AI

من نخبه هستم پس هستم

nokhbeh.jpg


خواهش میکنم خبر زیر را با دقت بخوانید. لازم به ذکر است که مطالب زیر خبر است، طنز نیست:

دكتراي افتخاري يونسكو به شهين قرباني جوان‌ترين نخبه جهان در سال 2006 اعطا شد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي تفكر، شهين قرباني 17 ساله، دانشجوي رشته پزشكي، عضو آكادمي نخبگان ايران و از سوي يونسكو به دريافت دكتراي افتخاري نائل شده است.
وي داراي چهار مدال پزشكي از سوئیس!، سه مدال بيوتكنولوژي! براي نخستين بار در تاريخ آسيا از مالزي، كاپ بزرگ نابغه‌هاي جهان! و كاپ المپياد پزشكي! اروپاست.
‌قرباني هم‌چنين داراي دكتراي افتخاري علوم روسیه! و علوم هوافضا!، نامزد جشنواره هسته‌اي پزشكي روسیه! و دو دوره جزو پژوهشگران برتر سال ايران بوده است.

وي داراي طرحي در زمينه پايلوت 12 ايستگاه فضايي جهان در ژنو است كه با فروش طرح خود به ناسا به شدت مخالفت كرده است.
در مراسمي كه با حضور شخصيت‌هاي علمي و پژوهشي برگزار شد، علاوه بر شهين قرباني از 25 دانش‌آموز خلاق و مبتكر محلات تهران در نخستين جشنواره ما مي‌توانيم نيز تقدير و تجليل به عمل آمد.
در مراسم اختتاميه نخستين جشنواره‌ ما مي‌توانيم كه از سوي فرهنگسراي تفكر برگزار شد، اكبر بختياري‌ دبير جشنواره و رئيس فرهنگسراي تفكر گفت: آبان امسال با هدف شناسايي دانش‌آموزان خلاق و نوآور محلات تهران و تلاش براي افزايش روحيه خودباوري در نسل جوان ايراني نخستين جشنواره دانش‌آموزي ما مي‌توانيم با انتشار فراخواني كليد خورد.
وي افزود: طي 2 ماه با همكاري مراكز و مؤسسات علمي، پژوهشي و دانش‌آموزي از جلمه اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان، سازمان بسيج دانش‌آموزي، سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان و مؤسسه علمي آموزشي علامه طباطبايی قريب به 700 تن از دانش‌آموزان پرتلاش محلات پايتخت در عرصه دانش و پژوهش شناسايي شدند و سپس كار ارزيابي و داوري آثار و سوابق علمي و پژوهشي دانش‌آموزان آغاز شد.
بختياري اظهار داشت: براساس معيارها و شاخص‌هاي متنوع از جمله كيفيت و كميت فعاليت‌هاي پژوهشي، سوابق علمي، خلاقيت و نوآوري، كاربردي بودن آثار و ابتكارات، استعلام از مراكز علمي، پژوهشي و دانش‌آموزي و با تأكيد بر پوشش و پراكندگي موضوعي 25 دانش‌آموز به مرحله نهايي جشنواره راه يافتند.
اجراي موسيقي و نمايش با رويكرد ملي و حماسي از ديگر برنامه‌هاي مراسم اختتاميه نخستين جشنواره ما مي‌توانيم بود.

در حاشيه اين مراسم شهين قرباني، جوانترين نابغه جهان در سال 2006 به خبرنگاران گفت: در هيچ شرايطي ايده‌ها و طرح‌هاي خود را به بيگانگان نمي‌فروشم زيرا شعار من اين است كه ما برآنيم كه بمانيم و آروزيم اين است كه هميشه ايراني سربلند و پيروز داشته باشيم.

منبع بازتاب...

1- اینه. ما اینیم. ایرانی ها همیشه نخبه بوده اند از چند هزار سال پیش تا الان. درسته نون برای خوردن نداریم ولی نخبه که هستیم تا چش دنیا در بیاد.

2- از پسرانی که هنوز مشکل سربازی شان حل نشده خواهشمند است خود را به آکادمی نخبگان ایران معرفی کنند. شما باید ثابت کنید در یک موضوع از بقیه آدم های دنیا سر هستید. اگر بتوانید طرحی بدهید که ناسا به دنبال دزدیدنش باشد ولی شما به خاطر عرق ملی راضی نمیشوید دیگر نور علی نور است. پز سیاسی اش مال ما، معافیت سربازی اش مال شما.

3- دروغ هر چه بزرگ تر باشد باور کردنش راحت تر میشود: کسی که مدال پزشکی داشته باشد، در بیوتکنولوژی سر باشد، در علوم، دکترای افتخاری داشته باشد، در هوافضا هم کولاک کند، در پزشکی هسته ای هم جولان بدهد محال است نابغه نباشد.

