AI

هيئت چهارده معصوم

 

حدود ده سال پیش سال ۷۳ توی خوابگاه طرشت ۳ شریف بودم. یادمه تاسوعا عاشورا بود، یه خورده هم هوا رو به گرمی رفته بود. اولین سالی بود که تاسوعا عاشورا رو تهران بودم و نمیدونستم که این دو روز همه مغازه ها بسته میشه. بقیه بچه های هم اتاقی هم یادشون نبود چیز میز بگیرن.

اون موقع بوفه خوابگاه هنوز راه نیفتاده بود و علی آقایی در کار نبود. تمام مواد غذایی که داشتیم روز تاسوعا تموم شد. صبح عاشورا تا به خودمون اومدیم دیدیم هیچی برای خوردن نداریم. حتی یه دونه نون هم نبود. اتاق بغل هم که هم بالکنی ما بودن هیچی برای خوردن نداشتن. شده بود عاشورای واقعی. موندیم هفت هشت دانشجوی گشنه.

هیچ کدوم هم اهل این نبودیم که بریم از هیئت ها غذا بگیریم. یعنی از یه طرف آشنا نبودیم با هیئت ها و رومون نمیشد و از طرف دیگه چون روز تعطیل بود تا لنگ ظهر خوابیده بودیم و ساعت یک بعد از ظهر بود که فهمیدیم ناهار نداریم که اون موقع هم هیئت ها غذاشون تموم شده بود.

تنها چیزی که به فکرمون رسید یخچال های توی راهرو ها بود. تا حالا اين کار رو نکرده بوديم ولی گشنگی بود کاريش نميشد کرد. همه رو سر زدیم. دیدیم گرسنگان قبل از ما همه چی رو درو کرده بودن. میوه ها، مربا ها، تن ماهی ها، تخم مرغها همه ناپدید شده بود. حتی طبقه چهارم که مال فوق لیسانس ها بود و به دلیل دزدی کمتر یخچال ها رنگ و روش بهتر بود هم هیچی نداشت. توی یکی از یخچال ها یه کمی ماست بود اون رو برداشتیم. یه تیکه نون باگت هم مال چند هفته پیش بین نون های کپک زده، سالم مونده بود، ولی عین تخته خشک شده بود. هفت هشت نفری با اشتهای تمام خوردیم ولی بعدش بیشتر گشنمون شد و قار و قور شکممون شروع شد.

تنها چیز قابل خوردنی که مونده بود چای بود. اونهم از نوع چای پشکل نشان یا دومشت نشان خوابگاه(یعنی باید دو مشت چای میریختی تو کتری تا رنگ میگرفت). چای دم کردیم و خوردیم. قار و قور شکممون بیشتر شد.

ساعت پنج و نیم شد یه دفعه بلندگوی خوابگاه اعلام کرد دانشجوهایی که ناهار نخوردن بیان نمازخونه ناهار بخورن!!! برای ما انگار معجزه شده بود. ساعت پنج بعد از ظهر گشنه باشی بعد تو بلندگو اونم تو خوابگاه صدات بزنن بیا ناهار بخور! سریع دمپایی های تا به تای خوابگاه رو پوشیدیم و پریدیم نمازخونه. دیدیم بعله هیئت خوابگاه که اسمش هیئت چهارده معصوم بود رفته بودن سینه زنی و عزاداری شمال تهران تازه برگشته بودن. میخواستن ناهار بخورن. غذا زیاد داشتن بقیه دانشجوها رو هم به فیض رسوندن. جاتون خالی چقدر خوشمزه بود و چقدر چسبید غذاشون!!

راستی اون موقع یه مداح داشتن به اسم احمد عباسی. وقتی من اومدم بچه های نسل های قبل از من میگفتن اونجا بوده. بعدش هم که ما رفتیم شنیدم کارت دانشجویی اش رو یه ده سالی عوض کرده بودن شده بود هم ورودی ما هفتاد و دویی. هنوز هم مثل اینکه میخونه؟ کارش هم خوب گرفته و رقیب حاج منصور شده؟ البته از حق نگذریم صداش بهتر از حاج منصور بود.

