AI

جراحی از راه دور

چند روز پيش سی ان ان يه برنامه داشت راجع به جراحی از راه دور. دکتر مهران انوری جراح ايرانی مقيم کانادا در حال رهبری يک گروه جراح در بيمارستانی دور از محل زندگی وی بود.

به دليل گستردگی کشور کانادا و زندگی تعداد زيادی از مردم در مناطق دور افتاده، استفاده از تجارب و مهارت پزشک ها و جراحان متخصص در جراحی های مهم تنها در صورت حضور فيزيکی آن جراحان و پزشکان امکان داشته است.

اما با ابداع دو سيستم پايش از راه دور (Telemonitoring) و جراحی از راه دور (Telesurgery) نه تنها حضور فيزيکی جراحان بر بالين بيمار الزامی نيست بلکه جراح ميتواند به کمک يک سيستم رباتيکی که حس گر هايش در محل حضور جراح و عمل گر هايش در محل بيمار قرار دارند عمل جراحی را از راه دور بر روی بدن بيمار انجام دهد.

لينک به سايت دکتر انوری...

/ 11 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پدرام

من تعجبم شماها را كي تو پرشين بلاگ راه داده . آخه اين آشغال هم شد وب لاگ . اگه خواستي چيزي ياد بگيري بيا وب‌لاگ منو ببين . هم محتوا داره هم قشنگه

Mazda

سلام، من در جواب مطلب چند روز پيشتان در مورد روبوکاپ می‌نويسم. به بسياری از قسمتهای مطلبتان ميشود جواب داد. اما تنها می‌خواهم به توهينی که کرده بوديد (باور کنین یکی از این تیم ها استایل مقاله نویسی رو هم بلد نیستن، ... ) جواب بدهم. من ۲-۳ سال پيش تا ۳ سال قبلترش عضو يکی از همين تيمهای بی‌ارزش بودم، اگر علاقه‌منديد يک مقاله از کارهای تيممان (یا تیمهای دیگر) را برايتان بفرستم تا شما که خدای دو عالم و پدر علم روباتيک ايران هستيد قضاوت کنيد که آيا استايلش درست است يا خير!!!

rahgozar

من برخلاف مزدا برداشتم این نبود که مسعود به کسی توهین کرده. به نظر من این واقعیتی است که سروصدا و تبلیغاتی که در ایران در مورد روبوکاپ و مسابقات مشابه میشود خیلی از واقعیت بدور است و باعث ایجاد حرکت‌های مخربی در دانشکده‌های مختلف شده که بجای بها دادن به کارهای واقعی علمی و حل مشکلات تئوریک/کاربردی بیش از حد به قضیه برنده شدن در مسابقات این تیپی پرداخته بشه. قبول، روبوکاپ و امثال آن جالب و بامزه هستند ولی تمام روباتیک نیستند. خودتان قضاوت کنید که دانشکده‌های مختلف چقدر در مورد روبوکاپ و امثال آن سرمایه‌گذاری (وقت، امکانات، دانشجو و استاد) می‌کنند و چقدر در مورد مسایل دیگر و آیا واقعا تناسبی بین اهمیت اکادمیک/عملی این مسابقات و میزان سرمایه‌گذاری‌ها هست یا نه. در مورد مقاله هم، تا جایی که من می‌دونم مسعود خودش هم زمانی عضو این تیم‌های روباتیکی بوده و وضعیتش با مزدا خیلی فرقی نمی‌کنه.

Mazda

رهگذر جان، حرفهای شما همه درست. من خودم در مصاحبه‌هایی که آن زمانها ازم چاپ یا پخش شد، بارها از بزرگ کردنهای اضافی انتقاد کردم. اين نکته که فعاليتهای روبوکاپ در ايران آفتهايی داره، کاملا صحيح است و برخی از حرفهايی هم که نويسنده اين بلاگ زده هم صحيح است. اما همه اينها دليل نمي‌شود که ايشان خود را بزرگ دنيا فرض کرده و تئوری کلی بدهند که: "این همه تیمی که سال هاست دارن به اسم ایران تو این مسابقات شرکت میکنن چه گلی به علم این مملکت زده اند؟ باور کنین یکی از این تیم ها استایل مقاله نویسی رو هم بلد نیستن، چه برسه به اینکه تئوری از تو مقالاتشون در بیاد." اگر اسم اين حرف ايشان را توهين نمی‌گذاريد، پس نامش چيست؟ مزخرف گويی؟

مسعود

مزدا جان من این حرف رو از روی باد معده نمیزنم. این حرف رو به این دلیل میزنم که مقالات چاپ شده در روبوکاپ (البته با تم یادگیری) رو تک به تک خوندم چون برای تزم نیاز داشته ام بهشون. و دست آخر فهمیدم اکثرشون کار جدی نکردن تو این زمینه. این ایرادیه که خود استادایی که تو این زمینه فعالیت میکنن هم بهش وارد میکنن. من میتونم بطور جدی ادعا کنم از تمام مقالاتی که در زمینه روبوکاپ چاپ شده در دنیا حتی 10 درصدش هم ارزش تئوریک نداره. حتی تز دکترای استاد خودت پیتر استون یک تز عملیه. تئوری جدی توش وجود نداره. حرف من اینه که مقالات روبوکاپ مقالات عملی هستند تا مقالات تئوریک.

Mazda

سلام، نکند اين تصور را داريد که همه کارها بايد تئوری باشد؟ همه برن تو تاکسی دامين تئوری غیر عملی ارائه کنن؟ به هر حال کار پیتر انقدر ارزش داشته است که در یکی از ۵ دانشگاه برتر هوش مصنوعی دنیا استاد بشود، یکی از مهمترین فلوشیپ‌های ساینس (sloan) را بگیرد، تو این سن جنرال چیر aamas بشود و ... اما اينکه سر اين موضوع که تئوری ارزشش بيشتر است تا کارهای عملی، می‌توان بحث کرد. می‌توان سر اين موضوع بحث کنيم که اصلا روبوکاپ به درد می‌خورد يا نه. حتی ميتوانيم سر اين موضوع که کارهای شخص من خوب است يا نه، يا استايل نگارش بلدم يا نه يا خيلی چيزهای ديگر با هم بحث کنيم. اما کاری که به نظرم انجامش درست نمی‌باشد، اين است که شما می‌ايی به کل آدمهايی که در روبوکاپ بوده‌اند یا هستند توهين ميکنی ... (جمله‌اش را دو بار کپی کردم در کامنت)... دو نکته جدا هم بگم، در دانشگاه ما تا قبل از پروپوزال، دانشجو‌ها استاد رسمی ندارند. گرچه من انشاالله با پيتر ادامه خواهم داد. نکته ديگر هم، يادگيری تا وقتی در دومينهای اسباب بازی، يا من در آوردی ، است به جايی نمی‌رسد!

Tander

لطفا اسم فنی صحيح اون کنترلی که در دست آقای جراح است را (از نظر اصطلاحات فنی رباتيک) بگوييد.

yasi

mesle in ke inja dava hast!man chn toye dava nistam nazari nemidam,vali ba dava ham in chiza hal nmishe,ba tohmat zadan be hamdige,hadeaghal hamin ke man khodam in akhbaro mikhonam ye chize jadid yad migiram,mamnoon va movafagh bashid