تو این چند سالی که سوییس بوده ام هرگز چیزی راجع به مدال پزشکی نشنیده ام چه برسد به اینکه یک ایرانی چهار بار این مدال را برده باشد! باور کنید اینجا اصلا نمیدونن المپیاد یعنی چی. اینجا اصلا چیزی به اسم شاگرد اول ندارند. اینجا هیچ کس از معدل درسی کسی دیگه خبر نداره.

راستش را بخواهید کشور سوییس اصلا پزشکی و رشته های مربوط به پزشکی ایران را قبول ندارد. هیچ فرد غیر سوییسی هم نمیتواند در رشته های پزشکی اینجا تحصیل کند. یعنی شما قبل از نشستن سر کلاس پزشکی باید امتحان زبان و تاریخ و فرهنگ سوییس را پشت سر گذاشته باشید و سوییسی کامل شده باشید. علی الخصوص انواع پنیر های سوییسی! را بشناسید (شوخی نمیکنم به خدا). حالا بیان مدال پزشکی بدن به یه ایرانی!

نکته دیگه اینکه اینجا هر سال هزاران موسسه و دانشگاه به عناوین مختلف به تز ها و پروژه های برگزیده خودشون جوایزی میدن که اینجوری کمک بشه به علم کشورشون و اینکه اگه کسی طرحی داشته باشه که ارزش علمی داره بتونه اون رو گسترش بده. تو همین دانشگاه ما، یه چیزی در حدود صد تا جایزه دارن. حتی برای پروژه های ترم دانشجو ها هم جایزه میدن. حالا هر کدوم از این برگزیده ها اگه بیان خودشون رو به عنوان نخبه به ملت معرفی کنن چی میشه؟

باور کنید من نمایشگاه اختراعات! ژنو رو هم از اخبار ایران شنیدم، با وجود اینکه تا ژنو فقط نیم ساعت فاصله داریم و هر روز هم روزنامه های اینجا رو میخونم. بعد که دنبالش رو گرفتم دیدم تو یکی از روزنامه های اینجا یه خبر کوچولو هست از این نمایشگاه. مثل صدها نمایشگاهی که هر سال برگزار میشه برای بچه ها. مثلا یکی از نمایشگاه ها برای کسانیه که خودرو هاشون رو دست کاری کردن. یکی برای هواپیماهای کنترل از راه دوره، یه روزی بازیهای کامپیوتریه. یکی هم گذاشتن برای اینجور کارای ابتکاری. که بچه ها بیان با والدینشون یه روز سرگرم بشن با این نمایشگاه. باور کنین در همین حده. ولی خب تو ایران به مدد پوشش رسانه ای همچین تو بوق و کرنا میشه که ملت فکر میکنن خبری بوده.

حالا جالب تر این بود که توی سایت های ایرانی دیدم اسکن شده یه برگه رو گذاشتن به اسم دیپلم افتخار جشنواره اختراعات ژنو! و چون به فرانسوی نوشته شده کسی نمیدونه این چیه، درست که دقت کردم دیدم نوشته گواهی میشود این آدم تو نمایشگاه ما شرکت کرده! همین! حالا تو ایران به این میگن دیپلم افتخار!

4- سوال: قربان ما لیست نخبگان ایران رو میخواستیم باید به کجا مراجعه کنیم؟
جواب: موسسات زیر تخصصشون و کار شبانه روزیشون پیدا کردن نخبگانه:
- انجمن اسلامی دانش آموزان
- بسیج دانش اموزی
- موسسه آموزشی علامه طباطبایی

من کم کم دارم شک میکنم به نخبگان تاریخمان. یعنی این همه نخبه و علامه ای که در تاریخ ما بهش اشاره شده اینجوری علامه شده اند.

5- خیلی وقتا خود افراد راضی به انتشار اخبار بزرگ نمایانه از خودشون نیستن، ولی چه کنیم که مردم همیشه به دنبال پیدا کردن قهرمان رویایی شان میگردند که بیاید و با یک حرکت از این وضع نجاتشان بدهد، بدون اینکه نیاز باشد آنها تکانی به خودشان بدهند.

6- می گویند ناپلئون بناپارت مشغول بازدید از یکی از جبهه های جنگی اش بوده که متوجه میشود سربازان از روحیه لازم برخوردار نیستند.
دلیلش را از فرمانده می پرسد. میگوید سربازان روزهاست که در حال جنگند بدون اینکه مشروبی به آنها برسد یا دستی به جنس مونث رسانیده باشند.
ناپلئون میگوید: سریع بروید از دهات اطراف مشروبشان را تامین کنید. زحمت جنس مونث را هم خودمان متقبل میشویم. کافی است صورتمان را با پارچه بپوشانید تا سربازان خجالت زده نشوند.
فرمانده میگوید قربان ما ده هزار سرباز داریم. ناپلئون میگوید اشکالی ندارد. فرمانده میگوید: قربان! یا شما نمیدانید ... یعنی چه! یا نمیدانید ده هزار نفر چند نفر است!