/ 21 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
saeed stzcd

اوه اوه اوه!!!آقا يه دنيا شرمنده حالا که نگاه ميکنم ميبينم اول کار بجای آقا مسعود گل یه چیز دیگه نوشتم!!!يه دنيا معذرت!!!راستی به اون استادتون که نمره ها رو پشت شيشه ای که رو به حياط بود زده بود سلام برسون!!!هر چند ده سال گذشته!!!منتظرما!!!

nazanin

سلام من وبلاگتونو از طريق سايت زهرا پيدا کردم خيلی خوشم اومد چرا به روزش نميکنيد

saeed stzcd

سلام ببين گفتم هر روز سر ميزنم!!!هنوز منتظر جوابم آقا مسعود گل!!!راستی مباحث درس نظریه زبانها و ماشينها چيه؟!!!ممنون بای!!!

masoud

سعيد جان همونجور که تو وبلاگ نوشتم من الان يه هفته است محل کارم نيستم دو سه روز ديگه برميگردم بهت جواب ميدم

محمدرضا

سلام مسعود میبینم که بین المللی شدی و مشاوره کنکور میدی :) به هر حال به این آقا سعید پر انرژی که داره زحمت میکشه بگم که تمام این چیزهایی که گفتی خیلی ساده بهش میرسی و اصلا آرزوی دور و دراز نیست. فقط چیزی که باید دقت کنی اینه که تلاشت را تا آخر ادامه بدی و وسطاش نزنی جاده خاکی. البته مطمئن باش که خاکی هم میری ولی بعد باید دوباره بیای توی راه. اگر یکسال خوب خوب تلاش کنی و مفهومی درس بخونی فکر نمیکنم که خیلی به مشکلی بخوری. در ضمن برای خارج رفتن هم چند پیش نیاز به همراه یک شانس میخواد. الان فقط به معدل فکر کن و سعی کن یک دانشگاه خوب برای فوق قبول بشی. اگه جدی باشی خیلی سخت نیست که دانشگاهی مثل شریف و تهران قبول بشی. خیلی جای دور از دسترسی نیست. برای امیدواریت بگم که هم اتاقی من توی شریف یک دانشجوی فوق لیسانس بود که لیسانس دانشگاه آزاد نجف آباد را داشت و خیلی کار سختی نیست. موفق باشی.

nazanin

شما هميشه اين قدر دو دريد ( مزاح)

محمد رضا

مسعود کجایی سعید پاشنه در را کند :) ، آقا سعید من متأسفانه اهل چت و این حرفها نیستم و میدانم که نا امیدت میکنم فقط از سایت مسعود خوشم میاد گاهی سر میزنم چون خاطرات را هم علاوه بر مطالب آموزنده زنده میکند ولی مسعود وظیفه اش است که جوابت را بدهد :)) خودش وبلاگ زده خودش هم handle کند دیگه.

يك نفر ديگر

بابا يه کم صبر داشته باشيد ديگه! مسعود مسافرت رفته و امروز و فردا بر می‌گرده. نمی‌گم کجا رفته ولی خودش که برگشت حتما گزارش ميده!

مسعود

سلام سعيد جان از اینکه جوابت با تاخیر یه هفته ای همراه شد ببخشید. ولی خب دوستم محمد رضا جواب کاملی بهت داده و کار من رو راحت کرده. اصولا هر کاری که بخوای انجام بدی امکان پذیره. یه ضرب المثل معروف هست که میگه اگه یه فلج مادرزاد قهرمان دو میدانی نشه مقصر خودشه. این کاری که تو میخوای انجام بدی چیزی نیست که تو برای اولین بار بخوای انجامش بدی. خیلی ها مثل تو بودن و تونستن.

مسعود

اصولا برای اینکه بتونی حتی رتبه اول کنکور فوق بشی کافیه درصدهای کنکورت از پنجاه بالاتر باشه. به همین راحتی. یعنی اولا تعداد رقیبات به نسبت کنکور سراسری خیلی کمتره و بعدش خیلی از رقیبای جدی اصلا به ادامه تحصیل در ایران فکر نمیکنن. و تازه خیلی های دیگه ترجیح میدن فوق رو در دانشگاهی غیر از دانشگاه لیسانسشون ادامه بدن. دانشگاه صنعتی اصفهان یا شریف جایی نیستن که دانشجویان لیسانسش خیلی علاقه ای به موندن در اونجا و ادامه تحصیل برای فوق داشته باشن. یعنی محیط دانشگاه خیلی دل دانشجو رو میزنه و ترجیح میده در دانشگاه هایی ادامه تحصیل بده که رفتار کارمندا و استادا به آدمیت نزدیک تر باشه!!! تعجب نکن. در مورد بورسیه اینور کافیه معدلت خوب باشه و مقاله داشته باشی به اضافه یه خورده شانس. توی جایی که من درس میخونم از دانشگاه آزاد زاهدان هم دانشجو گرفتن. راستشو بخواین برای اینجا دانشگاه شریف و علی اباد کتول یکیه. مگر اینکه پروفسوری که رزومه شما رو میبینه قبلا دانشجوی خوبی از ایران داشته و تو دهنش سابقه خوبی از اون دانشگاه متصور باشه. برات ارزوی موفقیت میکنم.