AI

جبر و اختیار

phineas-gage-death-mask.jpg

اخیرا مقاله ای در اکونومیست چاپ شده که نتیجه آخرین پژوهش های عصب شناسی رفتاری و تاثیر آن بر تفکر اختیار انسانی را نشان میدهد. این مقاله موردی را معرفی می کند که یک تومور مغزی باعث بروز نوع خاصی از بیماری پدوفیلی (بچه بازی) شده است. بیمار بعد از برداشتن این تومور به حالت عادی برگشته، اما با رشد دوباره این غده، بیماری پدوفیلی نیز دوباره ظاهر شده است.
یک مقاله دیگر نیز قبلا موردی شبیه این را نشان داده است. فردی به نام فینیس گَیج (که سرکارگر یک شرکت خط آهن بوده و در حال حاضر برای دانشمندان علوم عصبی فرد مشهوری شده است) بعد از برخورد یک میله آهنی و فرو رفتن آن در قسمت جلویی مغزش با تغییرات شدید رفتاری مواجه می شود.
این مقالات نشان میدهد درک ما از مکانیزم تصمیم گیری و اختیار در انسان بسیار ناچیز است. با پژوهش های جدید علوم عصبی امید می رود این معما پله به پله حل شود.

/ 3 نظر / 26 بازدید
محمد غلامی

سلام بلاگت قشنگه و اطلاعات جالبی داره . دستت درد نکنه . در ضمن تعدادی موتور براشلس (brushless) موجود است که ساخت آمریکاست . در چند وات مختلف است اگر کسی احتیاج داره email بزنه خدانگهدار

Rouzbeh.A

خيلی جالب بود! آدم وقتی اينارو می خونه ديگه به همه چيز شک می کنه.حس می کنه فقط یه بازیچه س!. راستی منباء کجاست؟ ويکيپديا؟

سارا مهرآور

تا حالا شده بهت بگن یک هفته وقت داری تا ته اختراع کنی؟ من عضو انجمن علمی دانش آموزان نخبه ام و یک ماه وقت دارم تا یک اختراع انجام بدم خواهش می کنم کمکم کن.