حالا خبرنگار فارس یا نمیداند پزشکی و بیوتکنولوژی و هوا فضا و پزشکی هسته ای یعنی چه یا نمیداند نخبه شدن (یعنی دیگه از تخصص هم رد شده) در هر کدام چقدر زمان میبرد.


7- در پایان: ایران سربلند زمانی محقق میشود که اینگونه دسته بندی ها و تفکیک کردن جوانان و برچسب نخبه زدن به افراد فراموش بشه.
با این تفکیک کردن باعث میشیم از میان هزاران جوان با استعداد، تعداد انگشت شماری خودشون رو نخبه تر و سرتر از بقیه بدونن (و فقط خودشون رو قبول داشته باشن) اما هزاران نفر دیگر اعتماد به نفسشون رو از دست بدن.


راستی در مورد این مطلب، شما به هیچ وجه حق اظهار نظر ندارین، اصلا نظر شما به اندازه پشیزی برای من ارزش نداره. چرا؟ زیرا من یک نخبه هستم!17.gif


خوشبختانه با داشتن گوگل شما میتونین از دروغ یا راست بودن اینجور اخبار مطمئن بشین. کافیه ببینین چند سایت خارجی توشون اسم خانم قربانی وجود داره! باور نمیکنین...هیچی! کلا 56 سایت هست که به نوعی اسم ایشون توشه. ولی همه این سایت ها ایرانی هستن به غیر از دو سایت که اونم سایت بازیهای کامپیوتریه و فوتبال!

/ 16 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بيست ساله ها

وبلاگ با حالي داري بابا با حال يه سرم به ما بزن خوشحال مي شم يه سرم به ما بزني و نظر بدي

حميد

سلام teatime اگر چه کوتاه زمانیست ولی میتواند باحضور شما پربار باشد! teatime تنها وقت نوشیدن یک چای نیست که درنگی است برای گفتن و شنیدن teatime یعنی: خاطرات یک دوست... قصه های یک همسفر... غصه های یک همکار... تجربیات یک پیشکسوت... و شاید درد دلهای یک دریانورد... teatime قطره ای مجازی از اقیانوس بیکران اینترنت و مجال گفتگوی دریانوردا نیست که نه تنها دل که هستی خود را به دریا زده اند!! وبلاگ جالبی داری. به من سر بزن و چنانچه باتبادل لینک موافقی خبرم کن. منو با عنوان: نوشیدن یه چای داغ! لینک کن و بگو دوست داری با چه عنوانی لینک بشی؟

امیر

خوب شد یه نفر آدم عادل پیدا شد من شهرستانی باید برم دبیرستان علامه حلی تهران ( ایستگاه نوابغ) بعد ببینم یکی از بچه های این دبیرستان که یه ربوت مسیریاب خفن درست کرده فرق سیم مثبت و منفی رو بلد نیست و بعد بیاد معلم عزیزش رو صدا کنه بعد معلم بیاد بالای صحنه و ربوت رو برای زمان گیری راه بندازه بعد اون میشه نابغه من بدبخت که یه لاک پشت دانا با هزار بدبختی ساختم بشم خنگ نفر آخر

شروين

من ایرانیم و به ایران و ایرانیان افتخار می کنم که تکیه گاه کرامت و فضیلت انسانها هستند دست شما درد نکنه

حمید ا.... لامرد

مسعود جان خیلی مطلب گیرایی بود منم موافقم منم نخبم یادت نره

حمید اسدپور

بابا همه رو لينک ميکنی منو هم لينک کن خب حيفه خدا رو خوش نمياد

سیاوش

سلام من میخوام اختراع کنم کمکم کن

شاهين

آكادمي نخبگان ايرانيان!!! عبارت بالا رو داشتم تو گوگل با هاش کشتی ميگرفتم، همه جور سايت خبر گزاری باز شد به جز: آكادمي نخبگان ايرانيان واقعا خنده دازه! اما از اين خنده دار تر اينه که مدت زياديه دارم روی يه طرح کار ميکنم. (۲ سال) پيش خودم گفتم بهتره برم بخش بندی کنم کارا رو و هر بخش رو جدا گانه ثبت مالکیت معنوی کنم! اما تجربه من تبديل به زرشک شده! نميدوم تا حالا برای ثبت اختراع مراجعه کردين يا نه! اما اگه مراجعه کردين و با برخورد زشت کارمندای اونجا مواجه شدين،‌اصلا ناراحت نباشيد چونکه اين فقط شما نيستين که پرونده اونا از اين ميز به اون ميز پرتاب ميشه! درد دل زياده، اما جدا ميگم من که اين اولين و آخرين ثبت اختراع من تو ايران بود!

EITTCROBOTIC

با سلام. وبلاگ شما واقعا عالی است. ما وبلاگ شما را لینک کردیم. لطفا شما هم متقابلا لینک ما را با نام "انجمن رباتیک انقلاب اسلامی" در وبلاگتان قرار دهید.