آسیب مغزی بودند را مورد بررسی قرار دادند که 19 نفر از آنها از آسیب در ناحیه اینسولا رنج می بردند. 13 نفر از آنها سیگار را ترک کرده بودند و دیگرهیچ تمایل دیگری به آن ندارند.

درمان با جراحی؟

پژوهشگران نمی دانند که چرا شش نفر دیگر نتوانسته اند سیگار را ترک کنند. پرفسور پال ماتئوس، یک متخصص در عصب شناسی از دانشگاه آکسفورد و کالج سلطنتی لندن می گوید: "مشکل مردم برای ترک سیگار، تمایل و اشتیاق به سیگار و سیگار کشیدن است ." وی اضافه می کند که "مهمترین یافته مشخص این مطالعه آن بوده است که آسیب در یک منطقه مشخصی از مغز می تواند این تمایل را از میان ببرد." این متخصص عصب شناسی می گوید اکنون ما با این پرسش روبرو هستیم که آیا می توان سیگار کشیدن را با جراحی درمان کرد؟

منبع بی بی سی فارسی...

/ 5 نظر / 5 بازدید
مهيار

سلام وبلاگ زيبايی داری اميدوارم که روز به روز بهتر هم بشود.منم يه وبلاگ دارم که اگه تشريف بياری خوشحال ميشم با آرزوی روزهايی پر از نشاط موفقيت و ثروت برای شما

آرمان

با سلام و با آرزوی موفقیت برای شما امیدوارم پس از مطالعه وبلاگ اعتیاد ویرانگر و آشنا شدن با اهداف آن ما را با نظرات خود در این راه یاری رسانید با تشکر

آرمان

با سلام و با آرزوی موفقیت برای شما امیدوارم پس از مطالعه وبلاگ اعتیاد ویرانگر و آشنا شدن با اهداف آن ما را با نظرات خود در این راه یاری رسانید با تشکر

محمد

محمد

دوستتون دارم